Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2024 r.
20:00

Barszcz Sosnowskiego: nie dotykaj i powiadom. Nowe sposoby walki z tą rośliną

Autor: Zdjęcie autora KAZ
0 A A
(fot. Archiwum/DW)

Barszcz Sosnowskiego można spotkać często wzdłuż rzek czy na obrzeżach łąk, lasów i pól. Nawet przebywanie w pobliżu rośliny grozi poparzeniem. Miasto kontynuuje usuwanie ognisk i apeluje do mieszkańców o zgłaszanie miejsc ich występowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Można pomylić go chociażby z barszczem zwyczajnym, arcydzięglem litworem, pasternakiem zwyczajnym, podagrycznikiem, wrotyczem czy krwawnikiem. Toksyczny barszcz ma charakterystyczne, trójlistkowe liście w kolorze żywo zielonym oraz łodygę pokrytą fioletowymi plamkami, która u podstawy może osiągać od 5 do 12 cm średnicy.

Zawarte w roślinie soki i olejki eteryczne zawierają toksyny, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, do objawów zalicza się zaczerwienienie, wysypka, owrzodzenie, opuchlizna, ale również nudności, wymioty, bóle głowy, obrażenia układu oddechowego, obrażenia oczu czy nawet wstrząs anafilaktyczny. Toksyny mogą również powodować powstawanie nowotworów skóry. Objawy występują od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie z rośliną.

Toksyczność barszczu zwiększa się latem, kiedy jest wyższa temperatura i wilgoć. GIS apeluje, aby przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć poparzenia:

- Nie dotykaj i nie zrywaj roślin, zwłaszcza gołymi rękoma

- Lotne olejki eteryczne, które wydziela ta roślina, mogą osadzać się na skórze, dlatego unikaj przebywania w pobliżu barszczu Sosnowskiego

- Jeśli przebywasz w pobliżu rośliny, chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV: używaj kremu z filtrem, noś okulary i odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych, która zakrywa skórę, zakładaj maski ochronne

Jeśli nie uda nam się uniknąć kontaktu z rośliną, należy:

 - jak najszybciej przemyć skórę letnią wodą z mydłem, aby usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Umyć przedmioty i wyprać ubrania, które miały kontakt z barszczem

- Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maść (krem) kortykosteriodową

- Dobrać środki farmakologiczne z lekarzem

- Jeżeli roślina miała kontakt z oczami, należy przemyć je wodą, chronić przed światłem i skonsultować się z okulistą

- Można stosować chłodne okłady z lodu

Jeżeli poparzenie jest silne lub pojawiają się problemy oddechowe należy wezwać pogotowie ratunkowe. Po oparzeniu trzeba unikać słońca przez co najmniej 48 godzin, niezależnie od nasilenia objawów.

Lublin walczy z zagrożeniem usuwając ogniska barszczu Sosnowskiego oraz mniej znanego barszczu kaukaskiego z terenów miejskich. W tym roku zastosowano nowe metody likwidowania roślin.

- Obowiązek likwidowania inwazyjnych gatunków obcych wynika z przepisów ustawy. Pozbycie się ich na stałe jest trudne, przede wszystkim ze względu na rozbudowany, sięgający nawet do 2 m w głąb system korzeniowy oraz łatwość rozsiewania się nasion. W tym roku zgodnie z wytycznymi zastosowaliśmy inną metodę usuwania rośliny. Jest to wykopywanie korzeni oraz zasypywanie miejsca wapnem, tworząc w ten sposób nieprzyjazne dla wzrostu i kiełkowania środowisko zasadowe - mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W tym roku barszcz Sosnowskiego został wykryty i usunięty w okolicach ul. Wądolnej (przy rzece Czechówce) oraz przy ul. Gen. Ducha.

Gdy znajdziemy roślinę na terenie miejskim należy powiadomić Straż Miejską pod numerem 986, która zabezpieczy teren i przekaże informację do Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Jeśli barszcz rośnie na terenie spółdzielni, należy zgłosić się do administracji, a jeśli roślina występuje na terenie prywatnym, obowiązek jej usunięcia należy do właściciela. Nie powinno dopuścić się do tego, aby roślina wydała nasiona. Informację o tym, jak skutecznie i bezpiecznie zutylizować barszcz można uzyskać w Wydziale Zieleni i Gospodarki Komunalnej pod numerem 81 466 3100.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!
13 września 2024, 19:00

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!

W piątek (13 września) w studiu koncertowym Radia Lublin im. Budki Suflera odbędzie się niezwykły koncert. Po raz pierwszy w tym miejscu wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno
Magazyn

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno

To jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Nie zawsze daje o sobie znać.

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach
Dużo zdjęć
galeria

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach

O tym wydarzeniu jeszcze długo będzie mówiło się na lubelskich Bronowicach i w Lublinie. 25-urodziny Społecznego Komitetu Mieszkańców ściągnęły na tereny zielone przy Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej tłumy. Tak wyśmienicie, jak w piątek, podczas koncertów zespołów Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima publiczność w Lublinie już dawno się nie bawiła

W planach są m.in. maratony tworzenia gier

Specjaliści od gier będą się kształcić na lubelskiej uczelni

Lubelska Akademia WSEI podpisała porozumienie z Fundacją Lublin GameDev oraz firmą PoligonStudio. Ma to być nowy etap współpracy na rzecz rozwoju branży gier komputerowych w regionie.

Nowy dyrektor MOSiR
radzyń podlaski

Właściciel siłowni będzie zarządzać MOSiR-em

Właściciel siłowni pokieruje Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radzyniu Podlaskim. Paweł Marcinkowski był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Nietrzeźwy kierowca z Zamościa zdemolował infrastrukturę drogową i jadąc pod prąd uderzył w mercedesa. Na koncie miał również zakaz prowadzenia pojazdów.

Ulica Sosnowa w Puławach

Budżet obywatelski w Puławach. Ruszyło głosowanie [lista projektów]

Dzisiaj rozpoczęło się internetowe głosowanie na projekty zgłoszonego do nowego budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 16 dużych i 24 małe projekty. Te, które zdobędą najwyższe poparcie, otrzymają finansowanie z puli w wysokości pół miliona złotych.

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów
galeria
film

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów

W ramach wojewódzkiej inauguracji kształcenia zawodowego 2024/2025 głos zabrali m.in. wiceminister edukacji Joanna Mucha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Politycy zachęcali młodzież do nauki konkretnych zawodów oczekiwanych przez rynek pracy

Rewanżowy mecz ekip z Lublina i Torunia już w najbliższy piątek przy Al. Zygmuntowskich

Sprowadzili nas troszkę do parteru, czyli opinie po meczu Apator Toruń – Orlen Oil Motor Lublin

Chyba nadal wielu kibiców i ekspertów jest w szoku, że Apator Toruń w pierwszym meczu półfinałowym PGE Ekstraligi pokonał Orlen Oil Motor aż 51:39. To oznacza, że przed rewanżem „Anioły” są w całkiem niezłej sytuacji. Mistrzowie Polski z Lublina szybko muszą się pozbierać, bo rewanż już w najbliższy piątek. Jak pierwsze starcie oceniają przedstawiciele obu ekip?

Gospodarze wygrali XX Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Jakub Guz (PZL Leonardo Avia): Wygrana cieszy, ale są jeszcze elementy nad którymi musimy pracować

PZL Leonardo Avia triumfowała w XX Memoriale Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik. W finale świdniczanie pokonali lokalnego ligowego rywala CHKS Chełm 3:1.

Przystanek Biała Podlaska Wschodnia będzie uruchomiony w grudniu

Kilkuletni poślizg kolejowej inwestycji. Na przystanek przy uczelni trzeba poczekać

Z kilkuletnim poślizgiem kolejowa spółka rozlicza właśnie wielki remont na linii E20, który obejmował m.in. przebudowę stacji Biała Podlaska. Do końca tego roku pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w pobliżu Akademii Bialskiej.

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

W piątek policjanci ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili kontrolę prędkości w miejscowości Piotrowice. W trakcie tej kontroli trafili na szybko jadącego seata. Okazało się, że jego kierowca nigdy nie miał prawa jazdy.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

Dopiero wyszedł z więzienia, a już zaczął okradać stragany

Policjanci z lubelskiego komisariatu zatrzymali 61-letniego mężczyznę. Postawiono mu zarzuty kradzieży. Miał on jej dokonać w czwartek na jednym ze straganów na Starym Mieście.

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń

Wygrana Padwy Zamość w ostatnim sparingu

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń 33:21. Już w sobotę zamościanie zainaugurują nowy sezon w I lidze centralnej spotkaniem z E.Link Gwardią Koszalin.

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa

9 września 1939 roku Lublin padł ofiarą jednych z największych nalotów niemieckich. Zniszczone zostało ścisłe centrum miasta, a wśród poległych znalazł się znany poeta – Józef Czechowicz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty