Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Nowa Rada Miasta Lublin. Kto miał najwięcej głosów, jak głosowały dzielnice

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 6 A A

Wiadomo już, jakie poparcie zdobyli kandydaci do Rady Miasta Lublin. Najlepszy miał 4314 głosów, najsłabszy tylko 2. Z tych, którym się udało, największe poparcie ma Sylwester Tułajew, a najmniejsze Marcin Nowak. Sprawdziliśmy, kto przez 4 lata zyskał, a kto stracił poparcie. I ustaliliśmy, kto nie dostałby się do rady, gdyby liczyły się tylko zdobyte głosy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tułajew był faworytem tych wyborów. To kandydat Prawa i Sprawiedliwości z dzielnicy Czechów, który także cztery lata temu miał najwięcej zwolenników ze wszystkich kandydatów. Tułajew przez całą kadencję był w radzie zauważalny, z czego przez większość czasu stał na pozycji głównego krytyka prezydenta Krzysztofa Żuka.

Popularny, a nie wszedł

Największym przegranym jest za to Jan Gąbka, lewicowy kandydat z okręgu obejmującego osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której jest prezesem. W niedzielnym głosowaniu uzyskał 1588 głosów, najwięcej z tych, którzy do Rady Miasta nie weszli.

Porażkę Gąbki najdobitniej obrazuje to, że aż 17 kandydatów, którzy weszli się do Rady Miasta uzyskało wynik gorszy, niż on. I gdyby nie skomplikowana metoda obliczania głosów, zapewne dostałby się do rady. Komitet, z którego startował, Lubelska Lewica Razem, przekroczył 5-procentowy próg uprawniający do uczestnictwa w podziale mandatów. Tyle że z obliczeń wyszło to, że lewica nie dostała ani jednego mandatu.

Na szarym końcu

W wynikach głosowania widać również to, że partie trafnie wybrały obsadę pierwszych miejsc na swoich listach kandydatów. Tylko w jednym przypadku zdarzyło się, że kandydat z dalszego miejsca zdobył więcej głosów, niż "jedynka”, przy czym nie był to komitet partyjny, ale stowarzyszenie Wspólny Lublin. Mowa o Marcinie Nowaku, który startując w okręgu śródmiejskim z drugiej pozycji zdołał wyprzedzić Zbigniewa Targońskiego. Ciekawostką w tej kategorii jest Piotr Breś, kandydat PiS w okręgu obejmującym LSM, któremu ostatnie miejsce na liście nie przeszkodziło w zdobyciu 1171 głosów, co na tej liście było trzecim wynikiem.

Ale wróćmy jeszcze do Nowaka. Choć zdobył mandat i będzie jednym z zaledwie trzech radnych Wspólnego Lublina, to jego sukces ma gorzki posmak. To właśnie on ma najniższe poparcie spośród wszystkich, którzy dostali się do rady, zebrał tylko 514 głosów. W poprzednich wyborach zdobył o ponad 300 głosów więcej. W kategorii "przybyło/ubyło” są jednak znacznie ciekawsze zjawiska. Największym sukcesem może się pochwalić Tomasz Pitucha, kandydat PiS, który uzyskał drugi wynik po Tułajewie.

Stracili, zyskali

Pitucha w radzie zasiądzie po raz drugi i choć w ostatniej kadencji głośno było o nim głównie za sprawą jego wystąpień przeciw kontrowersyjnym działaniom artystów, to w porównaniu z poprzednimi wyborami zyskał prawie 1500 zwolenników. Do tej rady wprowadziły go trzy tysiące wyborców. Niemal tak samo wzrosło w ciągu kadencji poparcie dla jego klubowego kolegi, Mieczysława Ryby. A także dla Mateusza Zaczyńskiego, który na sesjach praktycznie się nie odzywał. W niedzielnych wyborach Zaczyński był na LSM "jedynką”.

Prawie o tysiąc głosów mniej, niż w poprzednich wyborach zebrał Piotr Kowalczyk, lider Wspólnego Lublina i to pomimo bardzo zauważalnej kampanii na billboardach. Niewiele mniejszą stratę odnotowała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak z Platformy Obywatelskiej. To dwa najbardziej jaskrawe spośród nielicznych przypadków, gdy radny kończącej się kadencji zdobywa mniej głosów, niż cztery lata temu.

Rada najpopularniejszych

Liczba głosów to jednak nie wszystko. Oddając głos na kandydata głosuje się faktycznie na listę, na której się znajduje. Mocny lider daje szansę wejścia do rady kandydatom z niezbyt dużym poparciem.

Gdyby nie to, rada wyglądałaby nieco inaczej. W śródmiejskim okręgu zamiast Marcina Nowaka (Wspólny Lublin) do rady dostałby się Marcin Jakóbczyk z PiS, w okręgu "czechowskim” do rady nie wszedłby Ryszard Prus, ani Stanisław Brzozowski, których wywindował wysoki wynik Tułajewa, ale kandydatka PO, Ewa Stadnik (PO) i Jadwiga Mach (Wspólny Lublin). Na Felinie i Kalinie zamiast Bartosza Margula radnym zostałby Adam Osiński (Lubelska Lewica Razem). W takiej radzie PiS miałby 14 mandatów, PO 13, a Wspólny Lublin i Lubelska Lewica razem po dwóch radnych.

Na Czubach wolą PO

Porzućmy gdybania i spójrzmy jeszcze na to, jak rozłożyło się poparcie dla poszczególnych komitetów w różnych częściach miasta. Tylko w okręgu obejmującym Czuby i Węglin zwycięzcą nie jest PiS, ale PO z trzyprocentową przewagą. Natomiast w okręgu Felina i Kalinowszczyzny przewaga PiS wynosi blisko 12 proc. Jedynie w drugim okręgu (LSM) lewica wspięła się na trzecie miejsce, właśnie za sprawą Gąbki.

Nie ma czym się chwalić

Na koniec ranking tych, którzy uzyskali najmniej głosów. Pierwsze miejsce ma Janina Solowska, którą poparły tylko dwie osoby. Zwyciężczyni tego zestawienia była "dwójką” na liście zarejestrowanego tylko w jednym okręgu (Dziesiąta, Wrotków) Komitecie Wyborczym Wyborców Solowskiego. Z tej listy pochodzą też kolejni w naszym rankingu: Paweł Jarmuł (3 głosy) i Małgorzata Solowska (4 głosy). Następne miejsce z wynikiem 7 głosów zajmuje Grzegorz Rosły (Wspólny Lublin, Dziesiąta), a po 9 uzyskali Jacek Szkuć (Nowa Prawica, centrum) i Arleta Strug (Ruch Narodowy, Czechów), zaś do okrągłej dziesiątki dobił Mieczysław Trześniewski (lewica, Dziesiąta).

Frekwencja

Okręg I
Uprawnionych do głosowania: 43 187
Frekwencja: 36,05 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,64 proc.
Wyniesione karty: 6

Okręg II
Uprawnionych do głosowania: 41 710
Frekwencja: 45,03 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,84 proc.
Wyniesione karty: 2

Okręg III
Uprawnionych do głosowania: 42 518
Frekwencja: 44,36 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,25 proc.
Wyniesione karty: 18

Okręg IV
Uprawnionych do głosowania: 48 816
Frekwencja: 44,25 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 5,79 proc.
Wyniesione karty: 7

Okręg V
Uprawnionych do głosowania: 47 137
Frekwencja: 38,34 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,69 proc.
Wyniesione karty: 9

Okręg VI
Uprawnionych do głosowania: 47 599
Frekwencja: 38,52 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,22 proc.
Wyniesione karty: 6

Tak głosowano w okręgach

Okręg I Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa
Prawo i Sprawiedliwość: 39,22 proc.
Platforma Obywatelska: 31,80 proc.
Wspólny Lublin: 15 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,66 proc.
Nowa Prawica: 4,38 proc.
Ruch Narodowy: 2,94 proc.

Okręg II Konstantynów, Rury, Szerokie, Węglin Północny, Za Cukrownią
Prawo i Sprawiedliwość: 38,89 proc.
Platforma Obywatelska: 32,16 proc.
Lubelska Lewica Razem: 11,92 proc.
Wspólny Lublin: 11,73 proc.
Nowa Prawica: 3,47 proc.
Ruch Narodowy: 1,84 proc.

Okręg III Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy
Platforma Obywatelska: 39,75 proc.
Prawo i Sprawiedliwość: 36,49 proc.
Wspólny Lublin: 10,37 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,35 proc.
Nowa Prawica: 3,88 proc.
Ruch Narodowy: 3,16 proc.

Okręg IV Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin, Sławinek
Prawo i Sprawiedliwość: 35,35 proc.
Platforma Obywatelska: 33,89 proc.
Ruch Narodowy: 2,32 proc.
Nowa Prawica: 4,40 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,74 proc.
Wspólny Lublin: 17,31 proc.

Okręg V Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary
Prawo i Sprawiedliwość: 41,30 proc.
Platforma Obywatelska: 29,43 proc.
Wspólny Lublin: 14,42 proc.
Lubelska Lewica Razem: 8,63 proc.
Nowa Prawica: 3,68 proc.
Ruch Narodowy: 2,54 proc.

Okręg VI Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce
Prawo i Sprawiedliwość: 44,26 proc.
Platforma Obywatelska: 36,93 proc.
Wspólny Lublin: 7,88 proc.
Lubelska Lewica Razem: 4,85 proc.
Nowa Prawica: 3,51 proc.
Ruch Narodowy: 2,23 proc.
KWW Solowskiego: 0,33 proc.

Pozostałe informacje

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty