28 kół gospodyń wiejskich i miejskich, stowarzyszeń i zespołów śpiewaczych z województwa lubelskiego bierze udział w trzeciej edycji naszego plebiscytu.
To konkurs, który pokazuje aktywne, przedsiębiorcze i odważne mieszkanki małych i większych miejscowości w naszym województwie, które wspólnie działają. A ich głównym celem jest integracja mieszkańców oraz czynny udział w życiu kulturalnym i religijnym. Uczestniczki i uczestnicy naszego konkursu chętnie organizują też sami różnego rodzaju imprezy i biesiady. Z powodzeniem sięgają także po unijne fundusze, o czym świadczą podejmowane przez nich działania. Na zwyciężczynie czekają atrakcyjne nagrody.
KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH:
KGW Moszczanka
Istnieje od 65 lat. Liczy ponad 20 członkiń. Przy Kole, od 8 lat działa też Zespół Śpiewaczy Moszczanki. Co roku wiją też wieńce dożynkowe i biorą udział w konkursach. Panie mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
Między innymi w 2011 roku Koło Gospodyń Wiejskich Moszczanka reprezentowała województwo lubelskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale.
Panie co roku uczestniczą też w Dożynkach Rybackich w Dworze Anna. W ubiegłym roku zajęły w tym konkursie I miejsce. Członkinie Koła uczestniczą też w warsztatach tkackich. Zajmują się też krawiectwem. Same uszyły swoje stroje ludowe. KG.4
KGW Rososz
W tym roku Koło świętuje 60-lecie istnienia. Liczy 26 członkiń. Przy Kole, od 10 lat działa również zespół śpiewaczy, który bierze udział w licznych konkursach m.in. w Festiwalu Kolęd w Puławach i Lublinie, Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2014 r. zespół zakwalifikował się do finału Festiwalu Piosenki Ranczerskiej Wilkowyjce. Członkinie Koła współtworzą też Stowarzyszenie Inicjatyw dla Rososzy. Z powodzeniem starają się o unijne fundusze. Z pozyskanych dotacji z UE udało się m.in. wyremontować stare przedszkole i zaadoptować budynek na świetlicę wiejską. Świetlica, która służy lokalnej społeczności, jest utrzymywana w formie wolontariatu. KG.7
KGW Ryki II
Koło powstało w 1960 roku w miejscowości Kolonia Swaty. W latach 60-tych poprzedniego wieku panie organizowały m.in. konkursy ogrodów przydomowych. Organizowały też kursy masarskie, gotowania i pieczenia.
Były inicjatorkami spotkań z lekarzami i weterynarzami. Od 1995 roku kołem kieruje Maria Koniewska. Obecnie koło ma 24 członkinie. Panie biorą udział w konkursach wieńców dożynkowych i kulinarnych – m.in. na potrawy z ryb.
Wystawiają również swoje stoisko podczas lokalnych uroczystości. Członkinie koła organizują m.in. ogniska, kuligi i wycieczki. W 2010 roku, kiedy koło świętowało 50-lecie, zapadała decyzja o zmianie nazwy koła na Ryki II, że względu na to, że Kolonia Swaty stała się częścią Ryk. KG.8
KGW Sobieska Wola
- Działamy już od 53 lat. Wijemy wieńce, gotujemy i organizujemy wyjazdy - mówi Halina Mądrala, zastępca przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Sobieskiej Woli.
- Naszym największym sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca w konkursie na wieniec tradycyjny podczas Dożynek Wojewódzkich w Radawcu - dodaje Halina Mądrala, która przez 40 lat była przewodniczącą koła. Obecnie kieruje nim Marzena Bielecka. W działalność koła zaangażowanych jest 10 członkiń, najstarsza z nich ma 75 lat. KG.9
KGW Tomaszowice Kolonia
Działa od 55 lat. Od samego początku przewodnicząca koła jest Maria Szymczyk. Kolo co roku bierze udział w gminnych dożynkach, na które przygotowuje corocznie, samodzielnie wieńce dożynkowe. „Prócz tego bierzemy udział w dożynkach parafialnych gdzie członkowie koła dziękują Bogu za pomyślne zbiory” - dodaje przewodnicząca koła.
KGW jest aktywne w życiu gminy Jastków, poprzez udział w organizowanych warsztatach, m.in. z rękodzieła, czy warsztatach wielkanocnych. Koło bierze też udział w obchodach Dnia Kobiet, Dniach Seniora, festynach gminnych i wielu innych imprezach. Mieszkanki Tomaszowic należące do koła starają się dzielić swoimi kulinarnym talentami z mieszkańcami gminy i zawsze przygotowują ciasta, a także inne wyroby na gminne święta. KG.11
KGW Tuszów
Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszowie powstało w 1956 roku. - W naszym gronie mamy 10 kobiet i jednego mężczyznę. Najstarsza członkini ma prawie 88 lat, choć obecnie na problemy zdrowotne - mówi Aleksandra Bogut, przewodnicząca koła.
Przy kole od czterdziestu lat działa zespół śpiewaczy. - Naszym największym sukcesem jest zwycięstwo na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Nie jest to jedyna forma działalności, zajmujemy się także przygotowywaniem rózg weselnych - dodaje Aleksandra Bogut. KG.12
KGW w Białopolu
Działa od 2006 roku i od tego czasu jego członkowie zdobywają mnóstwo nagród i wyróżnień w festiwalach smaków. Docenione zostały m.in. przepyszne ciasta, pączki, nalewki o zaskakujących smakach oraz sakiewki z kurkami i cukinią.
12 członków Koła organizuje też wiele imprez gminnych, takich jak Ostatki, czy Opłatek. Często jeżdżą na festyny, na których prezentują misterna biżuterię z pasków i sznurków, stroiki, czy malunki na szkle.
Jeżdżą też na wycieczki, a w przyszłości chcą założyć zespół taneczno-wokalny. KG.14
KGW w Józefowie nad Wisłą
Działające od ok. 50 lat liczy sześć aktywnych członkiń, ale ma też wiele sympatyczek, które włączają się w poszczególne akcje. Panie szczególnie chętnie angażują się w wyrób palm z materiałów naturalnych: suszonych ziół, kwiatów z kukurydzy, ostów, dębów.
Suchymi bukietami dekorują zimą kościół. Jako produkt regionalny zarejestrowały szarlotkę józefowską. Marzą teraz o zaadoptowaniu starej chaty na miejsce spotkań, w którym mogłyby zdradzać dzieciom tajniki regionalnej kuchni. KG.16
KGW Walentynów
- Jesteśmy stosunkowo młodym kołem, działamy ponad 10 lat - mówi Kazimiera Januszek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Walentynowie. Koło liczy 9 członków, w tym dwóch mężczyzn. - Zajmujemy się przygotowywaniem palm wielkanocnych, które osiągają rozmiary do 5 metrów. Wijemy też wieńce dożynkowe oraz wspólnie spędzamy Sylwestra. Naszym największym sukcesem jest nagroda zdobyta podczas konkursu „Kwaszeniaki i Kiszeniaki” - wylicza Kazimiera Januszek. KG.19
WIĘCEJ KÓŁ W GALERII - KLIKNIJ
Jak głosować?
W plebiscycie Koło Gospodyń 2017 można wysłać SMS na 71051 w treści wpisując KG. numer kandydatek. Można głosować również za pomocą kuponów drukowanych od poniedziałku do piątku w Dzienniku Wschodnim. Jeden kupon ma równowartość 3 głosów.