Podczas XXIV Pacific Voice Conference został podpisany list intencyjny w sprawie powstania pierwszego w Polsce Instytutu Głosu.
– Na świecie zaczyna się stosować sprzężenie między medycyną a technologią. Dla dobra pacjenta. Taki instytut skoncentrowany na problemach głosu i mowy, który zaoferuje kompleksowe leczenie, badania oraz rehabilitację na najwyższym poziomie, jest koniecznością w nowoczesnym świecie – podkreśla prof. Krzysztof Izdebski, prezes Pacific Voice and Speech Foundation. – W Polsce nie powstała jeszcze taka jednostka naukowo-kliniczna. Chcemy ją stworzyć, żeby osoby, które pracują głosem miały zapewnioną szybką i skuteczną opiekę.
Jak zaznaczył prof. Manuel Pais-Clemente, prezes World Voice Consortium, trwają prace nad stworzeniem zaufanych nowoczesnych ośrodków zajmujących się mową i głosem w różnych miejscach na świecie. Powstają one już m.in. w USA, Portugalii, Niemczech i Danii. Lublin ma do nich dołączyć.
– Widzę bardzo duży entuzjazm co do tego projektu. W Lublinie jest potencjał jeśli chodzi o specjalistów, jest też zaplecze technologiczne, które można rozwijać oraz muzyczne tradycje, na których możemy bazować – mówi prof. Izdebski i dodaje, że stworzenie takiego ośrodka, szczególnie przy naszych międzynarodowych kontaktach, jest możliwe nawet w ciągu roku lub dwóch lat.
Na Pacific Voice Conference przyjechało w weekend do Lublina ponad trzystu specjalistów w dziedzinie medycyny i nowoczesnych technologii z Europy, USA i Azji. Chodziło o połączenie zagadnień medycznych związanych m.in. z profilaktyką, leczeniem oraz rehabilitacją zaburzeń głosu, z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
List intencyjny podpisali: Pacific Voice and Speech Foundation, firma R-Soft Studio (organizator konferencji), Politechnika Lubelska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, ośmiu profesorów m.in. z USA i Danii oraz Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.