W ramach tzw. „przyjaznych patroli” policjanci wspólnie z pracownikami CIK i MOPR odwiedzili w niedzielę jedno z mieszkań w centrum Lublina. Pomimo tego, że słychać było płacz małego dziecka nikt nie otwierał
Urzędnicy i policjanci pojawili się w kontrolowanym mieszkaniu po godz. 17. Mimo wielokrotnego pukania do drzwi, nikt ich nie chciał otworzyć. Słychać tylko było płacz małego dziecka.
Poza płaczem nie było słychać głosów innych osób. Ta sytuacja bardzo zaniepokoiła patrol. Sąsiedzi stwierdzili, że tego dnia nie widzieli rodziców malucha.
- Z uwagi na istniejące prawdopodobieństwo, że dziecku może stać się coś złego, o pomoc poproszono straż pożarną. Dzięki strażakom udało się wejść do mieszkania. Jak się okazało, na miejscu znajdowało się 5 miesięczne dziecko oraz jego kompletnie pijani rodzice. 35-letnia matka miała 2,4 promila alkoholu w organizmie, z kolei ojciec malucha - 2,8 promila - wyjaśnia podkom. Anna Kamola z lubelskiej policji.
Jak dodaje policjantka, obydwoje byli agresywni w stosunku do kontrolujących, nie wykonywali poleceń i awanturowali się.
Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, która przebadała niemowlę. Dziecko było zdrowe.
Zarówno 5 miesięczna dziewczynka oraz jej 11-letnia siostra, która pojawiła się w mieszkaniu podczas przeprowadzanej kontroli, zostały oddane pod opiekę babci.
Upojeni alkoholem rodzice zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.
„Przyjazne patrole” to projekt, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, znajdującym się w sytuacji zagrażającej ich dobru. „Przyjazny patrol” uczestniczy w interwencjach podejmowanych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Jego rolą jest także monitorowanie sytuacji dzieci w środowiskach niewydolnych wychowawczo, w rodzinach dysfunkcyjnych z problemami opiekuńczo – wychowawczymi i zagrożonymi przemocą w rodzinie. W skład takiego patroli wchodzą - policjant z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, psycholog lub pedagog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie oraz pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.
„Przyjazne patrole” organizowane są w piątki, soboty i niedziele w godzinach 16.00 – 00.00, na terenie Lublina. „Przyjazny patrol” pojawia się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka, w szczególności gdy dziecko pozostawione jest bez opieki w domu lub poza nim, gdy jest świadkiem czy też uczestnikiem sytuacji przemocy - w tym przemocy w rodzinie, również gdy dziecko jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, w wyniku, którego pozostało bez opieki oraz w innych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dziecka.