Profesor Robert Rejdak otrzymał wczoraj uroczyście tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.
- Lwów to kolebka również lubelskiej okulistyki. We Lwowie studiował prof. Tadeusz Krwawicz, we Lwowie robił specjalizację z okulistyki przybył do nas po wojnie, gdzie w zasadzie założył Uniwersytecki Ośrodek Okulistyczny, Klinikę Okulistyki. Mamy za sobą 75 lecie założenia Kliniki Okulistyki. Zacząłem współpracować z Lwowem ponad dekadę temu. Bardzo ważna była również działalność prof. Zbigniewa Zagórskiego, który organizował konferencje polsko-ukraińskie. W Lublinie było kilka edycji tych konferencji. Także jest to taki ciągły proces rozwoju współpracy. Udało mi się m.in aktywnie wspierać działalność wydawniczą, ale przede wszystkim będą to szkolenia w zakresie chirurgii oka, prowadzone w Lublinie i Lugano w Szwajcarii, w ramach działalności Europejskiej Szkoły Okulistyki ESASO – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 i prorektor ds. umiędzynarodowienia, cyfryzacji i promocji UM w Lublinie.
Współpraca zacieśniła się bardziej od wybuchu wojny w Ukrainie. Profesor wspomina, że konflikt zbrojny zbliżył jeszcze bardziej oba państwa, na poziomie pomocy ofiarom wojny i uchodźcom. Poza tym, jak dodaje profesor, Ukraińcy są operowani codziennie, opieka medyczna skupia się na bieżącej pomocy przy chorobach przewlekłych, ale w dalszym ciągu jest udzielana pomoc dla ofiar działań wojennych.
- Ostatni etap naszej współpracy ze Lwowem to wprowadzanie technik telemedycznych, medycyny cyfrowej szczególnie we wczesnej diagnostyce schorzeń oka. Ale również jako uniwersytet rozwijamy tę wczesną diagnostykę w wielu innych dziedzinach takich jak kardiologia, dermatologia, chirurgia plastyczna, okulistyka. To jest bardzo intensywna współpraca poparta wynikami, projektami i oczywiście przede wszystkim pomocą pacjentów z Ukrainy – zaznacza prof. Robert Rejdak.
Celem współpracy, wprowadzania i rozwijania nowatorskich technik w różnych dziedzinach oraz na wielu płaszczyznach jest sprawienie, aby lubelska okulistyka stała się pionierem w Polsce, a może i na arenie międzynarodowej.
- Taki cel przyświeca nam od zawsze. Profesor Krwawicz od razu rozpoczął swoją działalność z bardzo wysokiego poziomu. Lublin zasłynął jako ośrodek zarówno rozwijający techniki chirurgii zaćmy, chirurgii rogówki. Mieliśmy pierwszy bank tkanek oka, czyli bank rogówki. Tutaj rola profesora Zbigniewa Zagórskiego, czyli kontakty ze środowiskiem ukraińskim, ale przede wszystkim bardzo duże otwarcie na kraje Europy Zachodniej, Stany Zjednoczone. Teraz bardzo intensywnie współpracujemy również z Ameryką Łacińską, niemieckimi ośrodkami, Włochami. Wszędzie tam są nasi lekarze, rozwijają współpracę, która wymagała osobistych wizyt, wymiany doświadczeń i wyników badań. To są wszystko elementy składające się na taką naszą dużą rozpoznawalność na świecie, bo to nie są pojedyncze wydarzenia tylko projekty, które się toczą, rozwijają – wspomina.
Jak zapowiedział kierownik Kliniki Okulistyki, koncentracja skieruje się w stronę realizacji projektów telemedycznych i telediagnostycznych. Planowane jest budowanie współpracy związanej z wieloma dziedzinami medycyny, nie tylko ze Lwowskim uniwersytetem. Profesor Robert Rejdak wziął udział w uroczystości nadania tytułu honoris causa w czwartek o godz. 13 czasu polskiego. Wydarzenie zbiegło się w czasie również z rocznicą założenia Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.