Nie tylko urzędy, ale też kościoły i szkoły będą informowały o naziemnej telewizji cyfrowej, która 17 czerwca w naszym regionie zastąpi analogową.
– To materiały, które otrzymaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o przesłanie do szkół – wyjaśnia kurator. – Chodzi o informacje, kiedy czeka nas taka zmiana, co to oznacza i jak się do niej przygotować. Młodzi ludzie szybciej przyswajają nowinki technologiczne, więc będą mogli pomóc starszym.
O zmianach dowiemy się także w kościołach. Kamil Smerdel, pełnomocnik wojewody ds. wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, rozmawiał o tym z przedstawicielami kurii. – Zwróciłem się z prośbą o kolportowanie tych informacji w parafiach – precyzuje Smerdel.
Udział w akcji informacyjnej wezmą też samorządy. – Poprosiłem o umieszczenie plakatów w widocznych miejscach. Wszyscy rozumieją tą potrzebę – dodaje Smerdel.
Sygnał analogowy w województwie lubelskim zostanie wyłączony 17 czerwca. Zastąpi go cyfrowy, który już jest dostępny. Przełączenie odbiornika wcale nie jest trudne. W większości przypadków wystarczy antena, która służyła nam do tej pory.
Jeśli jednak decydujemy się na nową, wcale nie trzeba oglądać się na oznaczenia „do odbioru telewizji cyfrowej”, czy „DVBT”, bo można drożej kupić coś, co wcale nie jest lepsze od innych urządzeń.
Druga sprawa to telewizor. Jeśli ma oznaczenie DVBT-MPEG4, nie trzeba robić nic. Taki odbiornik sam „zrozumie” cyfrowy sygnał. Gdy takich oznaczeń brak, to trzeba dokupić dekoder, którzy będzie swoistym „tłumaczem dla telewizora”. Dekoder kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Więcej informacji o zmianach na www.cyfryzacja.gov.pl.