Po 31 grudnia nie da się już doładować Karty Biletu Elektronicznego, która nie została zarejestrowana w systemie Lubika. Przestanie działać również część ulicznych biletomatów i nie będzie można wymienić starych biletów na nowe.
– Okres przejściowy, w którym działa jednocześnie nowy system biletowy Lubika i niektóre stare kanały dystrybucji, kończy się 31 grudnia – zapowiada Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. – Od 1 stycznia funkcjonować będą wyłącznie urządzenia do dystrybucji biletów w systemie Lubika.
Zniknie część automatów
Od 1 stycznia nie skorzystamy z części ulicznych automatów do sprzedaży biletów. Chodzi o urządzenia, które nie są własnością miasta, tylko zewnętrznych firm otrzymujących prowizję od sprzedanych biletów.
Taki automat można spotkać np. obok pętli przy os. Poręba, ale już niedługo. – W ciągu kilku najbliższych dni nastąpi demontaż biletomatów operatorów zewnętrznych – informuje oficjalnie ZTM.
Musisz się zarejestrować
Po 31 grudnia nie da się już zakodować biletu okresowego na „starej” plastikowej Karcie Biletu Elektronicznego, która nie została zarejestrowana w systemie Lubika.
– Aby móc dalej korzystać z systemu wystarczy aktywować w systemie Lubika swoją Kartę Biletu Elektronicznego lub zainstalować i aktywować aplikację mobilną Lubika – wyjaśnia Monika Fisz i przypomina, że pasażer musi wybrać: czy koduje bilety okresowe na zarejestrowanej karcie, czy też w aplikacji mobilnej. Nie można korzystać z obu jednocześnie.
Spiesz się z wymianą biletu
31 grudnia będzie ostatnim dniem, w którym będzie można wymienić stare bilety (te obowiązujące do 30 września) na nowe. – Wymiana na nowe nominały jest możliwa w punktach sprzedaży biletów ZTM w Lublinie – informuje Monika Fisz. Punkty ZTM są dwa: przy Zielonej 5 i przy Nałęczowskiej 14.
Ze starymi biletami można tutaj przyjść 23 grudnia między godz. 7.15 a 16.45. W tych samych godzinach punkty będą czynne 27, 28, 29 i 30 grudnia. W Wigilię obydwa punkty będą nieczynne, a w sylwestra mają pracować od 7.15 do 13.
Doładujemy bilet w kiosku?
Po Nowym Roku wciąż będzie można kupować bilety okresowe w sklepach i kioskach świadczących takie usługi. W ich przypadku wspomniany „okres przejściowy” potrwa nieco dłużej.
– Dotychczasowe umowy z operatorami obsługującymi terminale zewnętrzne w kioskach i punktach handlowych będą przedłużone do końca lutego 2022 r. – zapowiada Monika Fisz.
Tego nie trzeba się obawiać
Posiadacze niezarejestrowanych Kart Biletu Elektronicznego nie muszą się obawiać, że już zakodowane bilety stracą ważność. Nie stracą. – Bilety okresowe zachowują swoją ważność do końca daty ich obowiązywania – zapewnia ZTM.