Za rok ma się odbyć pierwszy zbiorowy pochówek dzieci nienarodzonych na cmentarzu komunalnym na Majdanku w Lublinie. Planowane jest też ustawienie symbolicznej mogiły.
W 2016 roku tylko w szpitalu przy ul. Jaczewskiego w Lublinie odnotowano 240 poronień. – W tym roku takich przypadków było 190, zaś martwych urodzeń, czyli po 22. tygodniu ciąży 10 – podaje Marta Podgórska, rzecznik prasowy SPSK 4 w Lublinie.
Pacjentka szpitala, która poroniła, zawsze jest informowana o możliwości pochówku. Przysługują jej też inne prawa – do rejestracji dziecka w USC, do zasiłku pogrzebowego i do urlopu macierzyńskiego. Ale, by z tych praw skorzystać, musi zostać określona płeć dziecka. Jeśli do poronienia doszło we wczesnym etapie ciąży, konieczne są badania genetyczne.
Prawdopodobnie w przyszłym roku odbędzie się pierwszy zbiorowy pochówek na cmentarzu komunalnym na Majdanku w Lublinie. – Najprawdopodobniej będzie to w Dniu Dziecka Utraconego czyli 15 października – mówi ks. Piotr Drozd, wicerektor kościoła p.w. Św. Ducha w Lublinie, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.
– Cały czas trwają ustalenia dotyczące kwestii formalnych – dodaje Magdalena Sudoł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, który zajmuje się m.in. pochówkami osób NN jak też pochówkami dzieci, których rodzicom nie przysługuje zasiłek pogrzebowy. – W listopadzie chcemy przedstawić radzie miasta projekt uchwały dotyczący takich pochówków – dodaje.
Określone zostanie też miejsce, w których ma stanąć symboliczna mogiła i gdzie pochówki dzieci utraconych będą się odbywać. – Mam nadzieję, że lada chwila ta lokalizacja zostanie zatwierdzona. Chodzi o miejsce na cmentarzu komunalnym na Majdanku, które rezerwowano wcześniej pod budowę nowej kaplicy – opisuje ks. Drozd.
Rok temu zostało utworzone subkonto, na które można wpłacać pieniądze na budowę symbolicznej mogiły Dzieci Utraconych w Lublinie. – Na razie zbiórka została zawieszona. Jeśli będzie decyzja dotycząca lokalizacji to ogłosimy konkurs na projekt mogiły. Wtedy też zbiórka ruszy ponownie – zapowiada ks. Drozd.
Dzień Dziecka Utraconego
Dzień Dziecka Utraconego będzie obchodzony w Lublinie już po raz dziewiąty. W najbliższą niedzielę, 15 października, w intencji rodziców o godz. 15 zostanie odprawiona msza święta w kościele p.w. Św. Ducha w Lublinie.
– Stworzyliśmy także Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci – informuje Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej i Rodzice Dzieci Utraconych. Księga jest wyłożona w kościele przy ul. Krakowskie Przedmieście 1.
Rekolekcje dla rodziców
Dla rodziców, którzy utracili swoje dzieci są organizowane rekolekcje w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Rekolekcje zaplanowano w dniach 24-26 listopada br. Szczegóły na http://rodzicepostracie.lublin.pl