Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2012 r.
21:23
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Trasa Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

0 0 A A
Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)
Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)

Publikujemy pierwszą trasę przysłaną na konkurs Dziennika Wschodniego "Opisz trasę, wygraj rower". Wyprawę z Puław przez Nałęczów, Kazimierz Dolny, do Janowca zaproponował nasz Czytelnik, pan Krzysztof.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trasa: Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

Pierwsze miejsce na mojej trasie zajmują Puławy, gdzie zachowało się kilka cennych zabytków, położonych w obrębie kompleksu parkowo-pałacowego nad skarpą wiślaną.

Najbardziej znaną i okazałą budowlą jest pałac Czartoryskich, wzniesiony przez Lubomirskich, a po zniszczeniu przez Szwedów odbudowany w stylu klasycystycznym przez rodzinę Czartoryskich. Centralne fragmenty pałacu udostępnione są turystom.

Mało kto wie, że Puławy są ważnym w naszym kraju ośrodkiem muzealnictwa. Powstało tu pierwsze w Polsce muzeum i zarazem najstarsze muzeum w Europie Środkowej. Mowa o Świątyni Sybilli - niezwykle ciekawej budowli, w której w 1801 roku Izabela Czartoryska założyła muzeum mające pobudzać do patriotyzmu w okupowanej Polsce.

Poza tym, w parku znajdują się: Dom Gotycki, Dom Grecki, Brama Rzymska, Altana Chińska czy Domek Żółty zwany Aleksandryjskim, gdyż zamieszkiwał go car Aleksander II.

Następnym miejscem jest Nałęczów, czyli wspaniałe uzdrowisko kardiologiczne, leżące w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historia tego uzdrowiska sięga aż 1878 roku. Od wieków sercem miejscowości jest Park Zdrojowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Małachowskiego. To tutaj znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze zabytki związane z uzdrowiskiem.

Według mnie jednym z piękniejszych są Stare Łazienki ulokowane nieco na uboczu. W centrum natomiast, nad stawem, wznosi się Sanatorium Książę Józef. Niedaleko jest też Pijalnia Wód Mineralnych, Palmiarnia i inne obiekty.

Alejki prowadzą pomiędzy okazałym starodrzewiem ze starannie dobranymi gatunkami drzew rodzimych i nie tylko. Poza parkiem warto zobaczyć zabytkowe wille drewniane, które dziś zamienione są na pensjonaty i muzea, m.in. Chatę Stefana Żeromskiego - dawną letnią pracownię pisarza, a obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Kolejnym miejscem jest Kazimierz Dolny - miasto artystów, bo tak bywa nazywany Kazimierz Nad Wisłą, to miejscowość o niesamowitym klimacie, odczuwanym nie tylko na magicznym Rynku, ale i na pobliskich uliczkach.

Kazimierz malowniczo ulokował się w Małopolskim Przełomie Wisły. Ciekawych miejsc jest w Kazimierzu Dolnym wiele.

Polecam Rynek z charakterystyczną studnią i wspaniałymi kamienicami, szczególnie kamienicami Przybyłów z bogato zdobionymi fasadami. Stoi tutaj również piękny kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a dalej można wspiąć się, by zobaczyć ruiny zamku, zbudowanego ponoć przez Kazimierza Wielkiego i basztę, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy.

Ponad Rynkiem wznosi się też wzgórze Trzech Krzyży. Przy ulicy Senatorskiej łączącej Rynek z bulwarem nadwiślańskim stoją piękne kamienice, m.in. kamienica Celejowska z Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego, a przy ulicy Puławskiej natomiast zachowały się liczne zabytkowe spichlerze, m.in. Spichlerz Ulanowskich z Muzeum Przyrodniczym. W wielu z nich mieszczą się luksusowe hotele.

Ostatnie miejsce na mojej trasie to sąsiadujący z Kazimierzem Dolnym - Janowiec. Obie miejscowości położone są malowniczo nad brzegiem Wisły i połączone przeprawą promową.

Choć dziś Janowiec jest zaciszną wioską, niegdyś było to miasto o dużym znaczeniu. Prawa miejskie Janowiec otrzymał już w 1537 roku na podstawie przywileju otrzymanego od króla Zygmunta Starego. Na początku XVI wieku powstał tu wspaniały zamek wybudowany przez Michała i Piotra Firlejów. Okazałe ruiny tego potężnego zamku wznoszą się ponad Janowcem do dnia dzisiejszego i stanowią Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Tuż obok zamku znajduje się ciekawy zespół dworski - niewielki skansen złożony z dworu Wierzbickich, spichlerza, stodoły i lamusa. Schodząc ze wzniesienia, trafiamy na urokliwy rynek, przy którym stoi zabytkowy kościół z około 1350 roku. Za czasów Firlejów został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym, w jego wnętrzu znajduje się nagrobek tej rodziny dłuta Santi Gucciego z Florencji.

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Masz pomysł na ciekawą wyprawę rowerową i chcesz się nim podzielić? Opracuj propozycję trasy, a w nagrodę możesz zdobyć rower miejski Elops 3 B'TWIN! Zapraszamy do nowej zabawy Dziennika Wschodniego.

Propozycje tras można wysyłać do redakcji drogą e-mailową na adres rowery@dziennikwschodni.pl. Zdjęcia i mapy można dołączyć do e-maila. Wszystkie Wasze propozycje trafią do serwisu rowerowego Dziennika Wschodniego, który można znaleźć pod adresem www.dziennikwschodni.pl/rowery.

Przeczytaj więcej o konkursie:

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Pozostałe informacje

Bennie Tuinstra to kolejny zawodnik, który wzmocnił klub z Lublina

Jeden z największych talentów holenderskiej siatkówki zagra w Bodgance LUK Lublin

Bennie Tuinstra nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin. Trzy ostatnie sezony Holender był zawodnikiem drużyny Ziraat Bankkart Ankara.

Wpadł, bo wybrał się na stand up
Lublin

Wpadł, bo wybrał się na stand up

Mężczyzna awanturował się podczas występów artystycznych. Okazało się, że był poszukiwany listem gończym.

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Pijany 61-latek wsiadł w auto i pojechał zagłosować. Stracił auto, pieniądze i grozi mu odsiadka.

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

34-latek wszczął awanturę podczas wczorajszego głosowania. Teraz może odpowiedzieć za to przed sądem.

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 25 171 mieszkańców powiatu lubartowskiego. Większość z nich - ponad 51 proc. postawiła krzyżyk przy nazwiskach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęli politycy Koalicji Obywatelskiej, a trzecie - Konfederacji.

Powiat kraśnicki nie do zdobycia dla KO
WYBORY 2024

PiS wygrywa w rodzinnym mieście Marty Wcisło. Kraśnik nie do zdobycia dla PO

Wyniki wyborów parlamentarnych w powiecie kraśnickim nikogo nie zaskoczyły. W rodzinnym mieście już europosłanki Marty Wcisło wciąż bezgranicznie kochaj Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia zdobyła w tym powiecie 47, 96 proc. głosów.

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat
Lista

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat

Najwięcej mandatów otrzymała Koalicja Obywatelska, ale po piętach depcze jej Prawo i Sprawiedliwość. Wśród 53 nazwisk m.in. Obajtek, Braun czy Kamiński.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Od kwietnia 2023 roku coraz więcej osób zainteresowanych kupnem, wynajmem lub posiadaniem nieruchomości poszukuje informacji na temat świadectw energetycznych. W tym artykule wyjaśnimy, czym są świadectwa energetyczne, kto i kiedy jest zobowiązany do ich posiadania, oraz jakie konsekwencje grożą za ich brak.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Po 10 latach PO ma mandat europosła na Lubelszczyźnie

Po 10 latach Platforma Obywatelska ma europosłankę. Długo oczekiwany mandat do Parlamentu Europejskiego zdobyła Marta Wcisło. Nowo wybrana europoseł, podzieliła się swoimi wrażeniami i planami na przyszłość w rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Kolejka zbierała się przez kilka godzin. Jednak już o 11.25 było wiadomo, że niektórzy odejdą niezadowoleni.
PILNE

Miały być bilety na darmowy koncert Budki Suflera w Lublinie, a jest skandal

W sobotę 15 czerwca Budka Suflera zagra w Lublinie swój jubileuszowy koncert. Wydarzenie to jest biletowane, jednak wejściówki rozdawane były za darmo. Jednym z miejsc, w których można było odebrać swój bilet miał być Wydział Kultury Urzędu Miasta. Akcja miała rozpocząć się o godzinie 11.30, jednak już o 11.25 stojący w kolejce ludzie usłyszeli, że biletów nie otrzymają.

Sid Meier’s Civilization VII
JESZCZE JEDNA TURA
film

Civilization VII: Kiedy zbudujemy nowe imperium? (wideo)

Pierwsza oficjalna zapowiedź, garść szczegółów i świetny zwiastun. Czekający na grę Civilization VII jeszcze nigdy nie dostali tylu dobrych informacji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

sprzedam siedlisko

Karczmiska Pierwsze

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

praca w Holandii

Wałcz

16,00 zł

Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Komunikaty