W galerii Google Earth można oglądać wirtualne makiety 3D Lublina stworzone przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN”.
Do tej pory makiety, obrazujące rozwój przestrzenny i architekturę Lublina, były dostępne pod adresem przewodniki.teatrnn.pl. Wchodząc na tę stronę użytkownik miał dostęp do modeli 3D miasta z różnych wieków, które można było obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce za pomocą wtyczki Google Earth. Dzięki wykorzystaniu tej technologii internauta mógł obejrzeć model z dowolnej perspektywy i porównać go z archiwalnymi zdjęciami czy nagraniami. Po publikacji makiet w galerii Google Earth dostępnej dla internautów z całego świata znacznie poszerzy się krąg ich odbiorców.
– Wykorzystaliśmy technologię Google, bo zgodnie z misją tej firmy, umożliwia ona uporządkowanie zasobów informacji, tak by stały się powszechnie dostępne i użyteczne – dodaje Tomasz Pietrasiewicz.
Wirtualne makiety Lublina powstały w ramach projektu "Lublin 2.0 – Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta". Projekt został zrealizowany w ramach programu Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” związanego z przygotowaniami do obchodów 700. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim, które odbędą się w 2017 roku. Jego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2010 roku zespół ośrodka zbudował pierwszą wirtualną makietę fragmentu Lublina z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Doświadczenie zdobyte podczas jej realizacji zostało wykorzystane podczas kolejnego etapu polegającego na stworzeniu czterech wirtualnych makiet Lublina wizualizujących miasto w różnych fazach jego rozwoju: w latach 60. XIV w., u schyłku XVI w., w połowie XVIII w. oraz w latach 30. XX w. Kilka modeli z makiet wykorzystaliśmy w przewodniku po Lublinie z zastosowaniem poszerzonej rzeczywistości, dostępnym w aplikacji Layar.
Makiety są dostępne w Galerii Google Earth: KLIKNIJ TUTAJ