W środę w południe przy Tarasach Zamkowych zostanie oficjalnie pokazany mural, który powstał tuż nad Czechówką
100-metrowe malowidło to część projektu „Lublin. Pamięć Zagłady”. – Praca rozpoczęła się od wyboru zdjęć. Spędziliśmy wiele czasu w archiwum – wspomina projektant Jacek Rudzki. – Tak dobraliśmy fotografie Stefana Kiełszni aby oddać jak najwierniej ulicę, jej życie i klimat. Następnie tworzyłem kolarze zestawiając i modyfikując zdjęcia ze sobą w ten sposób, by nadać ciągłość ulicy, zachowując perspektywę i tworząc obraz ciekawy dla odbiorcy.
Na tym etapie projekt przejął odpowiedzialny za realizację całości Cezary Hunkiewicz z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej i firma Escritor Media, która przeniosła projekt muralu na ścianę
– Priorytetem przy wyborze zdjęć była ciągłość ulicy, więc każde musiało być dopasowane do poprzedniego. Wymagało to ode mnie dosztukowywania np. bruku, fasady budynków, szyldów czy ludzi przemieszczających się po chodniku – opowiada Rudzki. I dodaje, że praca przy projekcie była ciekawym doświadczeniem głównie ze względu na niesamowite materiały fotograficzne, dzięki którym
mógł poznać jak wyglądały kiedyś okolice, z których się wywodzi, bo ul. Probostwo (kiedyś Szenwalda) jest o krok od Lubartowskiej.
Mural upamiętniający dzielnicę żydowską w Lublinie powstał w ramach projektu „Lublin. Pamięć Zagłady”, który realizuje Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”. Także w środę (o godz. 17) w siedzibie ośrodka (ul. Grodzka 21) publiczna prezentacja projektu oraz oratorium „Opowieści z nocy”. Głównym celem projektu jest stworzenie szlaku upamiętniającego granice getta i drogę na lubelski Umschlagplatz – miejsca, skąd wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu około 28 tys. lubelskich Żydów.