W środę i czwartek na antenie TVN-u będzie można oglądać wyjątkowy program. Wśród zaproszonych gości znaleźli się podopieczni lubelskiej fundacji.
To pierwszy taki program w historii telewizji. W roli dziennikarzy wystąpią osoby w spektrum autyzmu. A wśród nich podopieczni Teatroterapii Lubelskiej.
Blisko 50 osób w spektrum autyzmu chcących spróbować w swoich sił w dziennikarstwie, po odpowiednim przeszkoleniu, poznaniu swoich gości i doborze pytań, zamieniają się w prezenterów telewizyjnych.
Ideą programu jest to, że osoby w spektrum autyzmu biorą na "widelec" polskich celebrytów - w środę na ekranie zobaczymy znanego kucharza-podróżnika Roberta Makłowicza, natomiast w czwartek piosenkarkę Natalię Kukulską. Całość moderował będzie znany aktor - Maciej Stuhr.
Dzięki tej idei, zarówno widzowie, jak i goście oraz producenci programu mogą zobaczyć jak odbiera świat osoba bedąca w spektrum autyzmu. Gwiazdy, które udzieliły już setki wywiadów, udzielą jeszcze jednego - chyba tego najbardziej wyjątkowego.
Wśród pytających jest siedem osób z Lublina. To podopieczni Fundacji Teatroterapia Lubelska. Uczestnicy programu będą zadawać pytania wywołujące zaskoczenie, zdziwienie lub rozbawienie. Znajdzie się także czas na pytania bardzo intymne. Castingi do programu rozpoczęły się w kwietniu i na ekranie bedziemy mieli silną reprezentację koziego grodu.
Program "Autentyczni" będzie można obejrzeć na antenie TVN o godzinie 20.05 w środę (odcinek z Robertem Makłowiczem) oraz w czwartek o tej samej godzinie (odcinek z Natalią Kukulską).
Fundacja Teatroterapii Lubelskiej wyrównuje szanse osobom niepełnosprawnym i osobom należącym do grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie oraz pomoc ich rodzinom. Cel ten realizują m.in poprzez wspieranie działań w zakresie:
- rehabilitacji i terapii za pomocą teatru i jego technik oraz arterapii;
- wykorzystania teatru w rehabilitacji dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych;
- upowszechnieniu i rozwijaniu wiedzy na temat teatroterapii oraz jej wpływu na edukację i rehabilitację dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych oraz możliwości terapeutycznych i edukacji w teatrze i z pomocą teatru;
- udostępnieniu i upowszechnieniu informacji o doskonaleniu i osiągnięciach światowych w dziedzinie teatroterapii na polu teatru, edukacji, rehabilitacji, terapii i sztuki.