Oblężone izby przyjęć, SOR-y oraz punkty nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. To efekt protestu lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, którzy nie otworzyli 2 stycznia przychodni. I nie wiadomo, kiedy otworzą, bo końca sporu z Ministerstwem Zdrowia nie widać
- Na 431 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej umowę na 2015 r. podpisały 222 podmioty. W tym 22 związane z Porozumieniem Zielonogórskim. To daje zabezpieczenie świadczeń dla 56 proc. populacji - mówi Andrzej Kowalik, dyrektor lubelskiego NFZ. - Dlatego w całym województwie lubelskim uruchomiliśmy alternatywną opiekę medyczną, którą realizuje 21 świadczeniodawców. To punkty nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, które działają przez całą dobę, SOR-y, izby przyjęć, ambulatoria i zespoły wyjazdowe.
W tych powiatach najgorzej
Coraz więcej pacjentów dzwoni też na infolinię NFZ, pytając o adresy czynnych przychodni. Najgorzej jest w powiatach: biłgorajskim, gdzie została podpisana tylko jedna umowa na ten rok, radzyńskim - 2 umowy i bialskim - 5 umów.
W powiecie biłgorajskim alternatywną opiekę medyczną zapewnia spółka Arion Szpitale, która przyjmuje pacjentów m.in. w ramach izby przyjęć w szpitalu w Biłgoraju.
- Od rana do godz. 13 mieliśmy ponad 100 pacjentów. Do godziny 18 będzie ich prawdopodobnie dwa razy tyle. To ogromny wzrost, bo przeciętnie na izbie przyjęć pojawia się kilkanaście osób - mówi Piotr Krawiec, dyrektor biłgorajskiego szpitala. - Do obsługi pacjentów skierowaliśmy pięciu dodatkowych lekarzy.
Oblężenie
Oblężenie przeżywa też SOR wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej. - Do godz. 14. mieliśmy blisko 100 pacjentów, którzy przyszli m.in. z przeziębieniem, po zastrzyki i skierowania do gabinetów - poinformował nas jeden z lekarzy. - Chodzi także o przedłużanie recept. Nie mamy jednak pełnej dokumentacji medycznej, więc nie wiemy, czy ktoś leczy się przewlekle. W związku z tym możemy wystawić tylko receptę 100 proc. - dodał.
NFZ twierdzi, że podczas negocjacji przychodnie otrzymały kilka wersji porozumienia, w tym przedłużenie umowy na dotychczasowych warunkach.
- Zaoferowaliśmy także tzw. porozumienie pomostowe, które zakłada, że przychodnie, które dotychczas nie podpisały umów mogły otworzyć gabinet po 1 stycznia - zaznaczył dyrektor Kowalik. - Do tej pory zdecydowały się na to 4 podmioty.
"Kłamstwa"
- NFZ znowu wprowadza opinię publiczną w błąd, bo takiej propozycji nigdy nie było. Umowy dotyczyły zupełnie nowych warunków. Z kolei tzw. porozumienie pomostowe nic nie wnosi i zostało złożone tylko po to, żeby pokazać opinii publicznej, że znowu się na coś nie zgodziliśmy - zaznacza Marek Sobolewski, wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych i Pracodawców. - Kolejnym kłamstwem ministra zdrowia jest rzekoma utrata ważności deklaracji pacjentów, jeśli przychodnia nie podpisała umowy. Deklaracja traci ważność tylko w dwóch przypadkach - śmierci pacjenta i złożenia deklaracji u innego świadczeniodawcy.
Wykaz przychodni:
• Lista SOR-ów, Izb Przyjęć oraz punktów Nocnej i świątecznej Opieki Zdrowotnej, w których pacjenci uzyskają opiekę zdrowotną w zastępstwie za lekarza rodzinnego
• Wykaz przychodni POZ, które nie przedłużyły umów z NFZ o udzielanie świadczeń w roku 2015 (stan na 04.01.2015r.)
Spór trwa
Lekarze chcą m.in. podniesienia miesięcznej stawki kapitacyjnej do 9,5 zł, czyli o 1,5 zł więcej na jednego pacjenta oraz większych pieniędzy na badania dodatkowe.
Mają też zastrzeżenia do pakietu onkologicznego. Jak twierdzą, minister obiecał go pacjentom, ale nie skonsultował tego z lekarzami. Wdrożenie pakietu jest uważane za niewykonalne, nie tylko przez lekarzy rodzinnych, ale również przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
Informacje o czynnych przychodniach
• Bezpłatna infolinia NFZ - 800 804 003
• Bezpłatna infolinia Urzędu Wojewódzkiego - 987