Darmowe szczepienia dla seniorów trwają. W 36 przychodniach na terenie miasta szczepionki jeszcze są.
- Chciałam się zaszczepić w jednej z przychodni - mówi pani Maria. - Ale odesłali mnie z kwitkiem, bo nie jestem ich pacjentką. To w końcu jak jest? Szczepienia są dla wszystkich po 65 roku życia czy nie?
- Dany zakład opieki zdrowotnej, który wygrał konkurs na darmowe szczepienia, ma obowiązek szczepić każdego mieszkańca lublina, który ma więcej niż 65 lat - mówi Grażyna Jackowska, z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Lublinie. - Jest to wyraźnie sformułowane w umowie.
Jackowska dodaje, że to nie pierwszy przypadek odmowy szczepienia. Prezydent, czyli jego urzędnicy, już wysłał do przychodni informację, a zarazem przypomnienie o warunkach umowy.
• Co należy zrobić, gdy przychodnia odmówi szczepienia? Należy zaalarmować o tym Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. - Nie ma rejonizacji w przypadku jakichkolwiek badań czy szczepień profilaktycznych - przypominają urzędnicy.
• Które przychodnie mają darmowe szczepionki? Lista jest dostępna w Urzędzie Miasta, na jego stronie internetowej (www.um.lublin.pl) oraz na naszej stronie internetowej www.dziennikwschodni.pl.
Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu. Do najczęstszych powikłań należą np. uszkodzenie serca i układu nerwowego, uszkodzenie nerek, odrzucenie przeszczepu, a nawet psychozy.
Powikłania te stanowią poważne zagrożenie dla osób powyżej 50 roku życia, kobiet w ciąży, dzieci pomiędzy 6 miesiącem a czwartym rokiem życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą.