Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 listopada 2006 r.
11:17
Edytuj ten wpis

Nowi radni sejmiku

Autor: Zdjęcie autora rp rhs pab fp pim as szym

Przedstawiamy 33 radnych, którzy przez najbliższe cztery lata będą rządzili w województwie. Większość z nich po raz pierwszy zasiądzie w sejmikowych ławach. Jednak wielu ma doświadczenie w pracy w samorządzie lub parlamencie. To dobrze wróży po poprzedniej kadencji, kiedy to sejmik był pośmiewiskiem nie tylko na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od tego, kto i jak będzie rządził zależy bardzo dużo. W latach 2007-2013 województwo zaleje rzeka pieniedzy z Unii Europejskiej. Na drogi, ekologię czy walkę z bezrobociem dostaniemy 1,16 mld euro. Takich kwot na inwestycje jeszcze nie mieliśmy. Trzeba je sprawnie i optymalnie podzielić. To zadanie Zarządu Województwa wybranego przez sejmik.
Od dobrych decyzji Zarządu Województwa i radnych zależy również los wielu szpitali i placówek kulturalnych, promocja regionu oraz rozwój turystyki.

Prawo i Sprawiedliwość

Andrzej Pruszkowski (PiS)
46-lat, socjolog. Prezydent Lublina w latach 1998-2006. Wcześniej radny miejski. Przegrał walkę o kolejną kadencję, ale dostał się do sejmiku.

Ewa Dumkiewicz-Sprawka (PiS)
Dotychczas szefowała Wydziałowi Oświaty i Wychowania w lubelskim magistracie. Z wykształcenia chemik. Żona Lecha Sprawki lubelskiego kuratora

Teresa Kot (PiS)
Od roku 1998 zastępca wójta gminy Jastków. Założycielka i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej oraz Towarzystwa Rozwoju Edukacyjnego "Nasze Dzieci”. Dzięki niej prawie połowa dzieci wiejskich w gminie chodzi do przedszkola, co jest ewenementem w skali kraju.

Jan Frania (PiS)
46 lat, od 1992 roku dyrektor Rejonu Energetycznego w Janowie Lubelskim.

Tomasz Solis (PiS)
43 lat, wykształcenie średnie, prowadzi 18 ha gospodarstwo sadownicze w Mikołajówce gm. Urzędów.

Krzysztof Głuchowski (PIS)
50 lat, rolnik związany z "Rolniczą Solidarnością”, w latach 1997-2001 senator RP IV kadencji - klub parlamentarny Ruchu Odbudowy Polski.

Jerzy Szwaj (PiS)
42 lata, lekarz weterynarii, współwłaściciel spółki cywilnej "Przychodnia Weterynaryjna” w Parczewie. W ostatniej kadencji radnym powiatu parczewskiego.

Mieczysław Nizio (PiS)
50 lat, od kilku miesięcy Prezes Zamojskiej Korporacji Energetycznej, wcześniej szef Chełmskich Linii Autobusowych.

Ewa Panasiuk (PiS)
47 lat, absolwentka podyplomowego Studium Medycznego. Prowadzi własną działalność gospodarczą.

Marian Jaworski (PiS)
50 lat, były szef Lubelskiej Izby Rolniczej. Członek zarządu krajowego PSL Piast koalicjanta partii Kaczyńskich.

Krzysztof Rusztyn (PiS)
42 lata. Jest dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w zamojskim magistracie. Startował z listy PiS, ale nie należy do żadnej partii politycznej.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Henryk Dudziak (PSL)
58 lat, dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Kwiatkowskiego w Bychawie. Założyciel i dyrektor artystyczny "Henryczków”, bychawskiej młodzieżowej orkiestry dętej (mającej tytuł ambasadora Lubelszczyzny). Od lat w sejmiku z ramienia PSL.

Marian Starownik (PSL)
52 lata, od 2002 roku starosta powiatu lubartowskiego. W przeszłości naczelnik i wójt gminy Uścimów (odwołany w stanie wojennym, przywrócony po protestach radnych) i poseł na Sejm w latach 1989-97. Jest właścicielem dużego gospodarstwa rolnego.


Edward Wojtas (PSL)
51 lat, ustępujący marszałek województwa lubelskiego. W pierwszej kadencji samorządu był członkiem zarządu województwa. Wcześniej pracował w urzędzie wojewódzkim, m. in. jako dyrektor generalny urzędu. Prezes wojewódzki PSL i członkiem Rady Naczelnej tejże partii.

Ireneusz Stolarczyk (PSL)
56 lat, lekarz medycyny. Od 1990 roku dyrektor szpitala powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim.

Sławomir Sosnowski (PSL)
49 lat, wicemarszałek Lubelszczyzny w kadencji 2002-2006, były wicekurator lubelski, były dyrektor Zasadniczej Szkoły Rolniczej i Technikum Rolniczego w Woli Osowińskie.

Andrzej Romańczuk (PSL)
32 lata, pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. Wcześniej kierował powiatowym oddziałem ARiMR we Włodawie.

Arkadiusz Bratkowski (PSL)
47 lat, z ramienia ludowców zasiadał w Sejmie poprzedniej kadencji, był przewodniczącym Zamojskiego Sejmiku Samorządowego, jest fundatorem i jednym z założycieli Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu.

Jan Kowalik (PSL)
54 lata, absolwent AR w Lublinie, nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Różańcu. Były poseł trzech kadencji i były radny wojewódzki.

Platforma Obywatelska

Jacek Sobczak (PO)
49 lat. Prawnik (wykłada na UMCS) i samorządowy wyjadacz. W Radzie Miasta Lublina w latach 1994-2006. Bez powodzenia walczył cztery lata temu o prezydenturę Lublina. Startował w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Marzena Świnarska (PO)
40 lat, średnie wykształcenie, przedsiębiorca (dostarcza jedzenie do lubelskich firm) i debiutantka w samorządzie.

Marek Flasiński (PO)
49 lat, wykształcenie wyższe techniczne, przedsiębiorca oraz prezes Puławskiej Izby Gospodarczej. Szef struktur miejskich PO w Puławach. W ubiegłym roku kandydował bezskutecznie w wyborach do Sejmu.

Józef Bergier (PO)
54 lat, dr hab. prof. nadzwyczajny, twórcą i rektor bialskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Białej Podlaskiej. W latach 1997-2001 poseł Akcji Wyborczej Solidarność. W poprzedniej kadencji radny bialskiej Rady Miejskiej.

Grzegorz Raniewicz (PO)
36 lat, prywatny przedsiębiorca z Chełma. W minionej kadencji radny Rady Miasta Chełm

Mariusz Grad (PO)
33 lata, przewodniczący partyjnego koła w Tomaszowie Lubelskim. Wyższe wykształcenie ekonomiczne. Kieruje biurem obsługi klienta w Karpackiej Spółce Gazownictwa. Kuzyn posła PO z okręgu tarnowskiego.

Samoobrona

Stanisław Misztal
53 lata, okulista z Zamościa, były poseł na Sejm, ostatnio radny sejmiku wojewódzkiego. Zasłynął m.in. wypisaniem blisko stu bezpłatnych recept, które nie były zarejestrowane w dokumentacji medycznej pacjentów. Trwa proces w tej sprawie

Lucyna Kozaczuk
56 lat, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie. Kandydowała w wyborach na prezydenta miasta Chełm

Jacek Kopeć
33 lata, wykształcenie wyższe

Józef Krzyszczak
60 lat, w ubiegłej kadencji radny powiatu lubartowskiego. Przewodniczącym Samoobrony w powiecie lubartowskim i wiceprzewodniczącym partii na Lubelszczyźnie. Siedział za kratkami za finansowe przekręty, które doprowadziły do upadku banku spółdzielczego w Niedźwiadzie.

Lewica i Demokraci

Jacek Czerniak (LiD)
42 lata. Był w poprzedniej Radzie Miasta Lublin. Sekretarz lubelskiej Rady Wojewódzkiej sojuszu Lewicy Demokratycznej. Starał się o mandat eurodeputowanego. Wykształcenie: politolog.

Izabella Sierakowska (LiD)
60 lat, posłanka partii lewicowych w latach 1989-1995 (była w PZPR). Przed karierą poselską uczyła w szkole języka rosyjskiego. Teraz walczy o prezydenturę Lublina (w pierwszej turze zdobyła najwięcej głosów).

Zbigniew Matuszczak (Lewica i Demokraci)
44 lata, wiceprezydent Chełma w latach 1998-2006. Pracuje w przedsiębiorstwie prywatnym.

Liga Polskich Rodzin

Antonina Łobejko (LPR)
49 lat, zastępcą ordynatora neurologii szpitala w Biłgoraju. Była radna powiatu biłgorajskiego. Pełni też funkcję zastępcy rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie. Zasiadała w sejmiku poprzedniej kadencji

Pozostałe informacje

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty