Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 kwietnia 2020 r.
15:49

Lubelski Rower Miejski płatny już od 1 minuty? Rowerzyści krytykują pomysły urzędników

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 7 A A

Żądanie opłat za każdy przejazd to zły pomysł – twierdzi Porozumienie Rowerowe i krytycznie ocenia urzędniczą wizję działania Lubelskiego Roweru Miejskiego w latach 2021–23. Według Zarządu Dróg i Mostów wystarczy „zrefabrykować” używane jednoślady, aby wytrzymały trzy lata. – To karkołomne – mówią aktywiści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O pomyśle władz miasta na przyszłość Lubelskiego Roweru Miejskiego pisaliśmy obszernie we wczorajszym wydaniu. Również wczoraj Urząd Miasta upublicznił swoją koncepcję na lata 2021–23 i poprosił mieszkańców, aby ją ocenili. Opinie będą zbierane do 15 maja (jak je przesłać – wyjaśniamy na końcu tekstu).

Rower przez cały rok

Koncepcja zakłada, że system miejskich rowerów będzie działał przez cały rok. Do tej pory miał zimową przerwę: jednoślady były chowane do magazynu jesienią i wracały z niego wiosną. Urzędnicy doszli do wniosku, że co trzeci rower powinien być dostępny także zimą.

– To bardzo dobry pomysł – ocenia Michał Wolny, działacz Porozumienia Rowerowego. Ale to w zasadzie jedyny punkt z przedstawionej przez Ratusz koncepcji, który ocenia tak entuzjastycznie. Pozostałe pomysły raczej go nie cieszą.

Urzędnicy proponują, by każda przejażdżka miejskim rowerem była płatna, podczas gdy dzisiaj większość użytkowników nie płaci za przejazd. Według obecnego cennika bezpłatny jest każdy przejazd trwający nie dłużej niż 20 minut. Zarząd Dróg i Mostów chce to zmienić i proponuje, aby przejazdy trwające nie dłużej niż 30 minut kosztowały złotówkę.

– Wprowadzenie odpłatności już od 1 minuty spowoduje najprawdopodobniej spadek liczby wypożyczeń i rezygnację sporej części użytkowników – ocenia Wolny. – Atutem Lubelskiego Roweru Miejskiego było właśnie to, że do 20 minut można było z niego korzystać bezpłatnie. Jego celem nie powinno być zarabianie na siebie, tylko odciążenie pozostałych systemów transportowych, czyli poruszania się komunikacją zbiorową i prywatnymi autami.

„Refabrykacja”

Równie krytycznie Porozumienie Rowerowe ocenia pomysł, by nie zamawiać nowych rowerów, a wykorzystać już używane, tylko poddać je „refabrykacji”. Przednie hamulce miałyby być powymieniane na bębnowe, błotniki na plastikowe, przerzutki na siedmiobiegowe, a siodła scalone ze sztycą. Koszt takiego odnowienia jednego roweru został oszacowany przez urzędników na 1200 zł.

– Ja rozumiem, że chodzi o maksymalne zmniejszenie kosztów, ale to dość karkołomny pomysł – zastrzega Wolny. – Trzeba pamiętać, że w 2023 r. prawie połowa floty tych rowerów to będą pojazdy niemal dziesięcioletnie. One już teraz są wysłużone, a podczas naszych audytów zwracaliśmy uwagę na scentrowane koła, łamiące się kierownice i sfatygowane ramy. Wymiana części podzespołów i pozostawienie sfatygowanej bazy sprawi, że rowery będą bardziej podatne na usterki. Przecież one są używane znacznie intensywniej niż rowery prywatne.

Stacje pasywne

Aktywiści mają też zastrzeżenia do pomysłu na rozbudowę sieci wypożyczalni o dziesięć „stacji pasywnych”, w których nie byłoby terminala, a wypożyczenie i zwrócenie roweru byłoby możliwe wyłącznie przez aplikację w telefonie komórkowym. W stacji można byłoby zostawić i pobrać jedynie te jednoślady, które zostaną wyposażone w specjalne urządzenie z modułem GPS, ale urzędnicy chcą zamontować takie urządzenie tylko w 200 spośród 830 rowerów będących własnością miasta.

– To jest spory feler. Pomyślmy o zamontowaniu adapterów w każdym rowerze – ocenia działacz Porozumienia. Nie jest też zadowolony z proponowanego przez Zarząd Dróg i Mostów rozmieszczenia „stacji pasywnych”, które miałyby uzupełniać istniejącą sieć głównie przy blokowiskach. Według Wolnego lepsze byłoby zagęszczanie sieci wypożyczalni w szeroko pojętym śródmieściu.

Czy przedstawione przez urzędników pomysły są trafione? Czy aktywiści mają rację krytykując te propozycje? Wypowiedzieć w tej sprawie może się każdy. Uwagi do koncepcji Lubelskiego Roweru Miejskiego na lata 2021–23 (dokument można znaleźć na portalu dziennikwschodni.pl) będą przyjmowane przez Urząd Miasta do 15 kwietnia poprzez formularz na stronie lublin.eu/konsultacje oraz przez pocztę elektroniczną: konsultacje@lublin.eu.

Sonda: Korzystanie z Lubelskiego Roweru Miejskiego powinno być

Liczba głosów: 217
64.52%
nadal bezpłatne do 20 minut
35.48%
płatne już od 1 minuty
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty