Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 listopada 2010 r.
11:48
Edytuj ten wpis

Kto chce zostać dyrektorem Starego Teatru?

Autor: Zdjęcie autora not. pit sz oa
0 22 A A

W czwartek na sesji Rady Miasta prezydent przedstawiła projekt powołania nowej instytucji kultury – Starego Teatru. Zapytaliśmy reżyserów i szefów lubelskich placówek kulturalnych czy są zainteresowani pokierowaniem nową placówką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grzegorz Rzepecki, zastępca dyrektora Centrum Kultury ds. filii Warsztaty Kultury
Nie będę starał się o to stanowisko. Nigdy nie byłem zainteresowany prowadzeniem działalności impresaryjnej, a taki model ma działać w Teatrze Starym. Z drugiej strony bardzo cieszę się, że będzie ogłoszony konkurs na stanowiska dyrektora tak ważnej dla Lublina placówki. To wprowadza dobre obyczaje w sferę życia publicznego.

Witold Mazurkiewicz, reżyser teatralny
Kiedyś myślałem o tym i nawet składałem ofertę programową władzom miasta kilka lat temu. W tym momencie trudno mi dać jednoznaczną odpowiedź, ale będę się nad tym zastanawiał. Uważam, że nie powinno być to miejsce jedynie impresaryjne, teatr powinien mieć swój zespół, który będzie swoimi dokonaniami przynosił chlubę Lublinowi, jak i Teatrowi Staremu. To wyjątkowe miejsce i powinno być wyjątkowo wykorzystane.

Szymon Pietrasiewicz, animator kultury, był zastępcą dyrektora Chatki Żaka
Nie jestem zainteresowany staraniem się o to stanowisko. W Lublinie nie ma osoby, która jest odpowiednia do kierowania Teatrem Starym, dlatego, że nie ma osoby z doświadczeniem prowadzenia teatru impresaryjnego. Tutaj powinien zostać wybrany animator kultury z bardzo dużym doświadczeniem administracyjnym.

Leszek Mądzik, Scena Plastyczna KUL
Nie jestem zainteresowany. Byłem tym tematem bardzo zainteresowany, złożyłem na ręce prezydenta Adama Wasilewskiego mój projekt funkcjonowania Starego Teatru. Ale czas weryfikuje pragnienia. Pracuję na dwóch lubelskich uczelniach, jedna z nich planuje otwarcie wydziału scenografii. Ten temat bardzo mnie interesuje.
Objęcie Starego Teatru wymaga poświęcenia i oddania artystycznego, dobrego programu oraz umiejętności w pozyskiwaniu funduszy na jego działanie. Ktoś, kto na to się zdecyduje, powinien poświęcić temu najbliższe lata z życia. I odsunąć na bok, to co aktualnie robi.
Myślę, że Stary Teatr powinien objąć ktoś z Lublina, kto zna jego historię, ma doświadczenie w prowadzeniu teatru impresaryjnego. Jeśli powstanie Rada artystyczna nowego teatru i otrzymam zaproszenie do współpracy, to z chęcią się włączę.

Henryk Kowalczyk, reżyser teatralny, pomysłodawca Festiwalu Teatrów Niewielkich
A dlaczego nie? Propozycja jest bardzo ciekawa. Warta rozważenia. Gdyby chodziło tylko o program artystyczny, nie zastanawiałbym się ani chwili, czy w konkursie wystartować. Wiem, że w konkursie chodzi także o to, żeby dyrektor nowego teatru przyjął odpowiedzialność za pozyskiwanie środków na działalność. A to już trudniejsza sprawa.
Objęcie Starego Teatru to duże wyzwanie. Przemyślę sprawę. Czy wystartuję w konkursie? A dlaczego nie?

Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Osterwy
Ja pracę mam. W związku z tym nie jestem zainteresowany wystartowaniem w konkursie. Jak na razie nie wiemy, jaki to ma być teatr i jak ma funkcjonować. Padło hasło, że ma być to teatr impresaryjny, a więc teatr, który na siebie zarabia. Osoby, które wystartują w konkursie muszą wiedzieć, że prowadzenie teatru to ciężka harówa od rana do wieczora, która wymaga absolutnego poświęcenie i oddania życia takiej sprawie.
Cieszę się, że odbudowa teatru ma się ku końcowi, że Lublinowi przybędzie nowe miejsce dla kultury. I to miejsce z taką przeszłością. Dyrektor nowego teatru musi być przede wszystkim dobrym menedżerem, który w dodatku zna się dobrze na teatrze.

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN
Nie zazdroszczę dyrektorowi Starego Teatru. Nie wystartuję w konkursie. Ten, kto go wygra, będzie musiał w tym teatrze "zamieszkać”. Pracować od rana do wieczora. Z całych sił. Ktoś, kto będzie chciał to stanowisko, wygra konkurs i powie: potrzebuję takiej a takiej dotacji, żeby zrobić wam teatr impresaryjny, przegra na początku swoje drogi. Także ktoś, kto już prowadzi teatr i będzie chciał robić dalej to co robi i jeszcze mieć drugi etat – też przegra.
Stary Teatr ma taką scenę jaką ma i to ograniczy możliwość prezentacji wielu dobrych spektakli. One się tam nie zmieszczą. Dyrektor, który wygra konkurs będzie musiał sprzedawać mniejsze, kameralne spektakle. Ile trzeba ich sprzedać, żeby zarobić na teatr? W ciągu kilku najbliższych lat pojawią się w Lublinie nowe sale, na których będzie można sprzedawać wszystko.
Jest jeszcze jedna kwestia. Dyrektor tego wspaniałego teatru będzie musiał stworzyć tam żywą instytucję, która skupi wokół zabytkowego budynku wielu ludzi z pasją. Starszych i młodszych. Żywy teatr przetrwa.

Łukasz Witt-Michałowski , aktor, reżyser teatralny
Zastanawiałem się nad zgłoszeniem swojej kandydatury. Jeśli chodzi o moją wizję, to myślę, że postawiłbym na mniejsze wydarzenia, ale jakościowo mające rezonans w Polsce. Sukces Sceny Prapremier InVitro jest dowodem na to, że można coś podobnego stworzyć. Jeżeli ja bym nie kandydował na dyrektora, to proponowałbym na to stanowisko Pawła Passiniego.

Paweł Passini, reżyser teatralny
Rozważam możliwość zgłoszenia się na stanowisko dyrektora teatru, ale to wszystko zależy od tego jak zostanie rozpisany konkurs na dyrektora. Ten teatr zasługuje na szczególny program. Specyficzny układ sceny wymaga, by pojawiły się tu mniejsze teatry, ale oczywiście jakościowo bardzo dobre. Chciałbym, żeby był tu jeden stały spektakl, a reszta teatrów powinna być zapraszana. Moja propozycja na kandydata na stanowisko dyrektora? To musi być osoba będąca świetnym managerem, a także ambitnym artystą.

Aleksander Szpecht, dyrektor Centrum Kultury
Nie będę kandydował, ale wydaje mi się, że będą osoby z Centrum Kultury, które będą starać się o to stanowisko. Kandydat na dyrektora powinien być dobrym managerem, by móc łączyć najróżniejsze wydarzenia. Manager będzie o tyle "lepszy”, że łatwiej będzie mu pogodzić koncerty ze spektaklami.

Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru im. H. Ch. Andersena
Jestem dyrektorem Teatru im. H. Ch. Andersena, więc nie będę kandydował na stanowisko dyrektora Teatru Starego.

Janusz Opryński, reżyser teatralny
Mam co robić w życiu zawodowym (Teatr Provisorium, festiwal Konfrontacje Teatralne – przy. red.). Nie jestem zainteresowany konkursem na dyrektora Starego Teatru.

Pozostałe informacje

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

Zbigniew Jakubas kupi klub w Senegalu i będzie szkolił piłkarzy dla Motoru Lublin?
NA BOISKU

Zbigniew Jakubas kupi klub w Senegalu i będzie szkolił piłkarzy dla Motoru Lublin?

W niedzielny wieczór większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin Zbigniew Jakubas wystąpił w Lidze+ Extra, która emitowana jest w Canal Plus. Jak zwykle przekazał mnóstwo ciekawych informacji na najróżniejsze tematy. Zdradził chociażby, dlaczego zainwestował w piłkę nożną, jakie ma plany odnośnie Motoru, a do tego nie wykluczył, że kupi klub w... Senegalu.

Śmieci, butelki i puszki. Skarżą się na bałagan niedaleko dworca metropolitalnego
Alarm24

Śmieci, butelki i puszki. Skarżą się na bałagan niedaleko dworca metropolitalnego

Niedaleko dworca metropolitalnego, pod wiaduktem znajdującym się w ciągu ulicy Lubelskiego Lipca 80’, notorycznie odbywają się „spotkania”, po których w okolicy panuje spory bałagan. Dodatkowo miejsce to nie przystaje do nowoczesnego i zadbanego wyglądu budynku – podkreśla jeden z naszych Czytelników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty