![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2018/2018-10/f1938598347ca785a7da553a17ec2865_std_crd_830.jpg)
Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego i Krzyż Złotego z Gwiazdą Za zasługi dla ZŻWP otrzymała holenderska Fundacja Driel - Polen i Toon van Asseldon, burmistrz gminy Overbetuwe.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Z inicjatywy fundacji i mieszkańców miasta w 1946 r. w Driel stanął pomnik Surge Polonia (Powstań Polsko) upamiętniający polskich komandosów z 1. Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Został on sfinansowany z datków mieszkańców Driel, a w 1991 r. plac z pomnikiem otrzymał nazwę Placu Polskiego.
Fundacja dba też o mogiły Polaków na cmentarzu wojennym w Oosterbeek i co roku organizuje Dzień Polski ku czci poległych bohaterów bitwy o Arnhem. Uroczystości organizowane są z dużym rozmachem, biorą w nim udział weterani II wojny światowej, rodziny poległych, przedstawiciele ambasad Polski i Holandii, delegacja 6 Brygady Powietrznodesantowej.
W zeszłorocznych obchodach operacji Market Garden wzięła również udział delegacja z Lublina, w tym marszałek Sławomir Sosnowski. Będąc pod ogromnym wrażeniem jak Holendrzy od kilkudziesięciu lat kultywują pamięć polskich żołnierzy, Zarząd Województwa Lubelskiego podjął jednomyślnie decyzję o przyznaniu pamiątkowych medali.