Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 października 2019 r.
13:50

Lublin: Które dzielnice są bardziej narażone na smog? Komunikaty na wyświetlaczach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
11 24 A A

Sławin i Dziesiąta są najbardziej narażonymi na smog dzielnicami Lublina – tak twierdzi Straż Miejska, która przeprowadziła własne pomiary jakości powietrza i zapowiada częstsze kontrole tych rejonów. Komunikaty o zanieczyszczeniach już od tej jesieni mają być pokazywane na przystankowych wyświetlaczach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracujemy nad tym – zapewnia Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, któremu podlegają wyświetlacze na przystankach. Zapewnia, że krótkie informacje o poziomie zanieczyszczeń powietrza pojawią się już niebawem. – Należy się spodziewać, że przed sezonem grzewczym.

Komunikaty mają być oparte o pomiary prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, bo Ratusz nie zamierza tworzyć własnej sieci pomiarowej. – Takich czujników nie przewidujemy – przyznaje Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Własne pomiary prowadziła Straż Miejska. – Przejeżdżaliśmy bardzo wolno ulicami miasta, mierząc co 30 sekund pył zawieszony i inne substancje – mówi komendant Jacek Kucharczyk. Wynikami pochwalił się wczoraj, choć pomiary prowadzono w lutym. – Sławin i Dziesiąta. Tam było najgorzej.

– Przyczyna jest ta sama: spalanie niewłaściwych paliw w kotłach i kominkach – ocenia prezydent Krzysztof Żuk i szczególną uwagę zwraca na mokre drewno, które trafia do domowych palenisk. – Mało kto ma sezonowane drewno do spalania w kominku.

Wczoraj Ratusz zaczął kampanię mającą zachęcić mieszkańców, by sami zatroszczyli się o jakość powietrza. – Chcemy, żeby mieszkańcy wiedzieli, co mogą zrobić – mówi Smal-Chudzik. Podpowiedzi trafią na billboardy, ulotki, a nawet do szkół, które dostały gotowe scenariusze lekcji ekologicznych.

Samorząd Lublina ma namawiać do przesiadki z samochodów w autobusy, rezygnacji ze spalania kiepskich paliw grzewczych oraz do skorzystania z miejskich dopłat do wymiany pieców węglowych na mniej uciążliwe dla środowiska. Władze Lublina pokrywają do 50 proc. kosztów takiej wymiany.

W dwóch dzielnicach mieszkańcy domów jednorodzinnych mają być namawiani do podłączania się do sieci ciepłowniczej. Chodzi o Sławinek i Węglin Południowy (os. Świt). – Chcemy dotrzeć do każdego domu – podkreśla Marek Goluch, prezes Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

– Parę lat temu LPEC podejmował działania na Świcie – przypomina Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta, ale przyznaje, że właścicieli domów zniechęca wizja rozkopania ogródka. Lepiej jest z podłączaniem budynków wielorodzinnych. – W ostatnim roku przyłączyliśmy 56 – mówi Goluch. W przypadku budynków mających przynajmniej 8 mieszkań LPEC w całości pokrywa koszty przyłącza. Jednak niektóre części miasta nadal nie mają dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tak jest chociażby na os. Botanik, do którego sieć dopiero jest doprowadzana. – Jestem przekonany, że w przyszłym roku ciepło systemowe już będzie tam dostępne – ocenia prezes miejskiej spółki.

Tam, gdzie mieszkańcy muszą sami ogrzewać swoje domy, trafiają się również tacy, którzy jako paliwa używają śmieci. Wtedy do akcji ma wkraczać Straż Miejska, która w tym roku podejmowała już ponad 570 tego typu interwencji. Straż zapowiada kolejne kontrole, zwłaszcza tam, gdzie źle wypadły pomiary czystości powietrza. Same pomiary mają być powtarzane. – Będziemy tych badań robili więcej – zapowiada Żuk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty