27 października w wieku 86 lat zmarł Marian Josicz.
Arysta przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Symbol lubelskiej operetki z lat jej największej świetności.
„Złoty chłopak z Bronowic” – jak go określano – pracę artystyczną rozpoczynał w Zespole Pieśni i Tańca „Warszawa” prowadzonym przez Mirę Zimińską i Tadeusza Sygietyńskiego. Po rozwiązaniu zespołu trafił do Opery Warszawskiej występując obok takich artystów jak: M. Fołtyn, B. Paprocki, B. Ładysz, A. Hiolski.
W roku 1962 otrzymał od Barbary Kostrzewskiej propozycję podjęcia pracy w Teatrze Muzycznym w Lublinie, gdzie w roku 2005 obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Był zapraszany na występy gościnne do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Operetki Dolnośląskiej we Wrocławiu, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Teatru Lalki i Aktora w Lublinie.
Przez 50 lat przebywania na scenach Lublina i całej Polski zagrał ponad 150 ról, z których ważniejsze to: Daniłło w „Wesołej Wdówce, Adam w „Ptaszniku z Tyrolu”, Petruccio w „Poskromieniu złośnicy”, Gaspard w „Dzwonach z Cornewill”, Bokser w „Boso, ale w ostrogach”, Bryndas w „Krakowiakach i góralach”, Horodniczy w „Rewizorze”, Tewje w „Skrzypku na dachu”.
Pogrzeb Mariana Josicza odbędzie się w sobotę 4 listopada o godzinie 10 na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.