Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2022 r.
10:58

Lubelski marszałek robi wielką fetę. Może lepiej pieniądze przekazać na pomoc Ukraińcom?

21 2 A A
Gala Ambasador Województwa 2021
Gala Ambasador Województwa 2021 (fot. Maciej Kaczanowski)

To nie jest czas na zabawę – mówi wprost radny sejmiku województwa Arkadiusz Bratkowski (PSL). I proponuje, by w tym roku zrezygnować z organizacji gali „Ambasador Województwa Lubelskiego”, a przeznaczone na ten cel pieniądze przekazać na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Chodzi o prawie ćwierć miliona złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tytuły „Ambasadorów” od 1999 roku przyznawane są osobom, firmom i instytucjom, które wniosły istotny wkład w promowanie województwa lubelskiego w kraju i poza jego granicami. Wśród ponad 70 laureatów znaleźli się m.in.: Budka Suflera, Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak, kabaret Ani Mru-Mru, były reprezentant Polski w piłce nożnej Jacek Bąk, Zakłady Azotowe w Puławach, kopalnia w Bogdance, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy stadnina koni w Janowie Podlaskim.

Wręczeniu tytułów co roku towarzyszy wystawna gala. W ubiegłym roku wydarzenie w Centrum Spotkania Kultur uświetnił występ zespołu Pectus, imprezę prowadziła gwiazda publicznej telewizji Karolina Pajączkowska, a na scenie gratulacje laureatom obok marszałka i pozostałych członków zarządu województwa (Zjednoczona Prawica) składał wicepremier Jacek Sasin (PiS).

Tegoroczna gala ma odbyć się 23 kwietnia, również w CSK. Urząd Marszałkowski planuje wydać na ten cel 244 tys. zł.

To nie czas na zabawę

Do marszałka województwa i przewodniczącego sejmiku trafił list od jednego z wojewódzkich radnych. Arkadiusz Bratkowski proponuje, by w tym roku zrezygnować z gali. Powód jest oczywisty – rosyjska agresja w Ukrainie, gdzie od tygodnia giną cywile, a pociski spadają m.in. na osiedla.

– Naszym obowiązkiem, jako sąsiadów i jako chrześcijan, jest wyciągniecie pomocnej ręki do niewinnych ofiar rosyjskiego terroru – pisze radny i przekonuje, by pieniądze zarezerwowane na organizację gali przeznaczyć na pomoc uchodźcom.

Wystawna gala, połączona z koncertami i bankietem, w obliczu ludzkich dramatów rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą, byłaby wydarzeniem niestosownym – dodaje w piśmie.

– W obecnej sytuacji każdy z mieszkańców naszego województwa, którzy tak szeroko otworzyli serca niosąc pomoc uchodźcom, jest jego ambasadorem. To nie jest czas na zabawę. Uważam, że jest to propozycja warta rozważenia. Wiem, że kilka dni temu jako sejmik przekazaliśmy pieniądze na pomoc dla Ukrainy. Ale tu liczy się każda złotówka – podkreśla w rozmowie z Dziennikiem radny Bratkowski.

Możemy wybrać ambasadorów. Ale nagrody można wręczyć skromnie, bez wielkich koncertów i bankietów. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na pomoc uchodźcom, bo każda złotówka jest ważna.

– To świetny pomysł i zdecydowanie go popieram – komentuje Bożena Lisowska, radna Koalicji Obywatelskiej. – Nie musimy rezygnować z przyznawania tytułów ambasadora, bo moim zdaniem jest to najlepsze narzędzie promujące nasz region. Ale wyróżnienia można wręczyć podczas konferencji prasowej, media napiszą o laureatach i w obecnej sytuacji to wystarczy. To nie jest czas na bale.

Czy podobne zdanie mają władze regionu? Przewodniczący sejmiku Jerzy Szwaj (PiS) przyznaje, że o liście dowiaduje się od nas i nie zna jego treści. – Każda pomoc jest wskazana. Na pewno przedyskutujemy to na forum klubu i całego sejmiku – mówi.

Rzecznik prasowy marszałka również nie był rozmowny. Przekazał nam jedynie, że jest za wcześnie na decyzję i urząd „monitoruje sytuację”. Lakonicznie do pomysłu odniósł się także odpowiedzialny za promocję regionu członek zarządu województwa Zdzisław Szwed (PiS). – Kierujemy teraz bardzo duże środki na pomoc dla Ukrainy. Nie planujemy w najbliższym okresie organizacji gali „Ambasadora” – odpisał nam w SMSie. Chcieliśmy zapytać o to, co dokładnie miał na myśli, ale nie odbierał telefonu.

W ostatni poniedziałek władze województwa poinformowały o przekazaniu 1 mln zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy trafiają do naszego regionu. Taka sama kwota ma zostać przeznaczona na wsparcie rzeczowe, jakie trafi za naszą wschodnią granicę. Chodzi m.in. o karetki, specjalistyczną aparaturę i środki higieniczne dla szpitali w zaprzyjaźnionych ukraińskich obwodach.

Zobacz: 22. edycja konkursu Ambasador Województwa Lubelskiego za rok 2020

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty