Radek Rak, za swoją najnowszą książkę "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" dostał ważne literacki wyróżnienie, Nagrodę Literacką Nike. Uczestnicy Falkonu znają go świetnie, autor był gościem kilku edycji, promując swoje wcześniejsze publikacje. Laureat ma w Lublinie wielu znajomych, bo kilka lat tu mieszkał, studiując weterynarię
- Mamy to, Nike dla Radka Raka za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Radość nieopisana, dziękujemy za docenienie naprawdę dobrej literatury i tego wyjątkowego pisarza! Emocje dziś biorą górę – napisało na swoim profilu wydawnictwo Powergraph, oficyna z którą związany jest laureat.
- „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to klechda i jak każda klechda jest trumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historie nie z tej ziemi, jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy – mówił o nagrodzonej książce prof. Paweł Próchniak, przewodniczący jury.
Radek Rak (ur. 1987 r.) pochodzi z Dębicy, zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith”. Kolejną było „Puste niebo”, autor opowiada w niej o magicznym Lublinie, niezwykłych mieszkańcach dawnych Kresów oraz dziwnych istotach z pogranicza zaświatów.
- Przemierzałem jego przestrzeń po wielokroć, poznałem jego zakamarki i drzemiące w każdym zaułku opowieści. Dojrzewaliśmy powoli do wspólnej miłości, Lublin i ja – cytuje Raka wydawca. Bo „Puste niebo”, to także hołd dla miasta, magiczny przewodnik, z którym można odkrywać Lublin na nowo.
Okazuje się, że pisanie to pasja tegorocznego laureata najważniejszej polskie nagrody literackiej. Radek Rak jest praktykującym w Krakowie lekarzem weterynarii. Studiował ten kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. I to pewnie dlatego wydawnictwo, informując o obecności Raka na 17. edycji konwentu miłośników fantastyki Falkon w 2016 roku, pisał o nim „lubelski autor”.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę.
Nagrodę Nike Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby’ego Obeda”
Na liście tegorocznych finalistów był reportaż „Płuczki” lubelskiego autora Pawła Piotra Reszki.