Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2019 r.
11:52

Pierwszy polski satelita rusza na Marsa. Jaki udział w misji mają naukowcy z KUL?

– Czas na przygotowanie misji jest krótki. To dlatego, że Mars oddala się od Ziemi – tłumaczy dr Płonkowski.<br />
– Czas na przygotowanie misji jest krótki. To dlatego, że Mars oddala się od Ziemi – tłumaczy dr Płonkowski.
(fot. Krzysztof Mazur)

Pod koniec 2022 roku z misją na Marsa wyruszy pierwszy polski satelita. Swój udział w projekcie będą mieli też badacze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To pierwsza polska ekspedycja, której celem jest czerwona planeta. Nad bezzałogowym satelitą pracują wrocławska spółka SatRevolution i amerykańska firma Virgin Orbit oraz przedstawiciele polskich uczelni. Środowisko akademickie w projekcie „Mars 2023” reprezentują naukowcy z politechnik we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Łodzi, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Uczelnie techniczne będą odpowiadały za stworzenie aparatury pomiarowej. Naszą rolą będzie przygotowanie oprogramowania, szyfrowanie, kodowanie i kompresja, czyli wszystkie rzeczy związane z poprawną transmisją danych – tłumaczy dr Marcin Płonkowski, p.o. dyrektor Instytutu Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL, który w imieniu uczelni podpisał umowę powołania konsorcjum.

Pierwsze spotkanie konsorcjum odbędzie się w połowie listopada. Wtedy zostanie ustalony szczegółowy harmonogram i dokładny podział zadań. Ale jak zapewnia dr Płonkowski, lubelscy programiści już wiedzą, co mają robić.

– Metody programowania są już opracowane, więc nie jest to dla nas temat zupełnie nowy. Musimy dopasować to do konkretnych wymagań, ale będziemy opierać się na gotowych rozwiązaniach, które były już wykorzystane w krążących wokół Ziemi satelitach – przyznaje wykładowca.

To wcale nie oznacza, że kilkuosobowy zespół naukowców z KUL czeka proste zadanie.

– Misje na Marsa nie należą do łatwych, ta planeta często porównywana jest do Trójkąta Bermudzkiego. Z około 40 ekspedycji sukcesem zakończyła się niespełna połowa.

Oprogramowanie jest w tym przypadku bardzo ważne, bo zdarzało się, że błędy w kodzie czy złe decyzje programistów skutkowały niepowodzeniem misji.

Uczestnikom przedsięwzięcia chodzi przede wszystkim o zobrazowanie satelitarne Marsa i jego księżyca Fobosa, zbadanie marsjańskiej atmosfery, a nawet poszukiwanie podziemnych pokładów wody.

– Ale równie istotnym celem jest pokazanie, że w polskich warunkach jesteśmy w stanie przygotować taką misję. Może to zostać zauważone na świecie. Chodzi też o aspekt edukacyjny. Chcemy pokazać młodym ludziom, że warto uczyć się matematyki, informatyki, fizyki, że to wszystko jest potrzebne i takie wynalazki możemy stworzyć w Polsce – podsumowuje naukowiec z KUL.

Bezzałogowy satelita ma zostać wystrzelony pod koniec 2022 r. Podróż na Marsa potrwa kilka miesięcy.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty