Na brak chodnika skarżą się mieszkańcy ul. Jantarowej w Lublinie, którzy idą do przystanku komunikacji miejskiej prowizoryczną alejką. Ratusz, który jeszcze niedawno mówił, że nie da się tutaj szybko zbudować chodnika, zmienił zdanie i ma już nawet gotowy projekt budowlany.
Brak prawdziwego chodnika doskwiera mieszkańcom bloków we wschodniej części nowego osiedla na Węglinie Południowym. Aby dojść prawdziwym chodnikiem do pętli autobusowej trzeba okrążyć nieracjonalnie spory fragment osiedla. Z kolei dojście najkrótszą trasą między blokami przy Onyksowej 5 i 9 można nieraz śmiało zaliczyć do sportów ekstremalnych.
– Owszem, wysypany jest tłuczeń, ale przy takiej pogodzie jak teraz, przejście tym wyboiskiem graniczy z cudem. Jest totalne błoto a jednocześnie ślizgawica – pisze do nas mieszkanka ul. Jantarowej. – Nie mamy jak przejść normalnie do sklepów, czy na autobus idąc do pracy czy z pracy.
Nasza Czytelniczka oczekuje, że władze miasta zrobią porządek z tą alejką. – Wstyd, by dziś ludzie mieli tak spartańskie warunki w mieście. A podatki trzeba płacić – pisze mieszkanka Węglina i zwraca uwagę na to, że trasa jest wyzwaniem dla osób starszych i mniej sprawnych.
Mieszkańcy osiedla sami próbowali wywalczyć chodnik. Do budżetu obywatelskiego na rok 2021 zgłosili budowę takiej alejki, ale komisja Ratusza uznała, że nie można go zbudować, bo właśnie w tym miejscu kolejarze planowali przeprowadzić kabel energetyczny do przystanku kolejowego Lublin Zachodni. – Planowana inwestycja PKP uniemożliwiałaby realizację chodnika – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. W efekcie alejka nie została dopuszczona do głosowania.
Teraz jest szansa na przełom, bo kolejarze zmienili swoje plany. – Z końcem ubiegłego roku spółka PKP złożyła propozycję zmiany przebiegu sieci energetycznej i trwają uzgodnienia w tym zakresie z Zarządem Dróg i Mostów – informuje Góźdź. – W związku z tym podjęto decyzję, żeby budowę chodników wnioskowanych przez mieszkańców uwzględnić w projekcie przygotowywanym przez miasto. Dotyczy on budowy ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od ul. Berylowej do ul. Onyksowej. Gotowy już jest projekt budowlany, który uwzględnia również powstanie chodników przy Onyksowej 5, 5a, 7, 9 i 9a.
Miasto na razie nie podaje możliwego terminu budowy alejki.