Hotele Lublinianka i Europa zostały zaakceptowane przez Radę Miasta jako możliwe lokalizacje nowych kasyn. Otwiera to inwestorom drogę do starań o koncesję na prowadzenie takiego lokalu.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Do miasta zgłosiły się cztery firmy zainteresowane uruchomieniem kasyna. Ich wnioski trafiły do Rady Miasta, do której należy pierwsza decyzja. Jeśli radni orzekną, że w danym miejscu nie powinno się otwierać kasyna, to inwestor nie ma już szans na jego uruchomienie, bo bez pozytywnej opinii radnych nie może się starać o koncesję na prowadzenie takiej placówki.
O zablokowanie możliwości otwarcia takiego lokalu apelowali radni z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Tym się różnimy od Europy, że u nas nie ma kasyn na głównych ulicach i jestem przekonany, że nam to wyjdzie historycznie na dobre – mówił Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. A jego klubowy kolega tłumaczył, że okolice pl. Litewskiego powinny być wolne od hazardu choćby dlatego, że obok jest restauracja McDonald’s. – To miejsce, gdzie spotykają się młodzi ludzie – mówił Dariusz Jezior.
– Jeśli miałabym wybierać mniejsze zło, to wybrałabym takie, nad którym jest kontrola państwa i odprowadzane są podatki – przekonywała Marta Wcisło, radna PO. – Tak się dzieje, że w miejscu zamkniętego kasyna legalnego, dookoła powstają podziemne, co nie jest rzeczą dobrą.
Ostatecznie radni otworzyli inwestorom drogę do starań o otwarcie kasyna w hotelu Lublinianka. Pozytywną opinię wydali obu spółkom (ZPR i Bookmacher), które wskazywały ten adres. Inaczej było z wnioskami dotyczącymi hotelu Europa. Pozytywną opinię dostała tylko spółka Medella, a spółka Casino nie dostała żadnej, bo głosowanie skończyło się remisem.
Zgodnie z tzw. ustawą hazardową w województwie lubelskim mogą działać najwyżej trzy kasyna, z czego w stolicy regionu nie więcej niż dwa. Nowe placówki będą mogły powstać w Lublinie dopiero w połowie przyszłego roku, gdy wygasną koncesje dla kasyn w Chełmie (przy al. Armii Krajowej) i Lublinie (przy Kowalskiej). O tym, kto i gdzie będzie mógł otworzyć nowy lokal dla amatorów hazardu zdecyduje ostatecznie Ministerstwo Finansów, które przyznaje koncesje w drodze przetargu.