Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 sierpnia 2015 r.
6:57

Lublin: Wyniki badań ruchu rowerowego. Najgęściej na ścieżce przy Bystrzycy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Są już nowe wyniki badań ruchu rowerowego w mieście. Najbardziej oblegana jest trasa wzdłuż Bystrzycy i okazuje się, że jest ona ważna nie tylko dla zmierzających nad zalew. Rowerem jedziemy głównie do miejsca pracy lub nauki, ale nie wszędzie łatwo jest dotrzeć

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomiary były prowadzone na 25 skrzyżowaniach i nie ograniczały się tylko do liczenia jednośladów (doliczono się 7534).

Ścieżka komunikacyjna

Sprawdzano także skąd i dokąd jadą rowerzyści oraz to ilu wybrało miejski rower, a było to średnio 7,7 proc., choć np. na skrzyżowaniu Akademickiej z Radziszewskiego aż 26 proc.

Mierzono również to, kiedy ruch był największy i wyszło na to, że w dni powszednie w godz. 7-9 i 15-17, co oznacza, że dwa kółka stają się dla wielu osób sposobem na codzienne dojazdy do pracy.
Także uchodząca za typowo wypoczynkową ścieżka biegnąca wzdłuż Bystrzycy pełni ważną rolę komunikacyjną. Rano dwie trzecie jadących tą trasą (badano to koło wodociągów) jedzie w stronę śródmieścia, a po południu dwie trzecie zmierza w przeciwnym kierunku.

Jest jeszcze jeden wskaźnik mogący świadczyć o tym, jak ważna jest trasa wzdłuż Bystrzycy. Właśnie tu, gdzie nadrzeczna ścieżka przechodzi pod mostem al. Piłsudskiego zanotowano największą ze wszystkich punktów pomiarowychliczbę rowerów, średnio 264 na godzinę. A dwie trzecie z nich jechało właśnie wzdłuż rzeki.

Wschód-zachód a nie centrum

Drugim co do natężenia ruchu rowerowego punktem było rondo koło Orfeusza (średnio 123 jednoślady na godzinę). W dalszej kolejności są skrzyżowania Krochmalnej z Diamentową (118 na godzinę), Filaretów z Głęboką (117), Lwowskiej z al. Andersa (116), Elsnera z Szeligowskiego (115), Jana Pawła II z Filaretów (114), rondo na Klinie (108), Al. Racławickich z ul. Sowińskiego (107).

Wśród najbardziej popularnych wśród rowerzystów ulic jest al. Smorawińskiego, al. Andersa, Diamentowa wraz z dwujezdniowym odcinkiem Krochmalnej (rano głównie na wschód, po południu głównie na zachód), czy też Głęboka w kierunku centrum.

Szersze spojrzenie na mapę daje jeszcze jeden ciekawy wniosek. – Badania pokazują, że rowerzyści jadą głównie na osi wschód-zachód, a nie do centrum, bo do centrum brakuje dojazdów – mówi Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego. Okazało się też, że tuż przed rondem koło Gali poruszający się jezdnią cykliści często uciekają na chodnik, wielu bocznymi drogami omija skrzyżowanie ul. Kunickiego z ul. Dywizjonu 303, na skrzyżowaniu al. Andersa z Lwowską wiele osób wybiera skrót przez boisko a na Czechowie popularnym skrótem jest ślepy odcinek ul. Chodźki. – Liczymy na to, że będą to wskazówki dla władz miasta – dodaje Kowalik.

I na deser jeszcze dwie ciekawostki. Pierwsza: przejazdy rowerem to (jak szacują autorzy badania) 5,4 proc. „niepieszych” podróży po mieście. Druga: rowerzystów w kaskach najłatwiej spotkać na... chodnikach.

Źródło danych: Pierwsze społeczne pomiary ruchu rowerowego w Lublinie wykonane przez Porozumienie Rowerowe, Towarzystwo dla Natury i Człowieka we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Planistów UMCS i Studenckim Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej UP.

Pozostałe informacje

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty