Za dwa lata nasi terytorialsi przeniosą się do koszar na Majdanku. Tę informację podano podczas wtorkowej wizyty w Lublinie generałów Carstena Breuera i Wiesława Kukuły – dowódców niemieckiej i polskiej obrony terytorialnej
Wizyta generała Carstena Breuera, dowódcy Kommando Territoriale Aufgaben (KTA), miała charakter roboczy. – Jestem pod wrażeniem organizacji polskiej obrony terytorialnej. Na razie zbyt mało widziałem, aby oceniać wyszkolenie polskich kolegów – mówił generał Carsten Breuer.
Niemiecki generał zobaczył więcej podczas wizyty w Srebrzyszczu koło Chełma, gdzie przypatrywał się szkoleniu podstawowemu świeżo wcielonych żołnierzy. Następnie wojskowi pojechali na poligon do Nowej Dęby. Szkoli się tam ponad 600 żołnierzy Obrony Terytorialnej z batalionów lubelskiego i bialskiego.
Warto podkreślić, że gen. Breuer jest bliskim współpracownikiem Ursuli von der Leyen, nowej szefowej Komisji Europejskiej. Jest też twórcą Białej Księgi, czyli najważniejszego dokumentu dotyczącą polityki bezpieczeństwa i przyszłości Bundeswehry.
– Bardzo dużo uczymy się od słynących z pragmatyzmu Niemców. Pod względem dowodzenia nasi niemieccy koledzy są o jeden poziom wyżej – ocenił gen. Wiesław Kukuła, dowódca OT.
Kommando Territoriale Aufgaben działa od 2013 roku. – Przed naszymi formacjami stoją nie tylko wyzwania militarne, ale przede wszystkim klimatyczne. Na polsko-niemieckim pograniczu musimy być przygotowani do współpracy w razie klęski żywiołowej – dodał gen. Kukuła.
Gen. Carsten Breuer po raz drugi odwiedził Polskę. – Zaprosiłem pana generała do najlepiej zorganizowanej brygady w Polsce – dodał gen. Kukuła. Te słowa były pochwałą dla służby 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dowodzonej od trzech lat przez płk. Tadeusza Nastarowicza.
– Od tygodnia formalnie nasza brygada jest zarządcą koszar na Majdanku w Lublinie. Zaczynamy od postawienia ogrodzenia. Za dwa lata mamy się tam wprowadzić – mówi płk Nastarowicz.
Z kolei do koszar przy ulicy Herberta (dawniej Kruczkowskiego) wprowadzi się 19. Brygada Zmechanizowana, tworzona w ramach 18. „Żelaznej” Dywizji Zmechanizowanej.
Przypomnijmy, że 16 lipca na dowódcę 19. Brygady mianowano płk. Michała Rohde, absolwenta Wyższej Szkoły Oficerskiej w Poznaniu. Oficer ten służył w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, był też szefem Połączonego Centrum Operacyjnego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie.
Na potrzeby 19. Brygady zostanie sformowany w Lublinie jeszcze jeden batalion czołgów. 19. Brygada Zmechanizowana rozpocznie działanie 1 października, a pełną gotowość bojową osiągnie w 2022 roku.
2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych brygad OT w kraju. Liczy ponad 3300 żołnierzy, którzy służą w 5 batalionach na terenie województwa lubelskiego