Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2018 r.
9:24

Odra nadal groźna. 1992 odmowy szczepień w Lubelskiem

0 15 A A
Według ostatnich danych, w tym roku w naszym województwie zanotowano 1992 odmowy szczepień
Według ostatnich danych, w tym roku w naszym województwie zanotowano 1992 odmowy szczepień

Rozmowa z Irminą Nikiel, dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak w tym momencie wygląda sytuacja dotycząca odry w naszym województwie?

- Aktualnie mamy cztery potwierdzone przypadki odry w województwie lubelskim. Najnowszy potwierdzony przypadek dotyczy ucznia liceum we Włodawie, który na początku listopada trafił na oddział zakaźny szpitala w Chełmie. Chłopiec pochodzi z Ukrainy i nie był szczepiony. Przebywał w internacie, gdzie mieszka 53 Ukraińców (Ukraina jest jednym z europejskich państw, obok Włoch czy Grecji, gdzie panuje epidemia odry; w związku z konfliktem zbrojnym załamał się tam system szczepień i od początku roku zachorowało już ponad 30 tys. osób - przyp. aut.). Oprócz chłopca, który trafił do szpitala, jeszcze kilka osób nie było wówczas zaszczepionych. Teraz mają już szczepienia.

• A podejrzenia odry? Są jakieś nowe przypadki?

- Mamy jedno nowe podejrzenie zachorowania na odrę. Chodzi o 11-miesięczne dziecko. Rozpoznanie kliniczne było niejednoznaczne, dlatego zostały pobrane próbki do badań, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. To czwarty przypadek, który jest w trakcie diagnostyki laboratoryjnej. Sytuacja się jednak stabilizuje, jeśli chodzi o nasze województwo. Liczba zgłoszeń spada: w tym tygodniu mieliśmy jedno nowe zgłoszenie podejrzenia odry, dotyczące właśnie 11-miesięcznego dziecka. Wcześniej, na początku listopada, mieliśmy trzy takie zgłoszenia.

• Czy jest się czego obawiać?

- Województwo lubelskie ma bardzo wysoką wyszczepialność na poziomie 96 proc. Ci, którzy się zaszczepili, nie mają się czego obawiać. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do pierwszego roku życia. Są one jeszcze za małe, żeby zostać zaszczepione, więc trzeba je chronić (pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce podaje się między 13. a 15. miesiącem życia, a drugą przypominającą w 10. roku życia - przyp. aut.). W przypadku takich dzieci konsekwencje zachorowania na odrę są najpoważniejsze. Może to być zapalenie płuc czy ucha, ale może to być również podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą śmiertelną. Odra jest też groźna dla osób starszych, szczególnie tych, które mają poważne schorzenia. W takich sytuacjach powikłania, podobnie jak u małych dzieci, też mogą być poważne.

• Czy w związku z kolejnym potwierdzonym przypadkiem zachorowań na odrę i nowymi podejrzeniami wzrosła liczba szczepień?

- Na razie nie zauważyliśmy takiej zależności. Wielu rodziców nadal nie szczepi dzieci. Od początku roku w województwie mieliśmy 1992 odmowy szczepień i te dane są nadal aktualne, bo nie mamy jeszcze nowych statystyk. Większość odmów dotyczy właśnie szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Rodzice argumentują swoją decyzję groźbą autyzmu po podaniu szczepionki, mimo że nie ma na to żadnych naukowych dowodów, a wręcz zostało to już dawno obalone.

Przedszkole i szkoła tylko dla zaszczepionych?

Lubelska Izba Lekarska koordynuje zbieranie deklaracji poparcia dla Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej - „Szczepimy, bo myślimy”.

- W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo sanitarne naszego społeczeństwa, Lubelska Izba Lekarska aktywnie popiera i wspiera tę inicjatywę, której celem jest zmiana ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 roku, w ustawie z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w ustawie z 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej - czytamy w komunikacie z LIL.

- Istotą tej zmiany jest przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień przeprowadzanych zgodnie z harmonogramem jako obowiązkowego kryterium w każdym przypadku - tłumaczy samorząd lekarski.

Formularz do zbierania podpisów można pobrać ze strony internetowej www.medicus.lublin.pl. Poparcia może udzielić każda osoba dorosła. Listy poparcia można zostawić w aptekach i przychodniach lekarzy rodzinnych lub przesłać do siedziby Lubelskiej Izby Lekarskiej (ul. Chmielna 4, 20-465 Lublin). (kp)

ODRA

Objawy odry to gorączka, katar, ból gardła, męczący kaszel, bóle mięśni, zaczerwienienie oczu i światłowstręt, charakterystyczna czerwona wysypka. Jak podaje główny inspektor sanitarny, na terenie Polski od początku roku do połowy października tego roku zarejestrowano już 128 przypadków zachorowań na tę chorobę. W analogicznym okresie roku 2017 było ich tylko 58.
Szczegółowe informacje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych, a także m.in. o konsultacjach specjalistycznych czy niepożądanych odczynach poszczepiennych można znaleźć na stronie www.gis.gov.pl. (kp)

Pozostałe informacje

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy aspekt zarządzania wynajmem nieruchomości, który może przesądzić o sukcesie finansowym i operacyjnym każdego właściciela mieszkania.

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Ludzie prezydenta Michała Litwiniuka (PO) zgarnęli najważniejsze funkcje w komisjach Rady Miasta. - Jest silna opozycja 9 radnych z PiS. Niestety nie doceniliście tego – punktuje Stanisław Nikołajczuk (PiS).

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Dwupiętrowy gmach Urzędu Miasta jeszcze w tym roku otrzyma zewnętrzną windę, która ułatwi komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Miasto wybrało już wykonawcę tego zadania. Koszty mają zamknąć się w granicach 900 tys. zł.

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

W Ogrodzie Saskim w Lublinie rozpoczął się dwudniowy Festiwal Przyrody. Jest to już trzecia edycja tego wydarzenia. Organizatorem jest Fundacja Dla Przyrody. Tegoroczna edycja została skierowana w szczególności do uczniów szkół podstawowych

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie

To będzie bardzo ciepły weekend. Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Adam Skiba.

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani
film

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani

Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy kilka dni temu dotkliwie pobili mieszkańca gminy Żółkiewka. Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie tymczasowym.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Badania potwierdziły. Czart został otruty

Badania potwierdziły. Czart został otruty

Znane są już wyniki sekcji zwłok lubelskiego sokoła Czarta. Potwierdziły się przypuszczenia obserwatorów i ptak został otruty.

Uciekał skuterem na podwójnym gazie

Uciekał skuterem na podwójnym gazie

Dzielnicowy z gminy Janowiec zauważył kierowcę skutera bez kasku i chciał zatrzymać go do kontroli. Ten jednak zaczął uciekać i jak się okazało, miał ku temu powód.

Mistrzowie i uczniowie, czyli gala programu mentoringowego na KUL
ZDJĘCIA
galeria

Mistrzowie i uczniowie, czyli gala programu mentoringowego na KUL

Rozwijanie kompetencji, także tych zawodowych, stawiają na pierwszym miejscu. Mentorzy oraz studenci KUL z sukcesem zakończyli kolejną edycję programu.

Wisła Grupa Azoty Puławy kończy wyjazdowy maraton, z GKS Jastrzębie znowu o sześć punktów

Wisła Grupa Azoty Puławy kończy wyjazdowy maraton, z GKS Jastrzębie znowu o sześć punktów

Wisła Grupa Azoty Puławy w piątek zagra ostatni w tym sezonie mecz na wyjeździe. Walczący o utrzymanie podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego o godzinie 20.30 zmierzą się w Jastrzębiu Zdroju z tamtejszym GKS 1962. Jeśli Duma Powiśla wróci z Górnego Śląska z kompletem punktów, to zapewni sobie utrzymanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty