Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2022 r.
10:54

Kłótnia w NSZZ Solidarność. "To policzek wymierzony kolejarzom z Lublina"

7 5 A A
Została podjęta brutalna próba przejęcia uroczystości – mówi o obchodach rocznicy strajku kolejarzy z 1980 roku Mirosław Oleszczuk, ich wieloletni organizator
Została podjęta brutalna próba przejęcia uroczystości – mówi o obchodach rocznicy strajku kolejarzy z 1980 roku Mirosław Oleszczuk, ich wieloletni organizator (fot. Michał Siudziński)

Tak jak rozjeżdżają się pociągi w różnych kierunkach, tak rozjechała się wieloletnia tradycja wspólnego świętowania rocznicy kolejarskich strajków z lipca 1980 roku. Po kłótni o organizację obchodów między związkowcami Solidarności z Lublina a tymi z władz krajowych uroczystości będą dwie: dzień po dniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mirosław Oleszczuk w lipcu 1980 roku nie brał udziału w słynnym strajku w lokomotywowni PKP w Lublinie, bo wówczas, jako uczeń technikum kolejowego na kierunku utrzymanie i eksploatacja spalinowych pojazdów trakcyjnych, miał właśnie wakacje. Ale to, co się działo wtedy w zakładzie, w którym pracowało 1500 osób w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę, wiedział od kolegów i znajomych. Bo przynajmniej raz w tygodniu jako uczeń miał w lokomotywowni zajęcia praktyczne.

A działo się wówczas dużo, bo strajk kolejarzy, który zaczął się 16 lipca od zablokowania lubelskiego węzła (– Z tym przyspawaniem lokomotywy do torów to mit – zaznacza dziś Oleszczuk), sparaliżował ruch pociągów i był jednym z najlepiej zorganizowanych protestów w ramach Lubelskiego Lipca 1980. Na Lubelszczyźnie strajkowało nawet od 40 do 50 tys. pracowników z prawie 150 zakładów. Głównym żądaniem były postulat podwyższenia pensji w reakcji na podwyżki cen podstawowych produktów żywnościowych, ale kolejarzom udało się także przeforsować postulat wolnościowy, czyli niczym nie skrępowane wybory do Rady Zakładowej.

Brutalna próba przejęcia

Po 42 latach o kolejarzach znów jest głośno, ale w zupełnie innym kontekście. Chodzi o kłótnię pomiędzy związkowcami z Lublina a tymi z Sekcji Krajowej Kolejarzy "Solidarności" i prawo do organizacji tegorocznych uroczystości.

– Osobiście jako przewodniczący Komitetu Organizacyjnego zajmuję się tymi uroczystościami od 25 lat – mówi Mirosław Oleszczuk, który jest jednocześnie szefem "S" w PKP Cargo i członkiem Rady Krajowej sekcji kolejarzy. Ale w kwietniu, gdy na jej posiedzeniu w Tczewie zapadła decyzja, że lubelskie uroczystości zorganizuje centrala, go nie było. – Bo takiego punktu w ogóle nie było w porządku obrad! – podkreśla lubelski związkowiec. – Bo gdyby był, to nawet choroba by mnie nie zatrzymała.

Oleszczuk zwraca uwagę na pewne kuriozum, bo kolejarze z centrali podjęli uchwałę, że będą organizować uroczystości Lubelskiego Lipca (te od lat robi Zarząd Regionu Środkowowschodniego "Solidarności"-red.), a nie tylko rocznicy strajku kolejarzy. – Czuję żal i jest to najlżejsze określenie. Bo jeżeli są jakiekolwiek uwagi do organizatorów, to w ramach "Solidarności" powinno to być wyjaśnione, a została podjęta brutalna próba przejęcia uroczystości.

Zawłaszczanie święta

Uchwała kolejowej centrali wywołuje reakcję łańcuchową. "Wieloletni komitet organizacyjny tych uroczystości z Lublina, nie zgadzając się na zawłaszczanie tego święta przez władze branżowe z Warszawy, postanawia zorganizować uroczystości 16 lipca" – uchwalają 1 czerwca lubelscy kolejarze i dają zielone światło koledze Oleszczukowi do działania w tej sprawie. – Sekcja krajowa twierdzi, że obchody organizowała od zawsze, a to kłamstwo, bo od kilku lat dawali tylko logo.

Dwa tygodnie później oliwy do ognia dolewa Zarząd Regionu "S" w Lublinie: "Działania te prowadzą do skłócenia środowisk związkowych i deprecjonują rangę strajków Lubelskiego Lipca ’80" – podkreśla w stanowisku zarząd lubelskiego regionu "Solidarności". I oczekuje od kolegów z Warszawy niezwłocznych wyjaśnień w tej sprawie.

– Powstał niepotrzebny konflikt wewnątrz krajowej organizacji kolejarskiej – komentuje Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego ZR NSZZ "Solidarność" w Lublinie. – Nie wiem, co legło u jego podstaw, ale faktem jest, że od lat to kolejarze skupieni wokół organizacji zarejestrowanych w naszym regionie organizowali uroczystości upamiętniające strajk kolejarzy w 1980 roku i są ich pełnoprawnymi organizatorami.

Mirosław Oleszczuk (fot. Michał Siudziński)

Patronat Prezydenta RP i TVP

Na razie sytuacja wygląda tak, że lubelscy kolejarze spotkają się 16 lipca, a dzień później obchody organizuje sekcja krajowa. Za te drugie uroczystości odpowiada Henryk Grymel, przewodniczący prezydium Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy "S".

Nie wiem, o co tu chodzi, to burza w szklance wody. Koledzy z Lublina obrazili się i robią swoje obchody – mówi Dziennikowi przewodniczący. Kiedy przekazuję mu uwagę o zawłaszczeniu lubelskich uroczystości przez centralę, odpowiada: – To lekkie przekłamanie: sekcja krajowa kolejarzy od lat organizowała uroczystości, a w tym roku scedowała to na prezydium. Mamy już patronat Prezydenta RP i TVP – podkreśla Grymel. Czy ma jakieś zastrzeżenia do pracy Mirosława Oleszczuka? – Takie sprawy załatwiamy sami wewnątrz związku, nie poprzez media.

To policzek wymierzony kolejarzom z Lublina – komentuje Michał Kasprzak, uczestnik kolejarskich strajków w 1980 roku. A na stwierdzenie Grymela, że to sekcja krajowa kolejarzy organizowała uroczystości, odpowiada dosadnie: – Kłamie. Robią jakiś cyrk, on jest "wielki działacz", a jego nikt tu nie zna. Robi uroczystości na moim terenie, a to jest nasze święto, a nie ludzi z zewnątrz.

Każdy na swój sposób zamierza obchodzić rocznicę strajku. – Ja będę 17 lipca i będą to godne uroczystości - deklaruje Grymel.

17 lipca weźmie pan udział w rocznicy? – pytamy z kolei Oleszczuka: – Nie, nie wezmę.

(fot. Michał Siudziński)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

Foliopak kurierski to bardzo popularne opakowanie wykorzystywane do przesyłek. Jednak zwykły model foliowy niekoniecznie jest przyjazny dla środowiska. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają na wyszukiwanie rozwiązań pozwalających lepiej zatroszczyć się o naszą planetę. Jednym z nich jest foliopak eko – oto powody, dla których warto na niego postawić!

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Umawianie wizyt i konsultacje lekarskie online – niezbędnik pacjenta

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Zaginęła pani Krystyna z gminy Lubartów. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach 65-latki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty