Z okazji dnia kobiet, 12 specjalistek z kraju przyjechało do lubelskiego szpitala. W ciągu dwudniowej konferencji uczyły się jak posługiwać się robotem Da Vinci w pracy chirurgicznej.
Szkolenie „Kobiety w robotyce” zostało zrealizowane w Centrum Robotyki Operacyjnej, znajdującym się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Była to okazja do wymiany doświadczeń, dyskusji o konieczności wspierania rozwoju zawodowego kobiet oraz o barierach, które blokują kobietom karierę w chirurgii.
Głównym punktem programu była obserwacja zabiegu z pomocą robota, którą poprowadziła dr Kinga Franciszkiewicz-Pietrzak, chirurg onkolog ze szpitala przy ul. Kraśnickiej. Jest ona drugą w Polsce kobietą, która może pochwalić się certyfikatem operatora chirurgii robotycznej w systemie da Vinci.
- Działania, które podejmujemy w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej, mają na celu nie tylko przeprowadzenie skomplikowanych operacji z użyciem najnowocześniejszych technologii, lecz również edukację lekarzy specjalizujących się w chirurgii robotycznej z całego kraju. Mam nadzieję, że dzięki takim szkoleniom również grono kobiet w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie szybko się powiększy – mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w WSS w Lublinie.
W ramach szkolenia omówione zostały korzyści, specyfika oraz wyzwania w zabiegach z pomocą robota. Specjaliści ze szpitala zaprezentowali techniczne możliwości Da Vinci, a uczestniczki miały okazję wziąć udział w praktycznych zajęciach przy konsoli, które miały pomóc w wyrobieniu koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Lubelska placówka jest w gronie kilkunastu z kraju, które posługują się robotyką w swojej pracy. Na ten moment, specjaliści wykonują zabiegi z zakresu chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy, stany przedrakowe szyjki macicy). Szpital ma za sobą już ponad 400 operacji z użyciem tej technologii i wiele przeprowadzonych szkoleń. Ponadto, w planach jest rozszerzenie zakresu działalności o zabiegi z torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii, co ma zwiększyć jakość opieki i możliwości leczenia.
- Dzięki wielu inwestycjom pacjenci z naszego województwa zyskują szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze nowoczesny sprzęt i możliwość rozwoju - wspomina Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy z Fundacją Kobiety w Chirurgii oraz firmą Synektik, która zapewnia system robotyczny Da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji.