Inscenizacja zamieszek, walka demonstrantów z oddziałami ZOMO i gra historyczna. Tak m.in. będą wyglądały obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie we wtorek, 13 grudnia.
– To były jedne z pierwszych działań władzy w dniu wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie – mówi Marian Król, przewodniczący Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność” w Lublinie.
Świat o nas nie zapomniał
O godzinie 13.30 na Placu Litewskim zostanie otwarta wystawa "Wasza Solidarność – nasza wolność” przygotowana przez lubelski oddział Instytut Pamięci Narodowej o reakcjach emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego. Tuż po otwarciu wystawy na telebimie odbędzie się projekcja dokumentalnego programu wyemitowanego przez amerykańską telewizję w styczniu 1982 r. w wyrazie protestu wobec wprowadzenia stanu wojennego.
– Na apel prezydenta Reagana, wyemitowano półtoragodzinny program zatytułowany "Let Poland be Poland”, nawiązujący do słów piosenki przebywającego w tym czasie na tournée w USA i Kanadzie Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską” – wyjaśnia Agata Fijuth z lubelskiego oddziału IPN.
– W programie, oprócz słów poparcia, jakie płynęły pod adresem Polaków ze strony premierów i prezydentów (w tym Margaret Thatcher, Ronalda Reagana, Françoisa Mitteranda, Wilfrieda Martensa czy Helmuta Schmidta), pojawiły się tak ważne osoby związane z kulturą jak ludzie filmu Glenda Jackson, Max von Sydow, Kirk Douglas, Orson Welles, Henry Fonda czy wreszcie Czesław Miłosz, który odczytał po polsku i po angielsku swój wiersz "Który skrzywdziłeś człowieka prostego...”
W godzinach 9.30–12 odbędzie się Historyczna Gra Miejska "13 grudnia” przygotowana przez ZHR Lubelski Hufiec Harcerzy "Baszta” i lubelski IPN (zapisy w godz. 9.30–10.00, namiot ZHR na pl. Litewskim. Do gry zaproszone są grupy co najmniej 3-osobowe w wieku min. 14 lat).
Filmy i warsztaty
Pomiędzy godziną 15 a 16 odbędzie się kolejna inscenizacja walk ulicznych. Natomiast o godzinie 17 Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza na spotkanie z Michałem Kasprzakiem i pokaz archiwalnych materiałów filmowych. Michał Kasprzak był pracownikiem lokomotywowni PKP Lublin w latach 1970–2011, jednym z przywódców strajku na kolei w Lublinie w lipcu 1980 r. W czasie karnawału "Solidarności” własną kamerą i aparatem fotograficznym dokumentował ważne wydarzenia z życia miasta, lokomotywowni PKP i "Solidarności”.
Zobaczymy m.in. filmy ze strajku ostrzegawczego NSZZ "Solidarność” na terenie Lublina w marcu 1981 roku, regionalnego zjazdu delegatów NSZZ "Solidarność” w Świdniku w maju 1981 r; obchodów I rocznicy strajku na kolei w lipcu 1981 roku oraz I Centralnego Święta Kolejarza w listopadzie 1981 roku.
Również w Izbie Drukarstwa TNN (ul. Żmigród 1) o godz. 10, 13 i 15 odbędą się warsztaty "Gdzie dziś jest duch Solidarności?” (liczba miejsc ograniczona, trzeba się zapisać, tel. 81 534 52 33).
Obchody zakończy msza święta o godzinie 19 w archikatedrze lubelskiej w intencji ofiar stanu wojennego i złożenie kwiatów przed pomnikiem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Program uroczystości
10.00 – Złożenie kwiatów przed pomnikiem Wdzięczności – Droga Męczenników Majdanka
10.00 – Historyczna Gra Miejska "13 grudnia” przygotowana przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i lubelski IPN
11.00–11.55 – Patrole piesze ZOMO
12.00 – Atak na siedzibę Solidarności
12.30–12.45 – Przemarsz demonstrantów deptakiem
na plac Litewski
12.45 – Początek demonstracji – inscenizacja zamieszek
na placu Litewskim
13.15 – Ułożenie krzyża ze zniczy
13.30 – Otwarcie wystawy IPN "Wasza Solidarność – nasza wolność”. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego, IPN
13.30 – Wojskowa grochówka z kuchni polowej, przy koksownikach
14.00 – Film dokumentalny "Let Poland be Poland”
15.00–16.00 – Rekonstrukcja "Walki uliczne” druga tura
17. 00 – Izba Drukarstwa TNN, ul. Żmigród 1, spotkanie z Michałem Kasprzakiem i pokaz archiwalnych materiałów filmowych
18.00 – Koncert "Pieśni Niepokornej” – archikatedra lubelska
19.00 – Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego – archikatedra lubelska
20.00 – Złożenie kwiatów przed pomnikiem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
13 grudnia, Zamość
19.00 – Koncert zespołu TSA w Zamojskim Domu Kultury
(30 lat temu, gdy w Polsce odwołano koncerty, w Zamościu zagrała grupa TSA)
13 grudnia, Chełm
12.30 – Zarząd Koła Terenowego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Chełmie zaprasza do Muzeum Chełmskiego im. Wiktora Ambroziewicza przy ul. Lubelskiej 57 (wejście od Podwalnej) na uroczyste, otwarte spotkanie środowiskowe z okazji 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
13 grudnia Lubartów
15.00 – Otwarcie wystawy "Stan wojenny oczami Lubartowian” – Lubartowski Ośrodek Kultury, ul. Lubelska 68
13 grudnia Biłgoraj
10.00 – Uroczystości w kościele pw. św. Marii Magdaleny
13 grudnia Krasnystaw
11.00–16.30 – Inscenizacja przygotowana przez krasnostawskie Stowarzyszenie "Gloria Vitae”. W programie m.in. manifestacja opozycjonistów, patrole milicji i ORMO, koksownik. W mundury LWP i MO przebiorą się aktorzy Teatru Pokoleń z Siennicy Różanej. Rozdawany będzie biuletyn z informacją o wprowadzeniu stanu wojennego oraz kserokopiami dokumentów związanych ze stanem wojennym, takich jak decyzja o internowaniu czy kupon żywnościowy.
14 grudnia, KUL (Nowa Aula)
Konferencja historyczna w trzydziestą rocznicę polskiej tragedii
9.00–9.15 – Powitanie uczestników przez przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność” Mariana Króla
9.15–09.45 – "Prawo narodu do samostanowienia w kontekście komunistycznej zbrodni stanu wojennego” – ks. Prof. Tadeusz Guz
9.45-10.15 – "Akcja wprowadzania stanu wojennego na Lubelszczyźnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.” – dr Ewa Rzeczkowska
10.15–10.45 – "Lubelskie strajki w grudniu 1981 r.”
– dr Zygmunt Łupina
10.45–12.00 – Panel dyskusyjny " Akcje strajkowe na Lubelszczyźnie w proteście wobec stanu wojennego” – uczestnicy: Norbert Wojciechowski, Lech Ciężki, Wiesław Grzegorczyk, Adam Pęzioł, Zdzisław Wiśniewski, moderator dyskusji
– dr Leszek Pietrzak
12.30–13.45 – Panel dyskusyjny "Represje stanu wojennego na Lubelszczyźnie” – uczestnicy: ks. dr Tadeusz Pajurek, Alfred Bondos, Włodzimierz Blajerski, Andrzej Sokołowski, Henryk Kąkol, moderator dyskusji
– dr Leszek Pietrzak
15 grudnia, IPN Lublin
12.30 – W sali IPN (ul. Staszica 22A) odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-historycznego zorganizowanego przez lubelski oddział IPN dla szkół "WRONkartun. 13 grudnia – 30 lat później”. Laureatom zostaną wręczone nagrody, a wyróżnione prace zaprezentowane zostaną na wystawie
15 grudnia, KUL (aula CN)
15.00 – Panel dyskusyjny "Wasza solidarność – nasza wolność. O reakcji emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego” z udziałem: Basila Kerskiego, prof. Idesbalda Goddeerisa, dr. Patryka Pleskota. Prowadzenie panelu: dr Sławomir Łukasiewicz. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany film dokumentalny "Świat i Solidarność” ukazujący reakcje Zachodu na powstanie "Solidarności”.
18 grudnia Tarnogród
10.30 – Zbiórka pocztów sztandarowych przy Miejskim Domu Kultury i przemarsz do kościoła parafialnego pw. Przemienia Pańskiego
11.00 – Msza św. w intencji poległego w KWK "Wujek” Józefa Gizy i wszystkich ofiar stanu wojennego
12.00 – Złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy na cmentarzu parafialnym
13.00 – Koncert młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Armii Krajowej (Miejski Dom Kultury)