Na Felinie nie powstanie nowa fabryka wag, którą zapowiadała lubelska spółka FAWAG. Firma sprzedaje działkę, na której miał powstać zakład. Burzy też część starej fabryki przy Łęczyńskiej i nie postawi tu nowej, bo teren jest przeznaczony pod bloki
Nowoczesna fabryka miała stanąć na dwuhektarowej działce przy ul. Vetterów 13 na terenie podstrefy ekonomicznej na Felinie. Nieruchomość została kupiona w 2016 r. przez Lubelskie Fabryki Wag FAWAG od Uniwersytetu Przyrodniczego, który wystawił tę ziemię na przetarg z ceną wywoławczą 2,8 mln zł.
Mówiono o milionach
W tym samym roku spółka uzyskała zezwolenie na działalność w strefie ekonomicznej, czym chwalił się nawet Urząd Miasta, przekazując mediom informację o planowanej fabryce. – Zgodnie z deklaracją FAWAG zainwestuje około 6 mln złotych i utworzy 20 nowych miejsc pracy – głosił oficjalny komunikat Ratusza. Ale od tamtej pory nic tu nie zbudowano.
Teraz wiadomo już, że obiecanej fabryki wag tu nie będzie. Na początku lipca w księdze wieczystej nieruchomości przy Vetterów 13 pojawił się wpis wskazujący na to, że FAWAG sprzedaje ziemię lubelskiej spółce Europiek, zajmującej się produkcją pieczywa, należącej do rodziny piekarzy. Europiek działa już w podstrefie ekonomicznej, przy ul. Banacha.
– Transakcja została sfinalizowana – ucina temat w rozmowie z nami prezes FAWAGu, Jerzy Migduła.
Rozbierają część obiektów
FAWAG nie tylko rezygnuje z budowy nowej fabryki na Felinie. Spółka postanowiła też rozebrać część zakładu istniejącego od lat przy Łęczyńskiej 58.
– 30 września 2020 r. Lubelska Fabryka Wag FAWAG SA dokonała skutecznego zgłoszenia rozbiórki magazynu, częściowej rozbiórki budynku bazy remontowej w części biurowej oraz wiaty przylegającej do budynku bazy remontowej – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – W konsekwencji inwestor posiada uprawnienie do prowadzenia zadeklarowanych zgłoszeniem robót.
Wiadomo, że w miejscu rozbieranych obiektów FAWAG nie będzie mógł postawić nowych obiektów. Nie pozwala na to obowiązujący plan zagospodarowania terenu, zatwierdzony siedem lat temu przez Radę Miasta. Plan przeznacza tę działkę wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.
Przyznaje to prezes firmy, mówiąc że funkcji mieszkaniowej i przemysłowej nie da się w tym miejscu pogodzić. Tłumaczy także, że rozbierane są stare obiekty, których remontowanie jest nieopłacalne. Zaznacza, że spółka swobodnie może prowadzić działalność z swoich pozostałych budynkach. – Trzy lata temu w jednym z nich, z XIX wieku, urządziliśmy istny XXI wiek i prowadzimy tam produkcję urządzeń fiskalnych – opowiada Migduła.
Wieżowce tutaj nie wyrosną
Deweloper decydujący się na budowę bloków w miejscu fabryki wag przy Łęczyńskiej nie mógłby sobie pozwolić na zbyt wysokie budynki. Plan zagospodarowania dopuszcza bloki mające nie więcej niż 14 m wysokości.
Dość łagodnie określa za to wymagania dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych, które musiałby zapewnić deweloper: nie mniej niż 1,1 miejsca parkingowego na 1 lokal mieszkalny, bez względu na jego metraż. W wielu innych miejscach wskaźniki są bardziej wyśrubowane. Tyle, że jak mówi szef FAWAGu teren nie jest wystawiony na sprzedaż. – Chociaż pukają wszyscy deweloperzy w Lublinie – zaznacza szef firmy i dodaje, że w tym momencie nie dojdzie do żadnej transakcji.
Nie ma mowy o zwolnieniach
Ruchy wokół fabryki mogą niepokoić część załogi. Do naszej redakcji dotarły sygnały świadczące o tym, że pracownicy mogą się obawiać zwolnień.
Tymczasem firma zapewnia, że o likwidacji nie ma mowy. Prezes Migduła wyjaśnia, że jeżeli zdarzają się jakieś zwolnienia, to wynikają z naturalnej rotacji pracowników.
Również Miejski Urząd Pracy nie ma żadnych sygnałów wskazujących na to, że w fabryce miałoby dojść do zwolnień grupowych. W bieżący rok spółka weszła z 65 pracownikami.
140 lat tradycji
FAWAG powstał na bazie fabryki założonej w 1879 r. przez Wilhelma Hessa w rejonie ul. Lubartowskiej. W czasie swojej świetności była to największa w Polsce fabryką wag z filiami w Smoleńsku, Jekaterynburgu, Berdyczowie i Białymstoku. W 1948 r. firma została upaństwowiona i działała pod szyldem Lubelskich Fabryk Wag.
Właścicielem terenu przy Lubartowskiej była przez pewien czas Firma Cukiernicza „Solidarność” przejęta przez spółkę Colian. Pod koniec 2019 r. Colian sprzedał działkę przy Lubartowskiej na rzecz deweloperskiej firmy MSM Residence, która musi pozostawić frontowy budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a na jego tyłach chce budować mieszkania.
FAWAG po przekształceniu w spółkę Skarbu Państwa był przez pewien czas częścią państwowego FS Holdingu. Od 2014 r. jego jedynym akcjonariuszem jest poznański Posnet, producent wag i kas fiskalnych.