Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Nowa Rada Miasta Lublin. Kto miał najwięcej głosów, jak głosowały dzielnice

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Wiadomo już, jakie poparcie zdobyli kandydaci do Rady Miasta Lublin. Najlepszy miał 4314 głosów, najsłabszy tylko 2. Z tych, którym się udało, największe poparcie ma Sylwester Tułajew, a najmniejsze Marcin Nowak. Sprawdziliśmy, kto przez 4 lata zyskał, a kto stracił poparcie. I ustaliliśmy, kto nie dostałby się do rady, gdyby liczyły się tylko zdobyte głosy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tułajew był faworytem tych wyborów. To kandydat Prawa i Sprawiedliwości z dzielnicy Czechów, który także cztery lata temu miał najwięcej zwolenników ze wszystkich kandydatów. Tułajew przez całą kadencję był w radzie zauważalny, z czego przez większość czasu stał na pozycji głównego krytyka prezydenta Krzysztofa Żuka.

Popularny, a nie wszedł

Największym przegranym jest za to Jan Gąbka, lewicowy kandydat z okręgu obejmującego osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której jest prezesem. W niedzielnym głosowaniu uzyskał 1588 głosów, najwięcej z tych, którzy do Rady Miasta nie weszli.

Porażkę Gąbki najdobitniej obrazuje to, że aż 17 kandydatów, którzy weszli się do Rady Miasta uzyskało wynik gorszy, niż on. I gdyby nie skomplikowana metoda obliczania głosów, zapewne dostałby się do rady. Komitet, z którego startował, Lubelska Lewica Razem, przekroczył 5-procentowy próg uprawniający do uczestnictwa w podziale mandatów. Tyle że z obliczeń wyszło to, że lewica nie dostała ani jednego mandatu.

Na szarym końcu

W wynikach głosowania widać również to, że partie trafnie wybrały obsadę pierwszych miejsc na swoich listach kandydatów. Tylko w jednym przypadku zdarzyło się, że kandydat z dalszego miejsca zdobył więcej głosów, niż "jedynka”, przy czym nie był to komitet partyjny, ale stowarzyszenie Wspólny Lublin. Mowa o Marcinie Nowaku, który startując w okręgu śródmiejskim z drugiej pozycji zdołał wyprzedzić Zbigniewa Targońskiego. Ciekawostką w tej kategorii jest Piotr Breś, kandydat PiS w okręgu obejmującym LSM, któremu ostatnie miejsce na liście nie przeszkodziło w zdobyciu 1171 głosów, co na tej liście było trzecim wynikiem.

Ale wróćmy jeszcze do Nowaka. Choć zdobył mandat i będzie jednym z zaledwie trzech radnych Wspólnego Lublina, to jego sukces ma gorzki posmak. To właśnie on ma najniższe poparcie spośród wszystkich, którzy dostali się do rady, zebrał tylko 514 głosów. W poprzednich wyborach zdobył o ponad 300 głosów więcej. W kategorii "przybyło/ubyło” są jednak znacznie ciekawsze zjawiska. Największym sukcesem może się pochwalić Tomasz Pitucha, kandydat PiS, który uzyskał drugi wynik po Tułajewie.

Stracili, zyskali

Pitucha w radzie zasiądzie po raz drugi i choć w ostatniej kadencji głośno było o nim głównie za sprawą jego wystąpień przeciw kontrowersyjnym działaniom artystów, to w porównaniu z poprzednimi wyborami zyskał prawie 1500 zwolenników. Do tej rady wprowadziły go trzy tysiące wyborców. Niemal tak samo wzrosło w ciągu kadencji poparcie dla jego klubowego kolegi, Mieczysława Ryby. A także dla Mateusza Zaczyńskiego, który na sesjach praktycznie się nie odzywał. W niedzielnych wyborach Zaczyński był na LSM "jedynką”.

Prawie o tysiąc głosów mniej, niż w poprzednich wyborach zebrał Piotr Kowalczyk, lider Wspólnego Lublina i to pomimo bardzo zauważalnej kampanii na billboardach. Niewiele mniejszą stratę odnotowała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak z Platformy Obywatelskiej. To dwa najbardziej jaskrawe spośród nielicznych przypadków, gdy radny kończącej się kadencji zdobywa mniej głosów, niż cztery lata temu.

Rada najpopularniejszych

Liczba głosów to jednak nie wszystko. Oddając głos na kandydata głosuje się faktycznie na listę, na której się znajduje. Mocny lider daje szansę wejścia do rady kandydatom z niezbyt dużym poparciem.

Gdyby nie to, rada wyglądałaby nieco inaczej. W śródmiejskim okręgu zamiast Marcina Nowaka (Wspólny Lublin) do rady dostałby się Marcin Jakóbczyk z PiS, w okręgu "czechowskim” do rady nie wszedłby Ryszard Prus, ani Stanisław Brzozowski, których wywindował wysoki wynik Tułajewa, ale kandydatka PO, Ewa Stadnik (PO) i Jadwiga Mach (Wspólny Lublin). Na Felinie i Kalinie zamiast Bartosza Margula radnym zostałby Adam Osiński (Lubelska Lewica Razem). W takiej radzie PiS miałby 14 mandatów, PO 13, a Wspólny Lublin i Lubelska Lewica razem po dwóch radnych.

Na Czubach wolą PO

Porzućmy gdybania i spójrzmy jeszcze na to, jak rozłożyło się poparcie dla poszczególnych komitetów w różnych częściach miasta. Tylko w okręgu obejmującym Czuby i Węglin zwycięzcą nie jest PiS, ale PO z trzyprocentową przewagą. Natomiast w okręgu Felina i Kalinowszczyzny przewaga PiS wynosi blisko 12 proc. Jedynie w drugim okręgu (LSM) lewica wspięła się na trzecie miejsce, właśnie za sprawą Gąbki.

Nie ma czym się chwalić

Na koniec ranking tych, którzy uzyskali najmniej głosów. Pierwsze miejsce ma Janina Solowska, którą poparły tylko dwie osoby. Zwyciężczyni tego zestawienia była "dwójką” na liście zarejestrowanego tylko w jednym okręgu (Dziesiąta, Wrotków) Komitecie Wyborczym Wyborców Solowskiego. Z tej listy pochodzą też kolejni w naszym rankingu: Paweł Jarmuł (3 głosy) i Małgorzata Solowska (4 głosy). Następne miejsce z wynikiem 7 głosów zajmuje Grzegorz Rosły (Wspólny Lublin, Dziesiąta), a po 9 uzyskali Jacek Szkuć (Nowa Prawica, centrum) i Arleta Strug (Ruch Narodowy, Czechów), zaś do okrągłej dziesiątki dobił Mieczysław Trześniewski (lewica, Dziesiąta).

Frekwencja

Okręg I
Uprawnionych do głosowania: 43 187
Frekwencja: 36,05 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,64 proc.
Wyniesione karty: 6

Okręg II
Uprawnionych do głosowania: 41 710
Frekwencja: 45,03 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,84 proc.
Wyniesione karty: 2

Okręg III
Uprawnionych do głosowania: 42 518
Frekwencja: 44,36 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,25 proc.
Wyniesione karty: 18

Okręg IV
Uprawnionych do głosowania: 48 816
Frekwencja: 44,25 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 5,79 proc.
Wyniesione karty: 7

Okręg V
Uprawnionych do głosowania: 47 137
Frekwencja: 38,34 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,69 proc.
Wyniesione karty: 9

Okręg VI
Uprawnionych do głosowania: 47 599
Frekwencja: 38,52 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,22 proc.
Wyniesione karty: 6

Tak głosowano w okręgach

Okręg I Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa
Prawo i Sprawiedliwość: 39,22 proc.
Platforma Obywatelska: 31,80 proc.
Wspólny Lublin: 15 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,66 proc.
Nowa Prawica: 4,38 proc.
Ruch Narodowy: 2,94 proc.

Okręg II Konstantynów, Rury, Szerokie, Węglin Północny, Za Cukrownią
Prawo i Sprawiedliwość: 38,89 proc.
Platforma Obywatelska: 32,16 proc.
Lubelska Lewica Razem: 11,92 proc.
Wspólny Lublin: 11,73 proc.
Nowa Prawica: 3,47 proc.
Ruch Narodowy: 1,84 proc.

Okręg III Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy
Platforma Obywatelska: 39,75 proc.
Prawo i Sprawiedliwość: 36,49 proc.
Wspólny Lublin: 10,37 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,35 proc.
Nowa Prawica: 3,88 proc.
Ruch Narodowy: 3,16 proc.

Okręg IV Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin, Sławinek
Prawo i Sprawiedliwość: 35,35 proc.
Platforma Obywatelska: 33,89 proc.
Ruch Narodowy: 2,32 proc.
Nowa Prawica: 4,40 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,74 proc.
Wspólny Lublin: 17,31 proc.

Okręg V Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary
Prawo i Sprawiedliwość: 41,30 proc.
Platforma Obywatelska: 29,43 proc.
Wspólny Lublin: 14,42 proc.
Lubelska Lewica Razem: 8,63 proc.
Nowa Prawica: 3,68 proc.
Ruch Narodowy: 2,54 proc.

Okręg VI Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce
Prawo i Sprawiedliwość: 44,26 proc.
Platforma Obywatelska: 36,93 proc.
Wspólny Lublin: 7,88 proc.
Lubelska Lewica Razem: 4,85 proc.
Nowa Prawica: 3,51 proc.
Ruch Narodowy: 2,23 proc.
KWW Solowskiego: 0,33 proc.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty