Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się, ale do Częstochowy pójdzie mniej osób niż zwykle
Takie są obecne ustalenia, ale wiele może się jeszcze zmienić. Lubelscy pątnicy wychodzą w drogę dopiero 3 sierpnia. Teraz zostały opublikowane wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Jest też komentarz Episkopatu.
– Na pątniczy szlak wyjdziemy. Będzie jednak ograniczona liczba pielgrzymów – mówi ks. Mirosław Ładniak, organizator Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. – W poniedziałek spotkam się w tej sprawie z wojewodą.
– Należy liczyć się z tym, że w każdej chwili, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, przepisy sanitarne mogą zostać zmienione, włącznie z odwołaniem pielgrzymki – zaznacza bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, który zaleca daleko idącą roztropność i ostrożność w podejmowaniu decyzji o zwiększaniu liczby pielgrzymów.
Zgodnie z wytycznymi GIS, w pielgrzymce podczas stanu epidemii będą mogły wziąć udział wyłącznie zdrowe osoby. Na organizatorach będzie spoczywać obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia sanitarno-higienicznego, jak też konieczność podporządkowania się instrukcjom i zaleceniom sanepidu.
Organizator będzie zobowiązany m.in. do zapewnienia odpowiednich warunków zakwaterowania („noclegi w miejscach autonomicznych w namiotach lub pokojach jednoosobowych”). W pokojach wieloosobowych czy w namiocie będą mogły przebywać tylko „pielgrzymujące rodziny”. Organizator będzie musiał zapewnić także „dostateczną ilość toalet, umywalni i ich serwisowanie”.
„Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), kosze na odpady wyłożone jednorazowymi workami itp.” – czytamy w wytycznych GIS.
Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje również „funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym”. Na wyposażeniu powinien być też termometr.
Pielgrzymujące osoby będą musiały zachować również bezpieczną odległość między sobą (rekomendowane są 2 m).
„W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieść transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub powinien być wezwany transport medyczny. Osoba powinna mieć osłonięte usta i nos” – czytamy w wytycznych GIS.
W przypadku potwierdzenia Covid-19 wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostaną poddani kwarantannie.