Przedstawicielki Homo Faber rozklejały w Lublinie plakaty z podobizną Marii Skłodowskiej-Curie (na zdjęciu). I zachęcały do tytułowania kobiet z użyciem rodzaju żeńskiego.
Specjalna konferencja z udziałem wybitnych naukowców z całego świata i wnuczki noblistki, konkursy i pokazy dla mieszkańców całego regionu, a także toga i biret na pomniku Marii. Tak będzie w tym roku w Lublinie z okazji Roku Skłodowskiej-Curie.
Maria właśnie została najwybitniejszą Polką w historii i najlepszą kobietą naukowcem w dziejach. Nic dziwnego, że 100 lat po przyznaniu jej drugiej Nagrody Nobla, rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.
– Medycyna, promieniowanie rentgenowskie, aparaty do badań, późniejsze tomografy – trudno sobie wyobrazić współczesną diagnostykę bez tego. A początek temu wszystkiemu dały badania madame Curie – mówi prof. Andrzej Dąbrowski, chemik i rektor lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Teraz będzie okazja, żeby lepiej poznać prace Marii, ale także samą uczoną.
–Zaczniemy w najbliższy piątek – drzwiami otwartymi, na których będą specjalne wykłady poświęcone Marii i konkursy dotyczące badaczki. Aż do kulminacji jesienią, kiedy planujemy specjalne uroczystości – zapowiada rektor. – Wysłaliśmy już zaproszenie do wnuczki Marii.