Przy kamienicy na Krakowskim Przedmieściu 6 stanął koziołek Jan. Nawiązuje do kupca, który stał się inspiracją dla postaci w powieści Prusa.
Jan to 11 posążek koziołka na turystycznej mapie Lublina. Nawiązuje do postaci Jana Mincla, kupca z "Lalki" Bolesława Prusa. Jednak mało kto wie, że inspiracją dla Prusa był prawdziwy kupiec Jan Mincel, który miał swój sklep właśnie w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6. Jak wspomina Oktawia Głowacka, żona Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa), sklep galanteryjno-kolonialny Jana Mincla w Lublinie, jest idealnie odwzorowany na pierwszych stronach powieści. Autor pamiętał nawet o drewnianym pajacu, który pociągnięty za sznurki witał przechodniów.
– Nasz koziołek nawiązuje do postaci Jana Mincla, jest ważny pod tym względem, że uwiecznia ważne miejsce w naszym mieście i postać historyczną, a celem fundacji jest to, by promować właśnie takie wydarzenia, takie miejsca i takich ludzi, którzy przyczynili się do ważnych wydarzeń w życiu Lublina – mówi Agata Jędrej z Fundacji Lubelskie Koziołki.
Jan to prawdziwy elegant rodem wyciągnięty z czasów „Lalki”. Ubrany jest w surdut, na nosie ma binokle, a w kopytkach trzyma nic innego jak książkę Bolesława Prusa.
Sponsorem nowego koziołka jest firma Trawena. W kamienicy przy której mieści się koziołek znajdują się apartamenty, których wnętrza całkowicie inspirowane są książką Bolesława Prusa.
Jan to dwunasty koziołek, a jedenasty posążek na koziołkowej mapie Lublina. Członkowie Fundacji Lubelskie Koziołki zdradzili, że trwają rozmowy na temat dwunastego posążka. Jeśli wszystko pójdzie po dobrej drodze, zostanie odsłonięty jeszcze w tym roku.
Jan Nepomucen Mincel przede wszystkim znany jest jako jeden z najzamożniejszych mieszkańców miasta. W kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6, której był właścicielem, prowadził sklepy z towarami kolonialnymi i galanterią. Stale zatrudniał 2 lub 3 subiektów. Był starszym Zgromadzenia Kupców miasta Lublina. Jego grób znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej w Lublinie.
Poznajcie pozostałe lubelskie koziołki:
- Onufry – koziołek z trąbką na schodach lubelskiego ratusza pojawił się 22 stycznia 2022 roku. Swoje imię uzyskał na cześć Onufrego Koszarnego – wieloletniego lubelskiego trębacza, który z ratuszowego balkonu grał hejnał miejski.
- Kazik – koziołek z poziomicą i kluczem przy Bramie Krakowskiej od strony Starego Miasta pojawił się 7 maja 2022 roku. Imię zyskał na cześć króla Kazimierza Wielkiego, za panowania którego powstała Brama. Poziomica, którą dzierży Kazik nawiązuje do tego, że Brama Krakowska odchylona jest o ok. 70 cm od pionu, a klucz związany jest z legendą o panu Lutowskim, zegarmistrzu, przez którego zegar miejski wskazywał nieprawidłową godzinę.
- Staś – koziołek-lekarz stanął przy jednym z najstarszych szpitali w Lublinie (ul. Staszica) 30 czerwca 2022 roku. Jego atrybutami są okulary, stetoskop oraz teczka z badaniami pacjentów.
- LuCeK – to nowoczesny koziołek z filiżanką kawy i laptopem, który odpoczywa sobie na patio Lubelskiego Centrum Konferencyjnego od 19 sierpnia 2022. Lucek przypomina nam o tym, by czasami siąść i odpocząć od codziennego zgiełku.
- Vetek – kolejny koziołek-lekarz, jednak tym razem od tych braci mniejszych. Vetek dumnie stoi przy lecznicy weterynaryjnej na ulicy Szmaragdowej od 18 maja 2023 roku. W swoich raciczkach trzyma symbol weterynarii – literę V na którym zawinięty jest wąż Eskulapa.
- Światłowid – koziołek znajdujący się na Starym Mieście w okolicach placu po Farze stanął 1 czerwca 2023 roku. Światłowid upamiętnia wkład Lublina w rozwój technologii i produkcji włókien światłowodowych. Warto wspomnieć, że mieścił się tu pierwszy taki ośrodek w Polsce, a czwarty na świecie.
- Szarytka Marianna – pierwsza kózka w koziołkowej rodzinie. Pod szpitalem na ulicy Staszica pojawiła się 29 czerwca 2023 roku. Marianna to kózka z „sercem na dłoni” w klasztornym habicie. Imię dostała na cześć pierwszej przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Klasztorze przy ul. Staszica 16 – s. Marianny Kulisińskiej. To właśnie siostry z zakonu Szarytek przez blisko 200 lat opiekowały się pacjentami szpitala.
- Łukasz – koziołek upamiętnia architekta gmachu Teatru Starego, Łukasza Rodakiewicza i znajduje się przy ul. Jezuickiej od 16 grudnia 2023 roku. Wiąże się z nim historia miłosna, bo Rodakiewicz wybudował teatr dla swojej ukochanej w zaledwie 4 miesiące. Nasz koziołek wspominający te siłę miłości dzierży w raciczce teatralną maskę.
- Maciej – koziołek w łóżeczku i z książką osiadł przy ulicy Staszica 14 marca 2024 roku. Koziołek ma zachęcać turystów do odpoczywania w naszym mieście.
- Janek i Jurek - dwa koziołki, jedna rzeźba. Harcerz oraz żołnierzy, którzy nawiązują do postaci historycznych, które niosły pomoc w czasie II wojny światowej. Znajdują się przy szpitalu wojskowym, gdzie podczas wojny również mieścił się szpital. Na postumencie znajduje się tabliczka ze słowami Alojzego Leszka Gzelli „Bronili miasta i honoru”.