Najbardziej oblegane spośród miejskich przedszkoli są te z ul. Elektrycznej, Pogodnej i Wolskiej. To wstępne dane z tegorocznego naboru. Do piątku rodzice muszą zadeklarować, czy poślą dziecko do placówki, w której znalazło się dla niego miejsce. Ratusz nie wyklucza szybkiego otwarcia nowych przedszkoli.
Podczas tegorocznej rekrutacji rodzice mogli wybrać aż siedem przedszkoli, zaczynając od najbardziej pożądanego, a kończąc na tym, na którym zależy im najmniej. Od poniedziałku jest już wiadomo, do której placówki zakwalifikowały się poszczególne dzieci. Do piątku rodzice muszą zadeklarować, czy chcą posłać dziecko do przedszkola, do którego zostało zakwalifikowane. Na tej podstawie ustalone zostaną listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
Takie listy zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek. Wtedy też stanie się jasne, gdzie są jeszcze wolne miejsca i ile ich zostało. – W kolejnych dniach na stronie internetowej lublin.eu będziemy publikować informacje o dostępnych miejscach – zapowiada Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 29 maja i trwać będzie do 7 czerwca.
Już teraz widać wyraźnie, że niektóre placówki nie cieszą się dużym zainteresowaniem, a inne są wręcz oblegane. Najmniejsze wzięcie mają przedszkola przy Rynku, ul. Bohaterów Monte Cassino, Kruczej, Maszynowej, Kustronia, Snopkowskiej i Nadbystrzyckiej. Największą popularnością cieszyły się natomiast przedszkola przy ul. Elektrycznej, Pogodnej, Wolskiej, Okrzei, Błękitnej, Niepodległości, Żelazowej Woli, Onyksowej, Sławinkowskiej oraz Woronieckiego.
W tym roku na dzieci czeka 10 335 miejsc w przedszkolach prowadzonych przez miasto oraz niepublicznych działających na zasadach placówek publicznych. Ratusz twierdzi, że miejsc powinno wystarczyć, chociaż jednocześnie deklaruje gotowość do uruchomienia dodatkowych przedszkoli w tych dzielnicach, w których są największe potrzeby.
– Nie ukrywam, że myślimy o uruchomieniu fili przedszkola przy Onyksowej – przyznał niedawno Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty, którego zdaniem korzystniejsze dla miasta jest wynajmowanie lokali na przedszkola niż stawianie budynków od podstaw. W taki sam sposób mogłaby być również otwarta dodatkowa placówka w okolicach ul. Dożynkowej.
Urząd Miasta już pod koniec lutego ogłosił, że jest gotów wynająć lokale, w których możliwe byłoby otwarcie samorządowego przedszkola. Ratusz wskazał konkretne obszary poszukiwań, m.in. rejon Węglinka, czy też ul. Lotniczej i Wrońskiej.
– W ramach ogłoszenia dotyczącego poszukiwania lokali, które mogłyby zostać zaadoptowane na potrzeby przedszkoli nie wpłynęła żadna oferta – przyznaje Mazurek-Podleśna.