Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie będzie współpracował z zajmującą się produkcją paszy dla zwierząt firmą Polohay. Pracownicy lubelskiej uczelni będą prowadzić na jej zlecenie badania naukowe i przygotowywać ekspertyzy. Na współpracy skorzystają też studenci lubelskiej uczelni.
– Firma działa na Podlasiu, ale od pewnego czasu jest nam bardzo po drodze. Doszliśmy już do pewnych ustaleń, które dały podstawy do sporządzenia wspólnego wniosku o dotacje na prowadzenie badań – mówi prof. dr hab. Stanisław Baran, prorektor UP ds. nauki i współpracy z zagranicą.
Firma Polohay w przyszłym roku uruchomi w Łapach w województwie podlaskim zakład fabrykę paszy dla zwierząt. Do jej produkcji ma być wykorzystywana m.in. lucerna, dostarczana przez miejscowych rolników.
– Badania nad tą rośliną toczyły się od wielu lat, ale do tej pory nie miały praktycznego zastosowania. Teraz chcemy je wznowić – mówi Bernard Wróblewski, specjalista ds., projektów badawczo-naukowych w Polohay sp. z o.o.
I właśnie w tym zakresie inwestor chce wykorzystać wiedzę naukowców z lubelskiej uczelni. A ta może posłużyć nie tylko do prac związanych z produkcją paszy. – Przy szerszym poznaniu lucerna daje większe możliwości pozyskania innych substancji. Może być wykorzystywana także w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym. Te dodatkowe zastosowania będziemy dopiero wprowadzać i wdrażać w produkcji – wyjaśnia prof. dr hab. Marek Ćwintal z Katedry Technologii Produkcji Roślinnej i Towaroznawstwa UP.
Podpisana umowa o współpracy otwiera też dodatkowe możliwości kształcenia praktycznego dla studentów. Będą oni mogli uczestniczyć w wizytach studyjnych, praktykach i stażach. Firma w przyszłości nie wyklucza także możliwości zatrudnienia absolwentów lubelskiej uczelni.