O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.
- Profilaktyka uzależnień stanowi cenne uzupełnienie działań podejmowanych w szkołach w obszarze promocji zdrowia. Chcemy zaszczepić w młodych ludziach przekonanie, że młodość w trzeźwości daje możliwości – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta ds. społecznych.
To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
- Komisja działa na różnych płaszczyznach, przede wszystkim w zespołach orzekających. Orzekamy o obowiązku leczenia danej osoby, czyli zbieramy dokumentację, opiniujemy lokalizacyjnie przedsiębiorców, którzy starają się o koncesje na napoje alkoholowe, kontrolujemy, potem edukujemy ich, no i inicjujemy pewne działania. I między innymi to działanie, czyli ten konkurs dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Młodość w trzeźwości daje możliwości” jest właśnie tą inicjatywą komisji – mówi Piotr Dreher z Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
W tegorocznej edycji konkursu zostały przyznane trzy nagrody główne i dwa wyróżnienia. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej, nawiązującej do tematyki konkursu.
- Przygotowałam pracę, która pokazuje dobre i złe wybory jeśli chodzi o trzeźwość, zawarłam też ważne informacje, zasady, jakie powinno się przestrzegać. Spożywanie alkoholu zaburza koncentrację np. w nauce. Dowiedziałam się o tym od mojej mamy, ponieważ jest pielęgniarką. Ale też z programów naukowych z telewizji i lekcji w szkole – mówi Maja z 44 SP w Lublinie.
- Gratuluję należą się wszystkim uczniom, którzy włożyli wiele serca i trudu w przygotowanie prac konkursowych. Nadesłane prace wykonane zostały w różnych technikach plastycznych. Są niezwykle pomysłowe, co świadczy o tym, że wszyscy wykonawcy w pełni zaangażowali się w ich przygotowanie - mówi Anna Augustyniak. I jak dodaje: - Od najmłodszych lat trzeba mówić dzieciom o problemach związanych z różnymi nałogami. Nie tylko związanymi z piciem alkoholu, ale też wiem, że teraz w przestrzeni publicznej jest wiele, wiele różnych innych nałogów, a społeczeństwo niestety mamy podatne.
I nagroda
Dagmara Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 39
II nagroda
Nikodem Kawczyński ze Szkoły Podstawowej nr 2
Laura Wilczek ze Szkoły Podstawowej nr 39
III nagroda
Julia Gromek ze Szkoły Podstawowej nr 34
Wyróżnienie
Maja Stępień ze Szkoły Podstawowej nr 39
Magdalena Gieroba ze Szkoły Podstawowej nr 57