Administracja, pedagogika, zarządzanie, prawo i ekonomia - jeżeli chcemy znaleźć pracę po studiach, lepiej omijać te kierunki. Tak wynika z najnowszego raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
W połowie 2008 r. na Lubelszczyźnie było zarejestrowanych 9 tys. osób z wyższym wykształceniem (dane WUP). Od 2003 r. najwięcej bezrobotnych przybyło wśród absolwentów filologii polskiej (wzrost o 172 proc.!), pedagogiki (75,4 proc.) i administracji (46,7 proc.). WUP wziął pod lupę zwłaszcza tych, którzy ukończyli studia w 2007 r. - prawie 23 tys. osób z całego regionu. Jak na ironię najwięcej bezrobotnych było po najpopularniejszych kierunkach. Na zasiłek poszło 2 tys. osób.
- A wydawałoby się, że młodzi ludzie wybierają studia, patrząc, czy znajdą po nich pracę. Jak widać, niekonieczne - mówi prof. Stanisław Chibowski, prorektor UMCS ds. kształcenia. - Dlatego czekaliśmy na ten raport. Limity przyjęć na poszczególne kierunki będą zatwierdzane w marcu. Do tego czasu należy je zweryfikować, uwzględniając także tę analizę.
Do tej pory uczelnie takimi raportami specjalnie się nie przejmowały. - Nadal obserwujemy brak dostatecznego dostosowania szkolnictwa do potrzeb lokalnego rynku pracy - przyznaje Urszula Żolińska z WUP. - Wśród kierunków kształcenia wciąż przeważają te, które generują największe bezrobocie.
Podobnie uważa Irena Szafrańska, członek lubelskiej loży Business Centre Club. - Jeżeli jeden kierunek kończy co roku w Lublinie kilkaset osób, to nie ma szans, żeby wszyscy znaleźli pracę - podkreśla.
Z raportu WUP wynika, że żadnych problemów z zajęciem nie mają m.in. absolwenci informatyki stosowanej. W całym 2008 r. urzędy pracy w naszym regionie nie odnotowały też ani jednego bezrobotnego absolwenta socjologii organizacji i zarządzania, stosunków międzynarodowych, a także położnictwa i kierunku lekarsko-dentystycznego.
- Nasi absolwenci, a zwłaszcza lekarze, stomatolodzy, farmaceuci i pielęgniarki znajdują zatrudnienie nie tylko w kraju, lecz także pod każdą szerokością geograficzną - podkreśla prof. Andrzej Książek, rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.
(kp)