Połowę z 89 mln zł potrzebnych na budowę Lubelskiego Centrum Konferencyjnego dostanie samorząd województwa. Umowa na dofinansowanie została podpisana w środę. Roboty przy największym tego typu obiekcie w regionie mogą się zacząć jeszcze w listopadzie.
LCK stanie na działce między ulicą Grottgera i Al. Racławickimi. Gmach będzie miał 6 kondygnacji naziemnych i trzy podziemne (z 52 miejscami parkingowymi) oraz ponad 5 tys. mkw. powierzchni użytkowej.
Budowa pochłonie szacunkowo 89 mln zł, a połowę pieniędzy dostaniemy w ramach unijnej dotacji. Stanie budynek przystosowany do obsługi największych konferencji, seminariów, kongresów i wystaw. Władze województwa zapewniają: tak dużego obiektu nie ma u nas w województwie.
– Mamy już finansowanie, wybranego inwestora zastępczego i ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji – cieszył się na wczorajszej konferencji prasowej Jacek Sobczak (PO), członek zarządu województwa, który odpowiada za realizację przedsięwzięcia. Firmy chętne do budowy LCK mogą zgłaszać się do 5 października. Sobczak zapowiedział: Jeśli nie będzie protestów po przetargu, w listopadzie będziemy mogli podpisać umowę z wybranym wykonawcą.
– Ta inwestycja jest kolejnym dowodem, że Lublin i Lubelszczyzna przestaje być Polską "B” – mówił Krzysztof Hetman marszałek województwa z PSL. Wymienił realizowane w regionie inwestycje m. in. na uczelni, budowę obwodnicy Hrubieszowa, przebudowę ulicy Mełgiewskiej w Lublinie, drogi dojazdowe do obwodnicy Lublina. Hetman zapowiedział, że we wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę odcinków drogi 747, która poprowadzi do nowego mostu przez Wisłę.
– Tam gdzie to możliwe, miasto i województwo wykorzystują swoją szansę. To inteligentny makroregion – ocenia Hetman. – Inwestycje zachęcają przedsiębiorców, żeby u was inwestowali – mówiła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości
Województwo dostało pieniądze na budowę LCK z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. – Wasz region realizuje już 37 projektów w ramach programu. To najwięcej ze wszystkich pięciu województw ze wschodniej Polski - podkreśliła Iwona Wendel podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Razem z LCK powstanie nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego (teraz samorządowcy słono płacą za wynajem pomieszczeń w różnych częściach miasta). Obie inwestycje zakończą się w 2013 r.
Centrum Lublina w okolicach skrzyżowania ul. Grottgera i Al. Racławickich zamienia się w wielki plac budowy.
Oprócz LCK i nowej siedziby marszałkowskich urzędników powstanie tam prywatny biurowiec, Centrum Spotkania Kultur (teraz to Teatr w Budowie), plac Teatralny oraz wyremontowane zostaną Teatr Muzyczny i Filharmonia w Lublinie