– Jako miasto wielonarodowościowe, wielokulturowe Lublin powinien przystąpić do Europejskiej Koalicji Miast przeciwko rasizmowi – uważa radna Monika Kwiatkowska. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta napisała w tej sprawie interpelację do prezydenta Krzysztofa Żuka.
- W związku z rosnącą potrzebą przeciwdziałania wszelkim formom rasizmu i dyskryminacji na poziomie lokalnym oraz dbania o to, aby Lublin pozostawał miastem otwartym i przyjaznym dla wszystkich mieszkańców, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości przystąpienia Miasta Lublin do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi (ECCAR - European Coalition of Cities against Racism). ECCAR jest inicjatywą zapoczątkowaną przez UNESCO w 2004 roku, której celem jest stworzenie sieci miast wymieniających się doświadczeniami w walce z rasizmem i wspieranie lokalnych polityk promujących inkluzję i równość – czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Lublina.
Monika Kwiatkowska podkreśla, że 16% studentów w Lublinie, to żacy z zagranicy, którzy powinni czuć się tutaj bezpiecznie, zaopiekowani i bez żadnych przejawów agresji wobec nich.
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta wskazuje, że jednym z kluczowy elementów działalności Koalicji jest 10-punktowy Plan Działania, który sygnatariusze zobowiązują się wdrożyć w swoich strategiach miejskich.
- Miasta będące członkami Koalicji mają możliwość korzystania z wiedzy, narzędzi i dobrych praktyk wypracowanych przez inne miasta członkowskie, co pozwala na skuteczniejsze przeciwdziałanie rasizmowi oraz innym formom dyskryminacji i budowanie społeczności opartej na wzajemnym szacunku i równości. W kontekście rosnącej globalizacji i urbanizacji oraz wynikających z tego wyzwań, takich jak migracja czy rosnąca różnorodność kulturowa, zaangażowanie miast w walkę z dyskryminacją jest szczególnie istotne. Władze samorządowe odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityki sprzyjającej równości oraz zapewnianiu mieszkańcom bezpieczeństwa, godności i sprawiedliwości – przyznaje wiceprzewodnicząca Kwiatkowska i zwraca się z pytaniem do prezydenta: Czy Miasto Lublin rozważa możliwość przystąpienia do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi oraz jakie kroki należałoby podjąć, aby nasze miasto mogło dołączyć do tej ważnej inicjatywy? Czy w budżecie miasta istnieją zasoby umożliwiające wdrożenie działań wynikających z 10-punktowego Planu Działania Koalicji?
Według Kwiatkowskiej przystąpienie Lublina do ECCAR mogłoby stanowić istotny krok w kierunku umocnienia pozycji naszego miasta jako lidera w dziedzinie tolerancji, otwartości i równości w Polsce, a także wzmacniałoby jego wizerunek na arenie międzynarodowej. Moment też jest odpowiedni, bo przecież w 2029 roku Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury.
W naszym kraju do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi przystąpiły dotąd jedynie Kraków i Wrocław