Specjaliści z Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie opracowali tabletki dla pacjentów z jaskrą, które nie mają żadnych skutków ubocznych. Za kilka dni lek będzie dostępny w aptekach.
To nowość, bo dotychczas jaskra była leczona tylko kroplami do oczu, laseroterapią i metodami chirurgicznymi.
– Cytykolina czyli doustna substancja lecznicza ma status nutraceptyka czyli substancji leczniczej, która jest w stu procentach bezpieczna i nie ma żadnych skutków ubocznych – tłumaczy prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. – Nie zastąpi on standardowych metod stosowanych w leczeniu tego schorzenia, ale ma je uzupełniać i wzmacniać ich efekty. Zainteresował się tym amerykański rynek farmaceutyczny i w USA lek jest już w sprzedaży. Polscy pacjenci będą mieli do niego dostęp za kilka dni.
Badania nad cytokoliną zaczęły się w Lublinie 20 lat temu. – Prowadziliśmy badania kliniczne i eksperymentalne we współpracy z prof. Jerzym Toczołowskim, ówczesnym kierownikiem II Kliniki Okulistyki UM w Lublinie oraz prof. Pawłem Griebem z Polskiej Akademii Nauk. W przedsięwzięcie zaangażowali się również niemieccy naukowcy: prof. Eberhart Zrenner z uniwersytetu w Tybindze oraz prof. Anselm Junemann z uniwersytetu w Rostocku – opowiada prof. Rejdak. – Substancja była badana również pod kątem neurologicznym. W badaniach uczestniczyli specjaliści z SPSK4 w Lublinie: prof. Konrad Rejdak oraz prof. Zbigniew Stelmasiak.
Cytokolina może być stosowana tylko u dorosłych. Na razie nie wiadomo czy lek będzie refundowany.
Zespół prof. Roberta Rejdaka leczy najcięższe urazy narządu wzroku. Lekarze z lubelskiej kliniki wykonują m.in. łączone operacje oka. W czerwcu jako pierwsi w kraju wykonali skomplikowany zabieg, który polegał m.in. na przeszczepie rogówki, wszczepieniu sztucznej tęczówki, operacji przeciwjaskrowej i usunięcie ciała szklistego.