Dziś ogłoszona została lista pomysłów dopuszczonych do głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Zdyskwalifikowany został prawie co drugi zgłoszony projekt. Ich autorzy mają teraz 7 dni na odwołanie od wyników oceny. Głosowanie ma się rozpocząć 15 października i trwać 14 dni.
Nigdy jeszcze nie było tak ostrej selekcji w lubelskim budżecie obywatelskim. Spośród 156 zgłoszonych projektów zdyskwalifikowane zostały aż 74. Wśród nich było stworzenie „latarni morskiej” nad Zalewem Zemborzyckim, taras widokowy na wieżowcu urzędu przy Wieniawskiej, czy budowa krótkiej trasy dojazdowej z pętli autobusowej przy os. Poręba do przystanku kolejowego Lublin Zachodni.
To nie własność miasta
Niektóre pomysły odrzucono dlatego, że dotyczyły inwestycji na nieruchomościach, które nie są własnością miasta. Z tego względu komisja uznała, że nie można dopuścić do głosowania projektu remontu stadionu Budowlanych, bo część obiektu leży na terenie prywatnym.
Z podobnych przyczyn nie trafi pod głosowanie pomysł na stworzenie „latarni morskiej” nad Zalewem Zemborzyckim. Reflektory miałyby być zamontowane na dawnej wieży sędziowskiej po stronie Mariny, u góry byłby taras widokowy, a w samym budynku wystawa poświęcona historii akwenu. Sęk w tym, że wieża przechodzi z rąk samorządowych do instytucji Wody Polskie. A skoro nie jest miejska, to wymyka się budżetowi obywatelskiemu.
Podobnie jest z projektem „Fikuśne latarnie”, którego autorzy chcieli pomalować w barwy z miejskiej flagi… latarnie stojące wzdłuż al. Witosa. Sęk w tym, że latarnie nie są własnością miasta, tylko PGE.
Ratusz ma inne plany
Wśród odrzuconych projektów jest też propozycja przedłużenia ul. Granitowej. Dzisiaj ulica kończy się pętlą komunikacji miejskiej, a propozycja dotyczyła dobudowy jezdni i chodników w taki sposób, by zapewnić wygodniejszy dojazd i dojście do peronu kolejowego przystanku Lublin Zachodni. W tym przypadku jako powód dyskwalifikacji podawana jest niezgodność proponowanej budowy z planem zagospodarowania terenu.
Na liście pomysłów dopuszczonych do głosowania ma również zabraknąć budowy oświetlenia wzdłuż tzw. starej ul. Nałkowskich. Urzędnicy uznali, że niewłaściwe byłoby ustawianie samych latarni w sytuacji, gdy miasto ma zatwierdzony projekt i pozwolenie na gruntowną przebudowę tej drogi. To, czy przebudowa doczeka się szybko realizacji, to już zupełnie inna sprawa.
Odrzucenie tego ostatniego projektu może oznaczać, że Wrotków jako jedyna dzielnica nie skorzysta z gwarancji zapisanej w regulaminie budżetu obywatelskiego. Jest tam zapis mówiący, że każdej dzielnicy, nawet gdy nie wynika to z liczby głosów, przysługuje jeden projekt o randze dzielnicowej do kwoty 350 tys. zł. Oświetlenie starej ul. Nałkowskich było jedynym takim projektem z Wrotkowa.
Były też inne powody
Zdyskwalifikowana została również propozycja na utworzenie tarasu widokowego na dachu biurowca Urzędu Miasta przy Wieniawskiej 14. Chociaż budynek jest bezsprzecznie miejski, a na dach można wyjść, to pomysł nie trafi pod głosowanie. Komisja uznała, że dach biurowca jest przestrzenią techniczną i nie powinien służyć spacerom, a poza tym winda tam nie dojeżdża, więc na taras nie dotarliby niepełnosprawni.
Względami technicznymi wyjaśniono odrzucenie pomysłu na stworzenie tyrolki, czyli kolejki między filarami niedokończonego wiaduktu stojącymi w parku Jana Pawła II (w ciągu ul. Filaretów). Komisja uznała, że filary nie są do tego przystosowane. Odpadły też niektóre propozycje dotyczące inwestycji wewnątrz szkół, bo zgodnie z regulaminem z budżetu obywatelskiego mogą być finansowane tylko ogólnodostępne atrakcje, a szkoły zamieniły się ostatnio w twierdze.
Pomysł na ustawienie w mieście małych figurek kóz, wzorem wrocławskich skrzatów, został odrzucony dlatego, że figurki stałyby przy drogach, "Ustawa o drogach publicznych takich instalacji nie przewiduje".
Niebawem głosowanie
Autorzy zdyskwalifikowanych projektów będą mieć teraz 7 dni na złożenie odwołań od negatywnej oceny. – Termin ten upływa 24 września – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. Odwołania można składać wyłącznie na piśmie: mailem na adres obywatelski@lublin.eu, albo w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców (parter Ratusza, Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a), albo listownie (Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3).
Po rozpatrzeniu odwołań znana będzie ostateczna lista projektów, które mają być poddane pod głosowanie. Aktualnie są na niej 82 pomysły. Głosowanie ma trwać od 15 do 28 października. Jego uczestnicy podzielą 12 mln 150 tys. zł, co oznacza, że przyszłoroczny budżet obywatelski będzie chudszy o 19 proc. od poprzednich.