2 miliony złotych będzie kosztowało przystosowanie jednego z największych budynków poobozowych na Majdanku na nowoczesny obiekt wystawienniczy. Pieniądze da głównie Unia Europejska.
W wyremontowanym budynku znajdzie się część wystawowa o powierzchni 652 mkw. ze specjalistycznym oświetleniem, sprzętem elektronicznym i nowoczesnymi gablotami, które zapewnią dobre warunki prezentowanym w nich obiektom. Barak wyposażony zostanie w klimatyzację, ogrzewanie i węzeł sanitarny, z którego skorzystają także osoby niepełnosprawne.
W lipcu muzeum podpisało umowę z Urzędem Marszałkowskim o dofinansowanie projektu. Łączna wartość projektu to blisko 2 mln zł.
Koszty adaptacji w 70 proc. pokryje Urząd Marszałkowski ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Pozostałe 600 tysięcy złotych to wkład własny muzeum pochodzący ze specjalnej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dezynfekują obuwie
Od czerwca udało się zdezynfekować już blisko 96 tys. sztuk butów, które trafiły w tym celu do komory fumigacyjnej Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Kolejne etapy to zabiegi czyszczenia, segregacji oraz przeliczenia obuwia.
Tak duże przedsięwzięcie było możliwe dzięki pieniądzom przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu część zabezpieczonych muzealiów włączona zostanie w stałą ekspozycję muzealną.
W zbiorach Muzeum na Majdanku jest ok. 296 tys. reliktów obozowych. Największy zbiór stanowi więźniarskie obuwie cywilne znalezione na terenie KL Lublin po likwidacji obozu. Należało ono zarówno do więźniów obozu, jak i do ofiar Akcji Reinhardt.