Ponad 2,2 mld złotych pomocy dla przedsiębiorców i samorządów, 303 zrealizowane projekty, 75 tysięcy przeszkolonych osób, ponad 13 tysięcy usług doradczych, tak prezentuje się wynik 30 lat działalności Lubelskiej Fundacji Rozwoju.
Lubelska Fundacja Rozwoju powstała w 1991 roku, jako oddolna inicjatywa instytucji zaangażowanych w rozwój gospodarczy regionu. Fundatorami były tak różne podmioty jak m.in. Bank Depozytowo-Kredytowy, Fundacja Solidarności Regionu Środkowo-Wschodniego, Gmina Lublin czy Wojewoda Lubelski, reprezentujący Skarb Państwa. Od początku działalność LFR była nakierowana na wspieranie rozwoju gospodarczego regionu, poprzez pomoc przedsiębiorcom, instytucjom otoczenia biznesu i samorządom lokalnym.
- Bez fałszywej skromności mogę stwierdzić, że takiej prorozwojowej instytucji pozarządowej Lubelszczyzna nie miała nigdy wcześniej. Tak więc przyszło się nam zmierzyć z nie lada wyzwaniem. Cele, jakie postawiono przed Fundacją były z jednej strony niezwykle szerokie, ale z drugiej pozwalały skoncentrować się na określonym spektrum działania. A jest nim niezmiennie przede wszystkim wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości – mówi prof. Andrzej Kidyba, prezes Lubelskiej Fundacji Rozwoju, który zarządzą instytucją od początku jej istnienia.
Jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez LFR był Polsko - Brytyjski Programu Rozwoju Przedsiębiorczości (1995-1999). To pozwoliło na rozbudowę oferty usług dla małych i średnich przedsiębiorców oraz wprowadzenie nowych instrumentów finansowych i doradczych.
- Droga jaką przeszliśmy, począwszy od etapu budowania instytucji, na pełnieniu roli RIF kończąc, a dziś organizacji uczestniczącej w grze rynkowej, związana była z wykorzystywaniem wszelkich instrumentów wspierania przedsiębiorczości, jak również stawianiem czoła poważnym wyzwaniom dotyczącym innowacyjności, nowych technologii, czy certyfikacji jakości. W codziennej pracy na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości wykorzystujemy zdecydowaną większość stosowanych w Europie instrumentów wspierania przedsiębiorczości, jak: szkolenia, doradztwo, poręczenia kredytowe, gwarancje, pożyczki, venture capital, business angels, kojarzenie przedsiębiorców (m.in. misje handlowe) – mówi prof. Andrzej Kidyba, prezes LFR.