Specjalistyczny sprzęt medyczny za 14 milionów złotych kupi szpital kliniczny nr 1 w Lublinie. Dzięki temu pacjenci będą mogli być leczeni szybciej i kompleksowo.
Wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na projekt związany z poprawą leczenia chorób nowotworowych został oceniony najlepiej w Polsce.
– To dla nas ogromny sukces. Dzięki temu kupimy blisko 50 rodzajów aparatury medycznej dla kliniki chirurgii ogólnej, gastroenterologicznej i nowotworów układu pokarmowego, kliniki chirurgii onkologicznej, kliniki anestezjologii i intensywnej terapii, a także doposażenie jednostek pomocniczych: zakładu radiologii lekarskiej, zakładu diagnostyki i terapii endoskopowej, przyklinicznej przychodni specjalistycznej oraz pracowni patomorfologii – wylicza Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie. – Na realizację tej inwestycji mamy czas do 2019 roku.
– Będziemy mogli rozszerzyć zabiegi chirurgii minimalnie inwazyjnej, które są bardziej korzystne dla pacjenta niż tradycyjne operacje, na przykład zabiegi laparoskopowe czy system do fluorescencyjnego obrazowania nowotworów w czasie operacji – zaznacza prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie. – W połączeniu z nowymi warunkami lokalowymi, które zapewni odrębna inwestycja związana z rozbudową szpitala, będziemy mogli dorównać poziomem zachodniej części kraju.
Jak tłumaczy dyrektor Borowicz, dzięki nowoczesnej aparaturze pacjenci nie będą musieli być odsyłani do innych placówek, bo szpital zapewni im kompleksową opiekę na miejscu. – Pacjenci onkologiczni będę mieli znacznie szybszą i lepszą diagnostykę, przez co skróci się czas hospitalizacji. Zapewnimy kompleksowość i ciągłość świadczeń – podkreśla Borowicz i dodaje: W ramach tej inwestycji kupimy między innymi rezonans magnetyczny, aparat do krioterapii, endoskopy, aparaty do USG.
Szpital dostał dofinansowanie w wysokości ok. 12 mln zł, a ok. 2 mln zł pochodzi ze środków lecznicy.
Czy SPSK1 może stać się konkurencją dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej? – Monopol nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, więc jeśli pacjenci będą mieli większe możliwości skorzystania ze świadczeń onkologicznych, należy się z tego cieszyć. Potrzeby województwa lubelskiego w zakresie onkologii są bardzo duże, na pewno znajdzie się tu miejsce dla naszego centrum i dla ośrodka akademickiego – mówi Maciej Kondratowicz-Kucewicz, zastępca dyrektora ds. medycznych COZL. – Centrum również dostało dofinansowanie ministerialne w wysokości ponad 4 milionów złotych na specjalistyczny sprzęt.
Tłumaczy, że kwota jest mniejsza niż w przypadku SPSK1, bo COZL dysponuje już aparaturą, w którą szpital kliniczny dopiero inwestuje.