Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2020 r.
13:13

"Latarnia morska" i taras widokowy przepadły. Ratusz odrzucił prawie połowę pomysłów do budżetu obywatelskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 1 A A
Taras widokowy na wieżowcu urzędu przy Wieniawskiej nie powstanie
Taras widokowy na wieżowcu urzędu przy Wieniawskiej nie powstanie (fot. Krzysztof Mazur)

Dziś ogłoszona została lista pomysłów dopuszczonych do głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Zdyskwalifikowany został prawie co drugi zgłoszony projekt. Ich autorzy mają teraz 7 dni na odwołanie od wyników oceny. Głosowanie ma się rozpocząć 15 października i trwać 14 dni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigdy jeszcze nie było tak ostrej selekcji w lubelskim budżecie obywatelskim. Spośród 156 zgłoszonych projektów zdyskwalifikowane zostały aż 74. Wśród nich było stworzenie „latarni morskiej” nad Zalewem Zemborzyckim, taras widokowy na wieżowcu urzędu przy Wieniawskiej, czy budowa krótkiej trasy dojazdowej z pętli autobusowej przy os. Poręba do przystanku kolejowego Lublin Zachodni.

To nie własność miasta

Niektóre pomysły odrzucono dlatego, że dotyczyły inwestycji na nieruchomościach, które nie są własnością miasta. Z tego względu komisja uznała, że nie można dopuścić do głosowania projektu remontu stadionu Budowlanych, bo część obiektu leży na terenie prywatnym.

Z podobnych przyczyn nie trafi pod głosowanie pomysł na stworzenie „latarni morskiej” nad Zalewem Zemborzyckim. Reflektory miałyby być zamontowane na dawnej wieży sędziowskiej po stronie Mariny, u góry byłby taras widokowy, a w samym budynku wystawa poświęcona historii akwenu. Sęk w tym, że wieża przechodzi z rąk samorządowych do instytucji Wody Polskie. A skoro nie jest miejska, to wymyka się budżetowi obywatelskiemu.

Podobnie jest z projektem „Fikuśne latarnie”, którego autorzy chcieli pomalować w barwy z miejskiej flagi… latarnie stojące wzdłuż al. Witosa. Sęk w tym, że latarnie nie są własnością miasta, tylko PGE.

Ratusz ma inne plany

Wśród odrzuconych projektów jest też propozycja przedłużenia ul. Granitowej. Dzisiaj ulica kończy się pętlą komunikacji miejskiej, a propozycja dotyczyła dobudowy jezdni i chodników w taki sposób, by zapewnić wygodniejszy dojazd i dojście do peronu kolejowego przystanku Lublin Zachodni. W tym przypadku jako powód dyskwalifikacji podawana jest niezgodność proponowanej budowy z planem zagospodarowania terenu.

Na liście pomysłów dopuszczonych do głosowania ma również zabraknąć budowy oświetlenia wzdłuż tzw. starej ul. Nałkowskich. Urzędnicy uznali, że niewłaściwe byłoby ustawianie samych latarni w sytuacji, gdy miasto ma zatwierdzony projekt i pozwolenie na gruntowną przebudowę tej drogi. To, czy przebudowa doczeka się szybko realizacji, to już zupełnie inna sprawa.

Odrzucenie tego ostatniego projektu może oznaczać, że Wrotków jako jedyna dzielnica nie skorzysta z gwarancji zapisanej w regulaminie budżetu obywatelskiego. Jest tam zapis mówiący, że każdej dzielnicy, nawet gdy nie wynika to z liczby głosów, przysługuje jeden projekt o randze dzielnicowej do kwoty 350 tys. zł. Oświetlenie starej ul. Nałkowskich było jedynym takim projektem z Wrotkowa.

Były też inne powody

Zdyskwalifikowana została również propozycja na utworzenie tarasu widokowego na dachu biurowca Urzędu Miasta przy Wieniawskiej 14. Chociaż budynek jest bezsprzecznie miejski, a na dach można wyjść, to pomysł nie trafi pod głosowanie. Komisja uznała, że dach biurowca jest przestrzenią techniczną i nie powinien służyć spacerom, a poza tym winda tam nie dojeżdża, więc na taras nie dotarliby niepełnosprawni.

Względami technicznymi wyjaśniono odrzucenie pomysłu na stworzenie tyrolki, czyli kolejki między filarami niedokończonego wiaduktu stojącymi w parku Jana Pawła II (w ciągu ul. Filaretów). Komisja uznała, że filary nie są do tego przystosowane. Odpadły też niektóre propozycje dotyczące inwestycji wewnątrz szkół, bo zgodnie z regulaminem z budżetu obywatelskiego mogą być finansowane tylko ogólnodostępne atrakcje, a szkoły zamieniły się ostatnio w twierdze.

Pomysł na ustawienie w mieście małych figurek kóz, wzorem wrocławskich skrzatów, został odrzucony dlatego, że figurki stałyby przy drogach, "Ustawa o drogach publicznych takich instalacji nie przewiduje".

Niebawem głosowanie

Autorzy zdyskwalifikowanych projektów będą mieć teraz 7 dni na złożenie odwołań od negatywnej oceny. – Termin ten upływa 24 września – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. Odwołania można składać wyłącznie na piśmie: mailem na adres obywatelski@lublin.eu, albo w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców (parter Ratusza, Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a), albo listownie (Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3).

Po rozpatrzeniu odwołań znana będzie ostateczna lista projektów, które mają być poddane pod głosowanie. Aktualnie są na niej 82 pomysły. Głosowanie ma trwać od 15 do 28 października. Jego uczestnicy podzielą 12 mln 150 tys. zł, co oznacza, że przyszłoroczny budżet obywatelski będzie chudszy o 19 proc. od poprzednich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty