Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2020 r.
8:56

Nowy mural powstanie przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. "To było wówczas miasto trolejbusów, barów mlecznych i żuków"

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Fragment zwycięskiej pracy)

Krakowski artysta wygrał konkurs na projekt muralu o tematyce związanej z historią i działalnością Fabryki Samochodów Ciężarowych. – Cieszę się, że będę częścią przestrzeni Lublina, z którym wiąże mnie sentyment – mówi Olaf Cirut, którego niebawem zobaczymy przy pracy. Autor będzie realizował swój projekt, który powstał dla muru przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lipcu Centrum Kultury i Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie ogłosili konkurs na mural, który na 80 metrowym murze biegnącym przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie ma przypominać historię Fabryki Samochodów Ciężarowych. Ogromny zakład przez kilkadziesiąt lat dział w pobliżu. Organizatorzy chcieli by autorzy zawarli sceny związane między innymi z jego otwarciem, wydarzeniami Lubelskiego Lipca `80, stanu wojennego `81, a także odnoszące się do produkowanych pojazdów: m. in. Lublina 51, Żuka (w różnych wersjach), Lublina I, II i III oraz SKOT.

Udział w konkursie zgłosiło 11 osób, które przesłały 12 projektów. Jury I nagrodę (3000 zł brutto) przyznało za projekt muralu, którego autorem jest Olaf Cirut.

– Nie tak często biorę udział w konkursach, muszę utożsamić się z sytuacją, której dotyczy temat konkursu. Znaleźć odniesienie we własnym życiu. Akurat mam duży sentyment do żuków. Z bratem mieliśmy samochód GAZ z silnikiem żuka. Mam rodzinę pod Zamościem. Lublin kojarzy mi się z przyjazdami na święta i jazdą taksówką by zdążyć z pociągu na PKS na dworcu pod zamkiem. To było wówczas miasto trolejbusów, barów mlecznych i żuków, tak bardzo powszechnych zwłaszcza we wschodniej Polsce – wspomina laureat, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, który tworzy głównie wielkoformatowe malarstwo ścienne.

Autor zwycięskiego projektu uznał historię kultowego w jakiś sposób żuka za interesującą, zwłaszcza gdy zobaczył, że tak bardzo przenika się z historią naszego kraju.

– Dopiero szukając informacji o fabryce, dowiedziałem się, że w Lublinie były produkowane SKOT-y, tak znane dzięki zdjęciu z czasu stanu wojennego – mówi Olaf Cirut przywołując pracę Chrisa Niedenthala, który sfotografował wojskowy transporter opancerzony stojący przed warszawskim kinem Moskwa, w którym wyświetlano film F.F. Coppoli "Czas Apokalipsy".

Mural który zobaczymy przy ul. Mełgiewskiej, składa się z 12 sekwencji. Malowidło wykorzysta zastaną fakturę i kolor betonowego muru oporowego.

– Bardzo mi się podoba ten szalunek na murze, nawiązuje do profilowania nadwozia żuka. Kolorystycznie chciałem odnieść się do znajdującego się pod drugiej stronie ulicy, muralu Kamila Kuzko „Lubelski Lipiec”. Znamy się, on też jest z Krakowa – mówi projektant, który kolorystyki i klimatu szukał także w starej prasie, czy dawnych katalogach jakie przygotowywała fabryka na targi czy dla zagranicznych kontrahentów.

Jeśli komuś się będzie wydawało, że na muralu dostrzega sceny mniej poważne, nie pomyli się. Na 80 metrach znajdą się odniesienia do serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei i „Nie ma mocnych” Sylwestra Chęcińskiego.

– Chcę zacząć pracę jak najszybciej, póki jest ciepło. Myślę, że dam sobie radę sam, choć to duża powierzchnia. Oceniam, że zajmie mi to około dwóch tygodni, tak od rana do wieczora, dzień w dzień – planuje Olaf Cirut, który chwali lubelskie zmiany w przestrzeni miejskiej. To będzie jego pierwsza praca w Lublinie i regionie.

Dodatkowo, jury postanowiło przyznać specjalne wyróżnienie za projekt muralu w wysokości 1000 zł brutto, którego autorem jest Marcin Czaja.

Jego projekt powstał w oparciu o pomysł pokazania historii FSC w formie niemego komiksu, który rozwija się w zgodzie z kierunkiem drogi przy której zostanie namalowany. Kolejne sekwencje odsłaniają: powstanie fabryki (wykorzystałem tutaj kadry z kroniki filmowej), wyjazd pierwszego samochodu - Lublina 51 - z linii montażowej, nawiązanie do muralu Kamila Kuzko związanego z wydarzeniami Lubelskiego Lipca oraz kolejne egzemplarze samochodów montowanych w fabryce w porządku chronologicznym. - W warstwie estetycznej zdecydowałem się na nawiązanie do oszczędnej, a dzięki temu czytelnej formy graficznej. Użyte przeze mnie zdecydowane zestawienie ma przywoływać na myśl skojarzenia z drukiem gazetowym – wyjaśniał w opisie autor wyróżnionej pracy.

Jurorami byli: Kamil Filipowski, Szymon Pietrasiewicz, Teresa Siuda, Jacek Skiba, Zbigniew Sobczuk i Paulina Zarębska-Denysiuk.

Zwycięską pracę można zobaczyć tutaj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty