Nad zgodą na budowę ośmiopiętrowego bloku przy al. Spółdzielczości Pracy głosować ma dzisiaj Rada Miasta. Przeciwna budowie jest spółdzielnia zarządzająca pobliskimi blokami przy Mariańskiej. Jej zdaniem nowy obiekt znacząco będzie odbiegał od otoczenia i górował nad okolicą.
Radni mają rozpatrzeć wniosek lubelskiej spółki Parexbud Dom Plus, która stara się o zgodę na budowę bloku niedaleko skrzyżowania al. Spółdzielczości Pracy z ul. Magnoliową. Jej budynek miałby stanąć między siedzibą spółki MUSI a pobliskimi blokami przy Mariańskiej.
– Dotychczasowe otoczenie al. Spółdzielczości Pracy to zabudowa przeważnie przemysłowa i mieszkaniowa. Zarówno pierwsze, jak i drugie nie spowodowały dotychczas wytworzenia klimatu, na jaki aleja zasługuje – przekonuje spółka w swoim wniosku.
Nieruchomość upatrzona przez inwestora nie jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, tylko pod „działalność produkcyjno-wytwórczą”. To dlatego firma chce skorzystać z ustawy „lex deweloper”, która umożliwia budowę mieszkań na terenach o innym przeznaczeniu, pod warunkiem uzyskania zgody radnych. Parexbud Dom Plus chce zgody na ośmiopiętrowy blok (na parterze byłyby tylko sklepy i usługi) mający od 200 do 243 mieszkań, ponad 400 lokatorów, dwupoziomowy garaż podziemny i niemal 400 miejsc parkingowych.
Taki pomysł nie pasuje Spółdzielni Mieszkaniowej Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej, która zarządza pobliskim osiedlem przy Mariańskiej. – Nowy blok nie wkomponuje się w otoczenie ani tu, ani w żadnym innym miejscu przy al. Spółdzielczości Pracy – mówi Zbigniew Nowak, prezes spółdzielni. – Dziewięć kondygnacji to przesada, ten blok będzie zbyt wysoki. Od rogatki lubartowskiej do giełdy w Elizówce nie ma budynku o takiej liczbie kondygnacji, są tylko niższe.
Spółdzielnia ma zastrzeżenia również do tego, że inwestor wskazał jej plac zabaw przy Mariańskiej jako jeden z możliwych terenów rekreacyjnych dla lokatorów proponowanego bloku. Tymczasem plac nie jest wcale ogólnodostępny, bo należy do spółdzielni i osób fizycznych, co przyznał sam Urząd Miasta.
O tym, czy inwestor dostanie zgodę na ośmiopiętrowy blok mieszkalny z usługami w parterze, zdecyduje dziś Rada Miasta. Jak dotąd każda firma starająca się w Lublinie o zgodę na budowę w trybie „lex deweloper” (przy Relaksowej, Jutrzenki, Poligonowej, Sławinkowskiej i Gospodarczej) dostała od radnych uchwałę odmowną. Tylko jedna z nich, spółka Interbud Apartments (planująca inwestycję przy Relaksowej), skorzystała z możliwości zaskarżenia uchwały do sądu, ale przegrała w obu instancjach. Sądy zgodnie orzekły, że radni mogli odmówić zgody, a wyrok jest prawomocny.