Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2022 r.
20:04

Piknik Naukowy już w niedzielę. Rekordowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki

W niedzielę Piknik Naukowy. Jak w poprzednich latach, stoiska lubelskich naukowców i studentów staną na Placu Teatralnym
W niedzielę Piknik Naukowy. Jak w poprzednich latach, stoiska lubelskich naukowców i studentów staną na Placu Teatralnym (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Będą Ogrody Literatury, Żywności, Podróży, Ekologii, Przyrody. Hasło przewodnie XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki to Ogrody Nauki, a tegoroczny program liczy ponad 1500 pozycji. – To rekordowa edycja. Takiego festiwalu jeszcze nie mieliśmy – podkreśla Uniwersytet Przyrodniczy, który jest gospodarzem wydarzenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tradycyjnie potrwa tydzień. Na prelekcje w salach wykładowych czy zajęcia w laboratoriach lubelskich uczelni trzeba się wcześniej zarejestrować, ale na wiele festiwalowych wydarzeń zapisy nie obowiązują. Otwarty dla wszystkich jest Piknik Naukowy na Placu Teatralnym (11 września) i wszystkie wydarzenia specjalne: Ogrody Literatury, Żywności, Podróży, Ekologii, Przyrody.

– Ten festiwal jest nie tylko dla uczniów, studentów, ale też dla nauczycieli, rodziców czy dziadków – podkreśla dr Andrzej Zykubek, który wylicza, że festiwal w tym roku wspólnie organizują 22 podmioty; lista wszystkich wydarzeń liczy ponad 1500 pozycji, a niektóre z nich cieszą się tak wielkim powodzeniem, że odbędą się 12 razy.

– To 2900 godzin wykładowych. Będziemy obecni w 130 obiektach i 600 salach wykładowych – wylicza. – To ogromna operacja logistyczna. W tej chwili mamy zarezerwowanych ok. 32 tysiące miejsc, z czego 90 proc. jest już potwierdzonych. Ale jeszcze są wolne, zapraszamy.

Rejestracja poprzez tę stronę.

Scena i stoiska

– Punkt kulminacyjny naszego wydarzenia to Piknik Naukowy. Zapraszamy mieszkańców Lublina i regionu, młodzież i dorosłych. Myślę, że pogoda dopisze i będą mogli państwo poczuć dreszczyk emocji i nauki, który będzie emanował z naszych stoisk – mówi prof. Tomasz Oniszczuk, koordynator XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Wszystkie lubelskie uczelnie będą się prezentować nie tylko na stoiskach, ale też na scenie. Zagrają m.in. Nika Cieślińska (KUL), Duet Wilk-Momot (UMCS), Chór Politechniki Lubelskiej i FTTPL Gamza (PL), Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Niedrzwicy Kościelnej (Uniwersytet Medyczny).

W samo południe warto będzie wejść do budynku Centrum Spotkania Kultur, gdzie w Małej Kieszeni Sceny będzie można posłuchać dyskusji między Radkiem Rakiem (lekarzem weterynarii i pisarzem, który na swoim koncie ma najważniejszą nagrodę literacką w Polsce: Nike) i dr. Mirosławem Welzem, literatem, poetą, Głównym Lekarzem Weterynarii.

Ogrody tematyczne

Wydarzenia otwarte (bez zapisów) zostały podzielone na cykle tematyczne. I tak w poniedziałek do Centrum Kongresowego UP (Akademicka 15) w godz. 10-14 Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza na Ogrody Żywności.
– Prelegenci opowiedzą jak odżywiać się zdrowo nie rujnując przy tym domowego budżetu – mówi prof. Marzena Brodowska z UP.
Będą warsztaty kulinarne w Pracowni Gastronomiczne Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii (ul. Skromna 8), które poprowadzi Piotr Skwarek (szef kuchni lubelskiej restauracji „Włoska sztuka”).

W Poradni Dietetycznej (budynek Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UP, ul. Głęboka 31) w godz. 10-18 porad udzielać będzie prof. Paweł Glibowski i dr Justyna Libera.

We wtorek, 13 września, w Centrum Kongresowym UP będzie można spotkać podróżników, blogerów, youtuberów i przewodników. Będzie o podróżniczej pasji, wyzwaniach współczesnej turystyki, podróżach jako sposobie na życie i biznes jednocześnie.

W programie także gra terenowa i zajęcia z pielęgnacji trawnika.

Kolejny festiwalowy dzień będzie poświecony ekologii. Podczas Ogrodów Ekologii (Centrum Kongresowe UP, godz. 9-16) naukowcy będą poruszać m.in. temat odpadów, elektrycznych samochodów, ekoenergetyki, hydrofitowych oczyszczalni ścieków czy opakowań dla żywności.

Na darmowe porady biokosmetologiczne warto się udać do Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UP przy ul. Głębokiej 31 (godz. 10-18)

Z kolei w czwartek podczas Ogrodów Przyrody przyrodnicy opowiedzą o tajemnicach fauny i flory, palącej potrzebie zachowania bioróżnorodności, poruszą zagadnienia ochrony przyrody.
W godz. 10-18 uczelnia zaprasza do skorzystania z bezpłatnych porad behawiorystycznych i konsultacji w Klinikach Weterynaryjnych (ul. Głeboka 30) w Klinice Roślin prowadzonej przez pracowników i studentów Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP (patio przy Centrum Kongresowym UP).

A na koniec dnia folkowa potańcówka, gdzie do tańca zagrają zespoły. Występy zespołów pieśni i tańca muzyczne ze wszystkich lubelskich uczelni rozpoczną się o godz. 17 w Centrum Kongresowym UP. Od godz. 21 do północy to czas Potańcówki Folkowej w Klubie Studenckim Kazik

Więcej informacji w tym miejscu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?
praca

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?

Podczas ostatniej sesji rady miasta samorządowcy z Puław przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na zwolnienie z pracy radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bińczaka.

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkową porażką, przy niekorzystnych wynikach spotkań rywali, puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Wybór między jasnymi a ciemnymi panelami podłogowymi jest często trudny – obie opcje są w końcu bardzo estetyczne. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie, a także osobiste preferencje mieszkańców. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednie panele podłogowe do danego mieszkania.

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Po domowej porażce z liderem z Grodziska Mazowieckiego piłkarze Wisły Puławy zagrają na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała. „Górale” przed sezonem mieli walczyć o czołowe lokaty tymczasem mocno zawodzą. Jeśli puławianom uda się wygrać pod Klimczokiem mogą przyczynić się do zmiany trenera rywali

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który pozwala uzyskać promienną i zdrową skórę. Skutecznie walczy z oznakami starzenia, nadając skórze blask i wyraźnie poprawiając jej kondycję.

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

W dobie cyfryzacji, kiedy większość dokumentów i transakcji przenosi się do świata online, niezmiernie ważne staje się zapewnienie bezpieczeństwa i wiarygodności w elektronicznym obiegu dokumentów. Jednym z kluczowych narzędzi, które to umożliwiają, jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który występuje w formie elektronicznej na dokumentach.

Po porażce z Kingiem koszykarze PGE Startu liczą na wygraną w Dąbrowie Górniczej

PGE Start Lublin zagra w Dąbrowie Górniczej

W sobotę PGE Start Lublin zmierzy się na wyjeździe z MKS Dąbrowa Górnicza (godz. 15.30). Podopieczni Wojciecha Kamińskiego niebezpiecznie zbliżają się do fazy play-in.

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Leszek Świętochowski po niespełna roku rezygnuje ze stanowiska prezesa stadniny w Janowie Podlaskim. Ma teraz zarządzać Krajową Grupą Spożywczą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty